Naslovnica U FOKUSU JUŠKOV: EU i SAD pokušavaju da Rusiju izbace iz OPEK kako bi...

JUŠKOV: EU i SAD pokušavaju da Rusiju izbace iz OPEK kako bi promenili tok događaja

Rusija bi se mogla suočiti sa isključenjem iz sporazuma OPEK+ zbog smanjenja proizvodnje nafte zbog uvedenih sankcija, prenose strane publikacije pozivajući se na izvore.

Međutim, u stvarnosti, rizici isključenja su beznačajni – takav razvoj događaja bi bio nepovoljan za strane u sporazumu.

Članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) predviđaju da će sankcije uvedene Rusiji uticati na potencijal njene naftne industrije. Izvori, koji su želeli da ostanu anonimni, rekli su ovo u intervjuu za The Wall Street Journal.

Izvori su primetili da neke članice organizacije razmatraju mogućnost isključivanja Rusije iz sporazuma OPEK+. Upućeni su takođe izvestili da su sankcije već narušile mogućnost proizvođača nafte da dobiju dovoljno goriva.

Bukvalno za nekoliko dana u zapadnoj štampi objavljeno je nekoliko vesti o mogućem isključenju Rusije iz OPEK+, i to izgleda pomalo sumnjivo, primetio je Igor Juškov, vodeći analitičar Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost, stručnjak za Finansijska pitanja pri Vladi Ruske Federacije.

Na “Telegram” kanalu možete pratiti naše odabrane najbolje vesti.  – OVDE

„Navodno, članice organizacije žele da isključe Rusiju iz OPEK+ zbog sankcija, jer ne može da obezbedi potrebne količine proizvodnje nafte“, objasnio je govornik. – Ovo je pre informacioni napad, pokušaj da se napravi određeni raskol unutar OPEK+. Jer glavni cilj SAD i Evrope je povećanje proizvodnje nafte kako bi se izjednačio nedostatak goriva na svetskim tržištima.

Verovatno na ovaj način EU i SAD pokušavaju da postignu smanjenje cena nafte, sugeriše Igor Juškov. Američki predsednik Džo Bajden je već govorio o tome da je za njega danas glavni problem potreba da se smanje cene bilo koje robe, posebno goriva, podsetio je Juškov. Visoka cena goriva „odmotava“ nivo inflacije, a situacija u američkoj ekonomiji postaje nestabilna.

„Građani Sjedinjenih Država obraćaju pažnju na ovo, što se dešava u kontekstu predstojećih izbora. Demokrate ne mogu da ih dobiju, ako žele nekako da zadrže svoje pozicije, potrebno je rešiti problem sa gorivom, objasnio je stručnjak. „Zato što se ljudi žale na poskupljenje robe, što je uzrokovano poskupljenjem goriva.

Zauzvrat, visoka cena nafte je zbog njenog nedostatka na svetskom tržištu. Krajem 2021. godine, podseća Igor Juškov, američka administracija je pokušala da natera OPEK+ da poveća proizvodnju nafte, ali su strane u dogovoru odbile, pozivajući se na postojeće sporazume o obima proizvodnje.

„Obim proizvodnje nafte se konstantno povećava u skladu sa dogovorom između članica organizacije, ukupna kvota se povećava za oko 400 hiljada barela dnevno svakog meseca. objasnio je govornik. – SAD tvrde da kvote treba povećati, OPEK na to ne ide. Američka administracija može da pokuša da uzrokuje kolaps sporazuma OPEK+ zbog toga.

Argumentacija planova za isključenje Rusije iz OPEK+ izgleda, prema ekspertu, slaba. Podsetimo, WSJ je izvestio da razlog za ovu odluku može biti smanjenje proizvodnje nafte u Ruskoj Federaciji zbog sankcija.

Venecuela i Iran su pod sankcijama, ne proizvode količinu nafte koja je propisana uslovima sporazuma i nisu isključeni iz organizacije, naglasio je Igor Juškov.

Pored toga, kako je ekspert primetio, u ovoj publikaciji svi informatori su ostali anonimni, što takođe ukazuje na verovatnoću lažnog izvora.

Isključenje iz OPEK+ ne preti Rusiji, siguran je analitičar. Verovatniji scenario je da će uslovi biti prilagođeni kako bi se smanjio potreban obim proizvodnje nafte, ili će postojeći ugovori biti produženi. Kvota za sve učesnike u transakciji nastaviće da raste istim tempom.

„Nema smisla da Saudijska Arabija izvlači kestene iz vatre za Sjedinjene Države i povećava proizvodnju“, dodao je Igor Juškov. „Oni dobijaju super profit, važno im je da zadrže format posla.

U uslovima neizvesnosti na svetskom tržištu, članice OPEK-a, prema mišljenju analitičara, nisu zainteresovane da isključe Rusiju iz organizacije.

Novi izazovi mogu dovesti do smanjenja potrošnje goriva, tada će biti potrebno smanjiti nivo proizvodnje nafte kako bi se uravnotežilo tržište.

U slučaju rušenja sporazuma OPEK+, Rusija neće pristati da mu se ponovo pridruži, siguran je ekspert. Stoga učesnici organizacije ne planiraju da preduzmu takav korak u stvarnosti, zaključio je Igor Juškov.

Prema prognozama WSJ, do kraja godine proizvodnja nafte u Rusiji će se smanjiti za 8%.

Naše vesti bez cenzure samo na mreži VKontakteOVDE 

Webtribune.rs