Naslovnica U FOKUSU Rusija: „Situacija na Kosovu na ivici sukoba, Brisel je nemoćan“

Rusija: „Situacija na Kosovu na ivici sukoba, Brisel je nemoćan“

Situacija na Kosovu je na granici međuetničkog sukoba, saopštila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.

Zaharova je navela da su posrednički napori Evropske unije da uspostavi dijalog pokazali nemoć Brisela.

„Pomno pratimo dramatična dešavanja na Kosovu. Situacija tamo u poslednjih mesec dana ponovo je eskalirala, približavajući se ivici međuetničkog sukoba. Povod su bile namere samoproglašenih ‘vlasti’ u Prištini da nateraju Srbe koji žive u regionu da od 1. septembra počnu da zamenjuju lična dokumenta i brojeve automobila kosovskim“.

„Uprkos eksploziji opravdanog nezadovoljstva srpskog stanovništva, upozorenjima iz Beograda i velikom riziku od direktne konfrontacije, kosovski lideri su odlučno odbili da promene svoje planove. Posrednički pokušaji Evropske unije, koju je Generalna skupština UN 2010. godine naložila da uspostavi dijalog Beograda i Prištine, ponovo su istakli bespomoćnost EU, nespremnost da se uđe u klinč sa majstorskom elitom kosovskih Albanaca, pa čak i popustljivost prištinskih ekstremista. Naglo su se pojačali Amerikanci, čije cinične namere po pitanju Balkana, po svemu sudeći, ne odgovaraju nekontrolisanoj eskalaciji krize u ovom delu regiona“, rekla je Zaharova.

„Korišćen je stari recept: pojačati pritisak na rukovodstvo Srbije, uceniti Beograd gubitkom evropske perspektive. Ali srpske vlasti su istrajale, još jednom demonstrirajući u ovim teškim okolnostima zavidnu stabilnost suverenog kursa u unutrašnjim i međunarodnim poslovima. Postizanje delimičnog kompromisa (nepromena ličnih dokumenata) donekle je umanjilo intenzitet situacije, koja je stalno klizila ka nasilnoj opciji, i omogućila direktnim učesnicima u dogovoru da govore o izvesnom napretku“, dodala je Zaharova.

Ona navodi da ostaje otvoreno fundamentalno pitanje, a to je da li je Zapad spreman da ozbiljno uzme u obzir legitimne interese Srbije u odnosu na Kosovo.

„Kosovo je steklo ‘nezavisnost’ kao rezultat NATO agresije na Jugoslaviju 1999. godine – ‘na bajonete’ isti Amerikanci i njihovi saveznici koji su bombardovali SRJ. Odgovor se, verujemo, lako može naći u beogradskoj izjavi specijalnog predstavnika SAD za Zapadni Balkan G. Eskobara, koji je proglasio da je došlo vreme da se zaboravi ‘kosovsko-srpski narativ’ i promeni se u ‘Kosovo i Srbija su Evropa“.

„Pritisak na Srbiju zbog Kosova dolazi usred pokušaja da se zabije klin u njene odnose sa Rusijom. Došlo je do toga da je američki ambasador u Beogradu K. Hil napao Srbe na televiziji drskim zahtevima da na sebe preuzmu deo ‘sankcionog tereta’ (a zapravo, dobrovoljno se posvađaju sa Moskvom) i konačno shvate da ‘pravi prijatelji’ su isključivo na Zapadu“.

„Amerikanac, zapanjujuće, tvrdoglavo ne želi da vidi ‘znakove prijateljstva’ između Srbije i Rusije. U istom stilu izgleda i ogorčenje zbog nedavne posete Rusiji načelnika MUP-a Srbije A.Vulina. Da li je posao američkog diplomate da ocenjuje putovanja predstavnika srpske vlade? Svojim iskreno bezobraznim izjavama na ovu temu, zvaničnik Stejt departmenta je još jednom razotkrio duboko neprijateljski stav Vašingtona prema samostalnoj viševektorskoj politici Beograda, na osnovu koje se gradi rusko-srpska saradnja, koja se ne uklapa u američke proračune monopolisanje zapadnih veza sa Srbijom“, rekla je Zaharova.

Zaharova dodaje da komentari iz vodećih krugova Srbije o činjenici sporazuma potvrđuju da Beograd trezveno procenjuje postignuto, ističe primarni zadatak zaštite prava suplemenika na Kosovu i ne gaji iluzije o šansama da čeka „evoluciju“ proalbanskih pristupa Zapada.

„S pravom ukazuje na druge vitalne aspekte situacije kosovskih Srba, koji još uvek nisu prilagođeni, uključujući registarske tablice, koje su kritične za slobodu kretanja. Postoji razumevanje da je situacija i dalje veoma teška“, navodi Zaharova. Ona dodaje:

„Smatramo potrebnim da ponovo podsetimo da pravni osnov za rešavanje kosovskog problema – hteli to nekome ili ne – ostaje Rezolucija Saveta bezbednosti UN 1244, koja jasno definiše teritorijalni integritet Srbije. Osim toga, neprihvatljivo je obezvređivanje ključnih elemenata identifikovanih tokom dijaloga Beograda i Prištine. Pre svega, reč je o stvaranju Zajednice srpskih opština Kosova kao mehanizma za obezbeđenje prava pokrajinskih Srba. Nastavićemo da pomažemo u pronalaženju pravednog rešenja. Ključne tačke naše pozicije su dobro poznate“.

Dragi čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte . Na našim nalozima na ostalim socijalnim mrežama ne objavljujemo naše autorske vesti. Takođe nas nađite i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.

Naš VKontakte kanalhttps://vk.com/id718919389   Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

(b92)