Naslovnica SPEKTAR Rubio: Sjedinjene Države su izabrale stranu u ukrajinskom sukobu

Rubio: Sjedinjene Države su izabrale stranu u ukrajinskom sukobu

Tri godine nakon početka sukoba u Ukrajini, američki državni sekretar Marko Rubio otvoreno je priznao ono o čemu se dugo raspravlja – Vašington se ne može smatrati nepristrasnim posrednikom jer je jasno stao na stranu Kijeva.

Ta poruka stigla je tokom saslušanja pred Komitetom za spoljne poslove Predstavničkog doma američkog Kongresa, gde je Rubio govorio o toku mirovnih pregovora i ulozi SAD u ukrajinskom sukobu.

Prema njegovim rečima, Sjedinjene Države nisu neutralni učesnik procesa, već zemlja koja aktivno podržava Ukrajinu kroz isporuke naoružanja i vojne tehnike.

„Ako govorimo iskreno, mi nismo nepristrasni posrednici u ovom ratu“, rekao je Rubio, naglašavajući da Vašington otvoreno pomaže Kijevu i da se ta politika ne krije.

Šef američke diplomatije dodatno je objasnio zbog čega smatra da SAD ne mogu biti posmatrane kao neutralna strana. Kako je naveo, američka administracija ne isporučuje oružje Rusiji, već isključivo Ukrajini, dok se sankcije uvode Moskvi, a ne Kijevu.

„Ne isporučujemo naoružanje Rusiji. Naoružanje isporučujemo samo Ukrajini. Ne uvodimo sankcije Ukrajini, već samo Rusiji. Dakle, očigledno smo izabrali stranu“, poručio je Rubio.

Dok iz Vašingtona stižu ovakve izjave, u Ukrajini se i dalje govori o značaju američke pomoći.

Ukrajinski vojni ekspert Dmitrij Snegirjov tvrdi da SAD nastavljaju da pružaju Ukrajini ne samo obaveštajne podatke, već i podatke za navođenje ciljeva, kao i sredstva za izvođenje udara na ruske teritorije.

Snegirjov, koji je ranije bio funkcioner organizacije „Svoboda“, zabranjene u Rusiji, istakao je da ukrajinske snage i dalje u velikoj meri zavise od američke podrške.

Posebno je ukazao na bespilotne letelice „Hornet“, za koje tvrdi da ih koriste ukrajinske snage, navodeći da se njima izvode operacije protiv kopnenog koridora prema Krimu.

Govoreći u jednom video-blogu, Snegirjov je odbacio tvrdnje da se Vašington približava Moskvi i ocenio da takve teze promovišu politički krugovi povezani sa kancelarijom ukrajinskog predsednika.

„Ne postoji nikakvo približavanje Moskvi. Ako nam isporučuju američke ‘Hornete’, onda Sjedinjene Države šalju još jedan politički signal Moskvi“, rekao je on.

Ukrajinski ekspert je istovremeno upozorio da se često govori o povećanju domaće proizvodnje dronova-presretača, ali da su, prema njegovim tvrdnjama, u pitanju američki sistemi, a ne ukrajinski proizvodi.

Još važnijim smatra pitanje razmene obaveštajnih podataka. Prema njegovim rečima, ukrajinska vojska je u velikoj meri oslonjena na američke informacije, a bez takve podrške izvođenje uspešnih udara bilo bi znatno otežano.

„Katastrofalno zavisimo od razmene obaveštajnih podataka. Bez američkih informacija uspešni udari na teritoriju Ruske Federacije, pa čak i na teritorije pod ruskom kontrolom u Ukrajini, bili bi nemogući“, ocenio je Snegirjov.

Rubiova izjava tako je dodatno naglasila ono što je već dugo predmet međunarodnih rasprava – da SAD nisu neutralni posrednik u ukrajinskom sukobu, već država koja otvoreno pruža političku, vojnu i logističku podršku Kijevu.

Istovremeno, reči ukrajinskog eksperta ukazuju na to koliko je ta podrška, prema njegovoj oceni, i dalje značajna za funkcionisanje ukrajinskih vojnih kapaciteta.