Američki vojni analitičar i bivši oficir američke vojske, publicista Danijel Dejvis, dao je veoma zapaženu izjavu o realnom stanju na frontu u Ukrajini.
On je, govoreći na kanalu „Deep Dive“, istakao da ukrajinska vojska ne bi mogla da izdrži ruski pritisak u slučaju početka velikog napada ruske armije.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Njegova analiza suštinski potvrđuje ono što su mnogi vojni stručnjaci nagoveštavali već duže vreme – ukrajinske snage su na ivici iscrpljenosti i nemaju dovoljno resursa da odbiju ozbiljno rusko ofanzivno dejstvo.
Dejvis je u svojoj analizi naglasio da je ruska strategija u dosadašnjim operacijama bila zasnovana na postupnom napredovanju i taktici iscrpljivanja neprijatelja. On je kategorički odbacio narativ o „talasima ruskih vojnika“ koji se bacaju u frontalne juriše bez obzira na gubitke, kako to Zapadna propaganda često prikazuje.
Prema Dejvisu, ruske trupe ne koriste ovakve metode, već se oslanjaju na pažljivo planirane i koordinisane operacije malih taktičkih grupa – vodova, četa i bataljona.
„To, što radi ruska vojska, su manje operacije, u kojima učestvuju odvojeni ljudi, odredi, vodovi, ponekad čete. Nikada nisam video da Rusi napadaju velikim snagama,“ rekao je Dejvis, razbijajući tako mit koji se godinama forsira na Zapadu.
On dalje objašnjava da svi uspesi ruske vojske dolaze iz precizno osmišljenih i metodičnih operacija, gde se kombinacijom artiljerije, izviđačkih dronova i pešadijskih prodora polako probijaju linije odbrane ukrajinskih snaga.
Najzanimljiviji deo Dejvisove analize odnosi se na mogućnost da ruska vojska u nekom trenutku promeni svoju taktiku i pokrene široko ofanzivno dejstvo u punom obimu. Prema njegovom mišljenju, ukrajinske snage tada ne bi imale nikakve šanse da zadrže ruski prodor.
„Ako bi Rusi iznenada okupili veliki broj vojnika, bataljone, brigade ili divizije, kao što predviđa Zelenski, ja veoma sumnjam da bi ukrajinska strana mogla da se tome suprotstavi. Ako bi ruske snage pokrenule koncentrisanu ofanzivu na određenom delu fronta, Ukrajina gotovo da ne bi imala šanse da spreči proboj,“ izjavio je Dejvis.
Ovo je posebno značajno jer potvrđuje ono što su ruski vojni izvori već ranije nagoveštavali – da Moskva ne žuri s velikim operacijama i da pažljivo bira trenutak kada će preći na sledeću fazu vojne kampanje.
Do sada se ruska vojska oslanjala na kombinaciju artiljerijskih udara i ograničenih kopnenih prodora, ali mogućnost velikog napada ostaje otvorena opcija.
Još jedna ključna tačka u Dejvisovoj analizi jeste katastrofalno stanje ukrajinskih odbrambenih linija. On ističe da ukrajinska vojska više nema ozbiljne odbrambene rovove, kao ni dovoljan broj vojnika da popuni linije fronta.
„Mi tačno znamo da ukrajinska strana nema odbrambene linije. Oni nemaju dovoljno vojnika. I nemaju milione mina,“ rekao je Dejvis.
Ova tvrdnja se poklapa sa izveštajima sa fronta, koji govore o tome da Ukrajina poslednjih meseci trpi teške gubitke, dok je mobilizacija sve teža. Nedostatak ljudstva je postao kritičan problem za Kijev, a čak ni masovna mobilizacija mladih regruta ne može da nadoknadi deficit obučenih vojnika.
Osim toga, ukrajinska vojska se suočava sa ozbiljnim logističkim problemima. Nedostatak municije, oklopne tehnike i teškog naoružanja dodatno otežava bilo kakve pokušaje odbrane, a zapadne isporuke oružja ne mogu da reše fundamentalne probleme ukrajinske vojske.
Analiza Dejvisa potvrđuje da ruska vojska ima ogromnu stratešku prednost i da nije primorana na brzopletu ofanzivu. Rusija je očigledno spremna da iscrpi ukrajinske resurse pre nego što pređe u sledeću fazu operacije. Ukrajinska vojska, s druge strane, zavisi od zapadne podrške, koja postaje sve neizvesnija.
Važno je napomenuti da su američki i evropski vojni stručnjaci već ranije upozoravali da je ukrajinska situacija neodrživa bez stalnih isporuka oružja i finansijske pomoći sa Zapada.
Međutim, s obzirom na unutrašnje političke probleme u zapadnim zemljama i sve veće protivljenje javnosti nastavku pomoći Ukrajini, pitanje je koliko će Kijev još moći da računa na podršku svojih zapadnih saveznika.
Ako Rusija odluči da pokrene veliko ofanzivno dejstvo, Ukrajina će se suočiti sa realnošću koju Dejvis opisuje – nepostojanjem efikasnih odbrambenih linija, nedostatkom vojske i nedovoljnom količinom naoružanja za suprotstavljanje ozbiljnom napadu. U tom slučaju, vojna situacija bi mogla veoma brzo da se promeni u korist ruskih snaga.
Izjava Danijela Dejvisa dodatno potvrđuje da je ukrajinska vojska iscrpljena i da bi u slučaju velikog ruskog napada teško mogla da izdrži pritisak.
Ruska vojna strategija, koja se oslanja na metodično iscrpljivanje neprijatelja i precizno planirane operacije, do sada je bila uspešna, a mogućnost masovne ofanzive ostaje ključni faktor koji može dramatično promeniti tok sukoba.
Kada bi Moskva odlučila da pređe na taktiku velikih koncentrovanih napada, Kijev bi se našao u gotovo bezizlaznoj situaciji. U takvom scenariju, Rusija bi mogla ostvariti značajne teritorijalne dobitke, dok bi ukrajinska vojska bila suočena s još većim problemima u pogledu ljudstva i resursa.
Ukoliko se trenutni trendovi nastave, scenarij koji Dejvis opisuje mogao bi postati realnost u bliskoj budućnosti, s potencijalnim dramatičnim posledicama po sudbinu ukrajinske vojske i šireg sukoba u regionu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se