Naslovnica SPEKTAR Novo oružje pod kontrolom veštačke inteligencije: Rusija razvija pametne mornaričke  mine

Novo oružje pod kontrolom veštačke inteligencije: Rusija razvija pametne mornaričke  mine

Rusija kombinuje staro i novo kako bi stvorila potencijalno moćno mornaričko oružje.

Stare su mine, koje potiču iz američke revolucije, i Be-12, sovjetski vojni avion 1960-ih koji i danas leti. Na novoj strani je veštačka inteligencija koja će omogućiti pametnim mornaričkim minama da identifikuju brodove i podmornice.

[adsenseyu1]

Ideja je stvoriti „komplekse“ mina pod kontrolom veštačke inteligencije koji su samouki i koji mogu da prilagode svoje ponašanje. Kompleks samoukih minskih polja je potpuno inovativan ruski projekat. Uključuje robotske mine i posebnu komandnu jedinicu za upravljanje.

Nakon manjeg usavršavanja, praktično sve klase ratnih brodova i podmornica, kao i mornarička, taktička i strateška avijacija, moći će da deluju kao nosači mina.

[adsenseyu5]

Nakon što se mine izbace, one će se automatski postrojiti u borbene formacije. U stanju pripravnosti one odgovaraju na određene karakteristike magnetnog i akustičkog polja brodova i podmornica.

Za to su mine opremljen posebnim senzorima, a njegov hardver ima poseban samouki algoritam. Pomoću njega mine će moći da odrede vrstu broda i da razlikuju njihove brodove od stranih.

[adsenseyu4]

Da bi se identifikovali ciljevi, u softver su stavljeni akustični portreti njihovih brodova i brodova potencijalnog neprijatelja. Oni omogućavaju da se s velikom verovatnoćom identifikuje koji je brod ili podmornica u određenom području. Kao rezultat toga, domaći brod će se potpuno bezbedno kretati kroz minsko polje, a neprijatelj će biti uništen.

Ono što je ovde zanimljivo nije samo ideja pametnih mina, koje američka mornarica tek počinje da usvaja. Takođe deluje da Rusija razvija univerzalnu pomorsku minu, koju mogu izbaciti razni brodovi, avioni i podmornice.

[adsenseyu5]

Bivši načelnik Generalštaba mornarice priznao je da trenutna ruska mornarica ima problema sa minskim ratovanjem.

„Danas je ruska mornarica vrlo ograničena u pogledu bacanja mina“, izjavio je bivši admiral Valentin Selivanov.

Istraga ProPublica otkrila je brojne probleme sa starenjem mornarice. Jedanaest minobacača klase Avenger su tako često ostavljani na stranu radi održavanja da su posade imale neodgovarajuće vreme za obuku.

Što je još gore, mornarička bojna flota bila bi uskraćena za osnovne minske mogućnosti u područjima poput Persijskog zaliva, gde bi Iran sigurno rasporedio brojne mine u uskom plovnom putu.

[adsenseyu1]

„Brodovi Avenger klase izgrađeni su krajem 1980-ih i ranih 90-ih i predviđeni su za prevremeno penzionisanje“, napomenuo je ProPublica. „Ali datum njihovog odlaska u penziju neprestano se odlaže jer služba još uvek nema operativnu zamenu“.

Kao što je to često slučaj sa američkom i zapadnom vojskom, napredna tehnologija bi trebalo da reši problem. Američka mornarica razvija robota minolovca. Britanija ih je već razvila, kao i Izrael. 

Ipak, ukoliko Rusija razvije pametne mine, onda će se ta tehnologija neizbežno proširiti i na ostale nacije, poput Irana. Minolovci možda nisu toliko privlačni kao nosači aviona, ali Americi je jednako potrebno i jedno i drugo. 

Webtribune.rs

[adsenseyu5]

[adsenseyu4]