Odnosi između Kine i Sjedinjenih Američkih Država već godinama tonu u duboku fazu rivalstva, ali ono što je do juče delovalo kao nadmetanje rečima i tehnologijama, sve više poprima obrise ozbiljne vojne pripreme.
[the_ad id=“160134″]
Ključni trenutak? Pitanje Tajvana, ali i sve šira mreža ekonomskih, strateških i tehnoloških napetosti koje više niko ne pokušava da sakrije.
U fokusu ove tenzije nalaze se i konkretne odluke. Sjedinjene Države, prema navodima niza evropskih izvora, raspoređuju rakete srednjeg dometa na teritoriji Filipina, pojačavaju prisustvo u blizini Tajvanskog moreuza, dok istovremeno produbljuju vojnu saradnju s Japanom i Australijom.
S druge strane, Kina drži defanzivni ton – ali sa jasnim zakonskim rezervama. Ako dođe do pokušaja proglašenja nezavisnosti Tajvana, Peking bi mogao da aktivira Zakon protiv secesije, što bi otvorilo novo poglavlje u ovom osetljivom konfliktu.
[the_ad id=“160690″]
Nemački mediji, pozivajući se na analize objavljene i na kineskom portalu Sohu, primećuju da Kina i SAD više ne vode igru izbegavanja sukoba – već pažljivo procenjuju kada bi on mogao da nastupi i koji bi bili njegovi okidači. Drugim rečima, pripreme su u toku, i to sa obe strane.
Zanimljivo je da uprkos sve većoj tvrdoći u retorici, mehanizmi komunikacije i dalje funkcionišu. U Pekingu i Vašingtonu i dalje postoje direktne linije za prevenciju kriza, a saradnja po temama poput zdravlja i klimatskih promena ostaje na agendi. Ipak, osnovna linija razdvajanja sve je dublja.
[the_ad id=“160691″]
Iza kulisa ove geopolitičke igre odvija se i jedan drugi front – ekonomski. Kina nastavlja sa smanjenjem zavisnosti od američkog finansijskog sistema. Peking je već potpisao sporazume sa 37 zemalja za proširenje trgovinskih odnosa u juanima i rapidno se oslobađa američkih obveznica.
Ovaj potez nije samo simboličan – on direktno pogađa temelje američke finansijske dominacije i stvara dodatni pritisak na tržišta kapitala u SAD.
Da stvar bude još ozbiljnija, Vašington je pojačao napore da zakoči tehnološki razvoj Kine. Posebno se to odnosi na sektore kao što su proizvodnja čipova, kvantno računarstvo i sofisticirane odbrambene tehnologije.
[the_ad id=“251732″]
Iako su obe zemlje svesne da ih međuzavisnost na polju trgovine drži u svojevrsnom šahu – trgovinska razmena između Kine i SAD iznosila je čak 688,28 milijardi dolara u 2024. – njihovi paralelni potezi deluju kao priprema za eventualni trenutak kada bi ta međuzavisnost mogla da pukne.
Ni unutrašnji faktori ne pomažu stabilnosti. Novi predsednik SAD Donald Tramp po povratku u Belu kuću uveo je nove carine na kinesku robu – čak 145 odsto na određene kategorije.
Te odluke su, naravno, udarile po džepovima američkih potrošača, ali Trampova administracija očito igra na kartu agresivne zaštite domaće industrije, bez obzira na cenu. Istovremeno, SAD nastavljaju sa ograničenjima kineskog pristupa ključnim tehnologijama, iako su same američke oružane snage u velikoj meri zavisne od uvoza strateških sirovina iz Kine.
[the_ad id=“251734″]
No, da li sve ovo vodi ka pravom sukobu? Nemački komentatori i dalje ocenjuju da je izbijanje otvorenog rata niskog intenziteta između dve supersile malo verovatno – pre svega zbog činjenice da obe poseduju nuklearno oružje i da bi posledice bile razorne.
Međutim, rizik od lokalizovanog konflikta, naročito u Južnom kineskom moru ili oko Tajvana, ocenjuje se kao ozbiljan i realan.
Stoga se agenda više ne postavlja oko pitanja da li će doći do sukoba, već kada i pod kojim uslovima. Sve glasnije se analiziraju scenariji eskalacije, dok Peking i Vašington hodaju po ivici diplomatske žice. Pitanje nije više da li neko pali fitilj – nego ko prvi trepne.
[the_ad id=“251737″]
I dok se svet navikava na sve češće naslove o vojnim vežbama, novim sankcijama i carinama, prava drama se možda tek kuva – u pozadini, tiho, ali postojano.
U vremenu kada trgovina vredi 688 milijardi, a potencijalni rat preko 7 biliona dolara gubitaka za globalnu ekonomiju, dilema ostaje: da li će razum nadjačati strategiju? Ili je pitanje vremena kada će neko zatezanje konopca puknuti – i odvući sve u nepoznato?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[the_ad id=“251719″]
[the_ad id=“156431″]
[the_ad id=“156562″]