Naslovnica SPEKTAR Da li će Tramp poslati vojsku u Venecuelu i početi rat sa...

Da li će Tramp poslati vojsku u Venecuelu i početi rat sa Madurom i Rusijom?

hngft5gt

Samoproglašeni “predsednik” Venecuele Huan Gaido  pozvao je ljude u zemlji da se masovno odazovu na demonstracije kojima će dati potporu “demokratiji” i njegovom “predsedništvu”, kog su priznale SAD, nekoliko latinoameričkih i evropskih zemalja.

Ali, čini se da njegov apel, barem za sada, nije naišao na razumevanje Venecuelanaca, kao što se ne primećuje da će vojska otkazati poslušnost vladi Nikolasa Madura.

“Privremeni predsednik” – Šta je to?

U sredu su, usred masovnih protivladinih akcija, Sjedinjene Države i niz latinoameričkih država, zajedno sa Kanadom i nekim regionalnim organizacijama, kao što je Organizacija američkih država, priznale  samoproglašenog čelnika Narodne skupštine, Huana Gaida za “privremenog predsednika” Venecuele.

[adsenseyu1]

Međutim, ovaj zastupnik opozicije Narodne skupštine ne može jednostavno viknuti i preuzeti mesto predsednika, čak i ako mu brojne uticajne zemlje u regiji ili svetu daju odobrenje. Takav korak bi jednostavno bio u suprotnosti s ustavom Venecuele i međunarodnim pravom.

Međunarodni savezi

Venecuela nije sama na međunarodnoj sceni i brojne moćne zemlje su odbile da podrže Sjedinjene Države, koje ne žele priznati izabranog predsednika Nikolasa Madura kao legitimnog vođu zemlje.

Rusija, Kina, Iran, Turska, Meksiko, većina u Savetu bezbednosti i niz drugih zemalja su jasno stavili do znanja da će, uprkos svemu, nastaviti njihove uobičajene poslovne odnose s kolegama iz Venecuele.

[adsenseyu5]

Funkioneri Velike Britanije, Nemačke, Španije i EU su na strani opozicije, ali Brisel još nije doneo službenu odluku o ovom pitanju. Takva podela upućuje na to da Venecuela nije toliko izolovana kao što bi Sjedinjene Države želele da se veruje.

Vojska je dobro naoružana, organizovana i spremna za borbu

Uprkos nekoliko izbijanja pobuna u oružanim snagama, vojno vođstvo zemlje je na strani predsednika Madura.

U četvrtak je ministar odbrane Padrino Lopez razgovarao s ljudima i otkrio “kriminalni američki plan koji preti suverenitetu i nezavisnosti nacije”. Pozvao je Venecuelance da ne započinju građanski rat, ističući kako je on na strani predsednika Nikolasa Madura.

Dobro opremljena vojska Venecuele imaće odlučujuću ulogu u ovoj drami. Oružane snage koriste moderne helikoptere, avione, oklopna vozila i najnovije automatske puške AK-103 iz Rusije. Uz profesionalne oružane snage od 120 hiljada ljudi, vlada može računati i na naoružanu policiju, koja funkcioniše kao civilna oružana snaga.

Potcenjuje se podrška vladi od strane stanovništva. Predsednik Maduro ima stotine hiljada, ako ne i milione koji ga mrze, ali ima isto toliko, ako ne i više pristalica. Više od 9 miliona ljudi je glasalo za Madura na predsedničkim izborima u maju prošle godine. Da nije bilo takve podrške, vlada bi već davno pala.

Da li će SAD rizikovati rat?

Nakon katastrofa u Iraku i Avganistanu, otvara se pitanje jesu li SAD spremne da rizikuju takozvanu “humanitarnu intervenciju” protiv zemlje koja ima dvostruko veće zalihe oružja od Iraka i čiji bi kolaps uzrokovao socijalnu nestabilnost u celoj hemisferi?

[adsenseyu5]

Opasnost da će Sjedinjene Države pasti u zamku iz koje ne mogu pobeći je više nego stvarna, a Vašingtonu takvi problemi ne trebaju, pogotovo u vreme kada takvi rivali kao što je Kina rastu, a svet sa znatiželjom posmatra svađu u Vašingtonu tokom i nakon suspenzije  rada savezne vlade.

I iako bi SAD radije “ostale lider u senci”, upravljajući tim zemljama iz Kolumbije i Brazila, kolumbijski predsednik Markez još nije pokazao spremnost za vojnu intervenciju, a novog brazilskog predsednika Džaira Bolsonara rat više plaši, nego što ga izgledi za sukob motivišu.

Rešenje krize je moguće

Ostaju samo pregovori vlade i opozicije, a oni se vode, iako Huan Gaido to ne želi da prizna.

Venecuelanski ministar spoljnih poslova Horhe Araza izjavio je u nedjelju kako “postoji svakodnevna komunikacija” s vladama Meksika i Urugvaja, koje su, nakon samoproglašenja zastupnika Huan Gaida za “privremenog predsednika”, predložile politički dijalog u Venecueli.

“Ono što smo od prvog dana Bolivarske revolucije uvek govorili jeste da smo spremni da sednemo za sto s našim političkim protivnicima i na temelju ustava postignemo potrebne političke dogovore. Moramo pronaći vlastita rešenja, a sve ostalo je izvan ustava”, naglasio je Araza u ekskluzivnom intervjuu za latinoamerički RT.

Spoljni odnosi Venecuele

Što se tiče odnosa sa zemljama koje su priznale Gaida, on je rekao da se do sada venecuelanska vlada “koncentrisala na najvećeg šefa državnog udara, vlasnika cirkusa – američku vladu”, s kojom je Karakas prekinuo političke i diplomatske odnose.

“Usresređeni smo na neutralizaciju napada Vašingtona, čime ćemo neutralizovati sve ostale napade i stavove svih podređenih vlada, kako u Latinskoj Americi, tako i Evropi”, rekao je ministar spoljnih poslova Venecuele i dodao kako će “oceniti svaki slučaj posebno i dati preporuke predsedniku Maduru”.

Araza je zahev EU da se kao uslov za nepriznavanje Gaida raspišu izbori u roku od osam dana opisao kao “intervencionistički” i “arogantan”.

[adsenseyu6]

“Kancelarija za interese”

Venecuelanski ministar je ponovio da se pregovora sa Sjedinjenim Državama oko uspostavljanja “Kancelarije za interese” u glavnom gradu svake zemlje, a rok za postizanje sporazuma je 30 dana.

Spomenuo je da će se po isteku roka, ako se ne postigne sporazum, nekoliko funkcionera koji su ostali u Karakasu i nekoliko venecuelanskih funkcionera u Vašingtonu morati povući. Svaka zemlja će odrediti prostor za koji smatra da je primeren za vođenje konzularnih procedura u skladu s Bečkom konvencijom

Saradnja s Rusijom

Araza je demantovao da je, nakon onoga što je Venecuela smatrala “državnim udarom u razvoju”, od Rusije zatražena vojna pomoć.

[adsenseyu4]

On je odbacio mogućnost postavljanja ruskih vojnih baza ili baza drugih nacija u Venecueli, jer ustav zemlje to sprečava.

“Ono što imamo s Rusijom je opsežna vojna ssradnja”, rekao je Araza.

Međunarodna blokada

Na pitanje o situaciji u zemlji, čija je socijalna kriza bila izgovor za traženje Madurove ostavke, Araza je podsetio da je zemlja žrtva finansijske blokade.

“Na našu ekonomiju je izvršen snažan uticaj, posebno sankcije, blokada i finansijski progon američke vlade protiv naše zemlje. Blokirane su nam milijarde dolara i evra u inostranstvu”, rekao je ministar, ističući “kako to ostavlja rane u društvu, ali vlada ipak nije žrtvovala socijalna ulaganja, već je išla napred, štiteći ljude”.

Takođe je istakao kontinuitet rada Nacionalne ustavotvorne skupštine Venecuele, čiji je mandat na početku bio dve godine.

“Sve dok je u toku državni udar, sve dok postoji opasnost od vojne operacije, potrebne su nam sve ustavne institucije, a u tom smislu je Nacionalna ustavotvorna skupština najvažnija”, kazao je Araza i podsetio da je uvođenje tog tela doprinelo da se 2017. suzbije političko nasilje ekstremne opozicije u Venecueli, finansirano iz inostranstva.

(logicno.com)

[adsenseyu5]