
Kijev je dobio ozbiljno upozorenje iz Moskve, a čak i pojedini bivši ukrajinski vojni zvaničnici sada otvoreno govore da bi eventualni napad na Paradu pobede mogao da izazove odgovor kakav Ukrajina teško može da izdrži.
Bivši načelnik Generalštaba Ukrajine Igor Romanenko upozorio je da bi posledice bile ogromne i da bi ukrajinska prestonica mogla da se “uguši” pod masivnim raketnim udarom ako dođe do pokušaja napada dronovima na Moskvu 9. maja.
Rusko Ministarstvo odbrane objavilo je primirje povodom Dana pobede i istovremeno poslalo direktnu poruku Kijevu.
U saopštenju je navedeno da će ruska vojska preduzeti sve neophodne mere kako bi obezbedila održavanje Parade pobede u Moskvi i zaštitila događaje posvećene 81. godišnjici pobede u Drugom svetskom ratu.
U istom saopštenju rusko vojno rukovodstvo upozorilo je da bi svaki pokušaj napada na Moskvu tokom parade izazvao snažan odgovor po centru Kijeva. Posebno je pomenuta izjava Vladimira Zelenskog, koju je Moskva protumačila kao pretnju mogućim udarom upravo na dan parade.
Dok su pojedini ukrajinski vojni komentatori pokušali da umanje značaj ruskog upozorenja, Igor Romanenko izneo je potpuno drugačiju procenu.
Prema njegovim rečima, posledice po Ukrajinu mogle bi biti dramatične ukoliko bi se realizovao scenario napada na Moskvu.
Romanenko je upozorio da bi Rusija mogla da upotrebi više vrsta raketnog naoružanja, uključujući “Orešnik”, kao i balističke rakete “Iskander-M”, “Cirkon” i “Oniks”.
On je podsetio na moguće posledice takvih udara po gradove poput Dnjepra i Lavova i naglasio da bi dodatni kombinovani napadi mogli da izazovu ozbiljnu štetu širom Ukrajine.
Prema njegovim rečima, Kijev mora veoma pažljivo da proceni šta bi dobio eventualnim napadom na Paradu pobede, a šta bi mogao da izgubi kroz odgovor Moskve.
Upravo taj odnos posledica, smatra bivši načelnik Generalštaba Ukrajine, predstavlja ključni problem za ukrajinsko rukovodstvo.
Istovremeno, ukrajinski general Sergej Krivonos ocenio je da ruske pretnje predstavljaju demonstraciju sile i smatra da direktni udar po ukrajinskoj prestonici nema veliki vojni smisao za Moskvu.
Ipak, Romanenko tvrdi da politički motiv za pokušaj ometanja Parade pobede postoji, ali da bi cena mogla da bude previsoka.
On smatra da bi ukrajinsko rukovodstvo zbog toga moglo da traži druge opcije i druga rešenja, upravo zbog straha od mogućeg odgovora koji bi, prema njegovoj proceni, bio veoma snažan.
Dodatnu napetost izazvala je činjenica da je Vladimir Zelenski prethodno izjavio kako ne vidi smisao u režimu tišine tokom Dana pobede, iako je kasnije objavljeno primirje u noći između 5. i 6. maja.
U međuvremenu su ruske oblasti bile meta masovnih napada bespilotnim letelicama, što je dodatno podiglo tenzije pred obeležavanje 9. maja u Moskvi.


























