Naslovnica SPEKTAR EVO ZAŠTO sankcije Rusiji ne funkcionišu, SAD u opasnosti – NOVA ALIJANSA...

EVO ZAŠTO sankcije Rusiji ne funkcionišu, SAD u opasnosti – NOVA ALIJANSA GOSPODAR SVETA

putin i ping3

Bilateralna trgovina Rusije i Kine se podigla do 84,1 milijarde dolara u 2017. godini, daleko više od predviđenog.

Najnoviji trgovinski podaci o trgovini Kine i Rusije bi trebalo da budu dodatno upozorenje Americi da ekonomske sankcije ne funkcionišu. U maju 2017. godine su se Rusija i Kina dogovorile da povećaju bilateralnu trgovninu na 80 milijardi do kraja 2018. godine.

[adsenseyu1]

Zvanične brojke za 2017. godinu su došle na 84,07 milijardi dolara.

Samo u decembru su ostvarili više od 8,1 milijardi dolara. Otvaranjem novog ESPO naftovoda koji povezuje Sibir i Kinu, udvostručili su količinu nafte koju Kina može uvesti, na 600.000 barela dnevno, a videćemo da će ti brojevi nastaviti da se povećavaju.

I to je ključno. Setite se, veliki sporazum o gasu u vrednosti od 400 miliona dolara, koji je Kina sklopila sa Gazpromom 2014. godine, nije počeo da isporučuje gas. Prvi gasovod “Sila Sibira“ neće biti završen do 2019. godine. Drugi gasovod “Sila Sibira“ će uslediti tek nakon prvog.

[adsenseyu4]

A ove dve zemlje su se prošlog meseca složile oko trećeg gasovoda, koji će dovoziti gas iz dalekog istoka Rusije.

Dakle, uprkos malicioznim komentarima zapadnih medija o profitabilnosti ovih projekaa, oni idu napred, a ove dve zemlje nastavljaju da jačaju fundamentalne veze jedna sa drugom.

Ostalo je još samo nedelju dana do trgovine naftom u juanu na Šangajskoj međunarodnoj energetskoj berzi. Ta trgovina počinje 18. januara.

Iako to neće preko noći promeniti naftne fjučersce, počeće da prebacuje cene od tržišta američkog dolara. Takođe će poboljšati likvidnost juana, kao i vidljivost ruske nafte na globalnom tržištu.

[adsenseyu1]

Značajno je to da je Kina napravila prvi nepobitni izazov u trgovini naftom u petrodolaru. Da bi se prekinula upotreba dolara u svetu kao jedine valute za trgovinu naftom, bilo je potrebno da da pravi ugovor izda zemlja koju SAD ne mogu odmah da napadnu i sprovedu operacuje za promenu režima – kao u Iraku i Libiji.

Rusija ovde dobija, jer sada postoji put da njihova uralska grupa postane međunarodni brend kao što su WTI i Brent. A pošto Gazprom preferira da svojim dugoročnim ugovorima o gasu određuje cene na osnovu osnovnih cena nafte a ne promenljive cene prirodnog gasa, ovo je takođe dugoročna pobeda za njih.

Povećanje trgovine između Rusije i Kine treba, i ići će dalje od energije kako bi njihovo partnerstvo uspelo. Trgovina naftom je jednostavno sredstvo za izgradnju osnovnog toka kapitala između ove dve zemlje. To olakšava ruskim preduzećima da dobiju pristup kineskoj prestonici i obrnuto.

[adsenseyu4]

A ovo ubrzano povećanje bilateralne trgovine je neophodno, s obzirom na teže ekonomske sankcije SAD-a protiv Rusije koje će verovatno uslediti sledećeg meseca. Način da se izbegnu sankcije je stvaranje alternativnih sredstava za obavljanje poslova.

Kina je prošle nedelje najavila da više neće skupljati sredstva američkog trezora. To verovatno znači da više neće reciklirati svoj trgovinski suficit sa SAD, kako bi zaustavili prihvatanje juana protiv dolara.

I Kina i Rusija shvataju uloge i nastavljaju da prave ispravne poteze kako bi podržali promenljivo makroeknomsko okruženje. Sa američkim obveznicama na ivici ulaska u tržište medveda, stvaraju se uslovi da Kina svoju ogromnu ušteđevinu rasporedi kako bi se nastavilo sa preuređenjem azijskog kontinenta.

Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]