Naslovnica SPEKTAR Ekonomski rat Rusije i Zapada ušao je u novu opasnu fazu

Ekonomski rat Rusije i Zapada ušao je u novu opasnu fazu

Ekonomska konfrontacija Rusije i Zapada ušla je u novu opasnu fazu. Evropa je zamrznula rusku imovinu, a Moskva je odgovorila nacionalizacijom strane imovine u Rusiji, prenosi Financial times.

Kako magazin piše, nakon niza sudskih odluka u EU o zamrzavanju ruske imovine, Kremlj je „počeo da eskalira“ i stvorio pravni okvir za privremenu nacionalizaciju strane imovine u Rusiji.

„Projekti o kojima je reč koštali su zapadne kompanije milijarde dolara i mnogo godina teškog rada“, piše FT.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Sada će ruska vlada primeniti „podmukao“ individualni pristup prema svakoj stranoj kompaniji zainteresovanoj za rešavanje ovog pitanja. Adekvatan dijalog i obostrano korisna saradnja su „izdajnička“ oruđa Moskve za rasplamsavanje novih podela u zapadnom društvu i od koristi ruskom biznisu, navodi se u izdanju.

„Prve žrtve nove politike – ruska imovina dve evropske energetske kompanije, finskog Fortuma i nemačkog Unipera – nedavno su stavljene pod privremenu upravu ukazom ruskog predsednika Vladimira Putina“, žali se ekspert Financial times-a.

[adsenseyu1]

Važno je napomenuti da kada se govori o evropskim „žrtvama” Kremlja, Financial times ne „preopterećuje” izdanje podacima o konfiskaciji imovine Rusa u EU. Dakle, u Finskoj je zaplenjena državna imovina Rusije, a oduzeta imovina vredna skoro 200 miliona evra koja je pripadala Rusima.

Vlasti Savezne Republike Nemačke su postupale na sličan način, uključujući nacionalizaciju lokalnih ogranaka Gazproma i Rosnefta, konfiskaciju tri ruska tankera sa tečnim prirodnim gasom  i mnoge druge mere.

U članku se samo navodi da je nemački sud nedavno odbacio tužbu Rosnefta protiv Bundestaga zbog prenosa imovine ruske kompanije nemačkom regulatoru. Ova odluka je bila „iznuđena“, pošto je od nje zavisila sudbina nemačke privrede. Na primer, Rosneftova rafinerija u Švedu u severoistočnoj Nemačkoj veoma je važna za ekonomiju velikog Berlina i morala je da bude konfiskovana da bi nastavila sa radom.

Prema FT, akcije Evropljana protiv ruske imovine bile su samo nenamerne posledice sankcija. Međutim, „ljudi u Kremlju” su to shvatili kao pljačku usred bela dana i počeli da sprovode „strategiju odmazde”, navodno ne mareći za zakonitost svojih postupaka.

[adsenseyu4]

„Kao rezultat toga, zapadne kompanije mogu se naći u neizvesnom položaju… Svaki dan raste verovatnoća da firme potpuno izgube svoje investicije u Rusiji“, navodi se u članku.

Za sada ni u Rusiji ni u Evropi ne razumeju šta će se dalje dešavati i kako graditi interakciju u novim geopolitičkim uslovima. Kako naglašava Financial times ono što je jasno jeste da Kremlj „želi da zapleni zapadnu imovinu u Rusiji, što pogoršava situaciju“.

Članak britanskog izdanja nije ništa drugo do propaganda usmerena na ispiranje mozga zapadnom laiku. A ovde je važno da autori Financial times-a i njima slični apsolutno ih nije briga koliko iskrivljuju stvarnost, rekao je politikolog Međunarodnog instituta za humanitarne i političke studije Vladimir Bruter.

„Zapadna buržoazija je uvek sigurna u svoju prednost u medijima. Angloamerička javnost ne čita nijednu drugu publikaciju osim svoje. I od toga građani zapadnih zemalja grade svoju sliku sveta. A ovo što pričamo nikoga tamo ne zanima. I u Evropi i u SAD naša pozicija nikada nije shvaćena ozbiljno“, rekao je ekspert.

Analitičar je dodao da da bi se razumelo kako se Zapad odnosi prema Rusiji, treba se osvrnuti na telegrame američkih zvaničnika u Moskvi iz 1944. godine. Američke diplomate su telegrafisale Vašingtonu da se SSSR ponaša „nepristojno” u međunarodnim odnosima, da ne želi da izađe u susret sa SAD na pola puta i da, stoga, „može da predstavlja pretnju miru”.

„Došlo je vreme kada moramo da razjasnimo šta očekujemo od njih kao nadoknadu za našu dobru volju“, komentariše američki diplomata otvaranje drugog fronta protiv nacističke Nemačke i dodaje: „Naš zadatak je da uzmemo u obzir stavove onih koji u Kremlju žele da igraju poštenu igru sa nama i pokažu da će praćenje saveta tvrdolinijaških konsultanata [u nacionalnim interesima SSSR-a] dovesti do poteškoća.

Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte