Turska je, uprkos ohrabrujućim porukama od strane predsednika Donalda Trampa, skladištila ključne, rezervne, delove za američko oružje, u slučaju da ih Kongres sankcioniše zbog sporne kupovine ruskih raketa.
Nejasno je kada je doneta odluka o zalihama, ali turski zvaničnici kažu da su pripreme obavljene u očekivanju mogućeg embarga SAD-a. SAD su pretile sankcijama protiv Turske od 2018. godine, nakon što je turski predsednik Erdogan odlučio da kupi ruski sistem raketne odbrane S-400, koji je konkurent američkom Patriotu.
Turska vojska je nagomilala delove za mlazne avione F-16 i drugu vojnu opremu, prema rečima dvojice turskih zvaničnika upoznatih sa strategijom odbrane svoje zemlje.
Odnosi između dveju zemalja pogoršali su se tokom građanskog rata u Siriji, kada su SAD naoružale kurdsku policiju, koju Turska vidi kao terorističku grupu, a nakon pokušaja puča na Erdogana iz 2016. godine njegova vlada okrivljuje turskog imama koji prebiva na teritoriji SAD.
Članica NATO-a Turska je odlučna u dobijanju tehnologije balističkih raketa i ima za cilj koprodukciju nove generacije S-400, dodali su zvaničnici, navodeći razgovore s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Erdogan je rekao da će njegova zemlja preuzeti isporuku S-400.
„Prva serija S-400 je isporučena“, navodi se u novinskom izveštaju Haberturka. „Jasno sam to rekao Trampu, a i Putin takođe.“
SAD tvrde da bi okretanje Moskvi moglo da omogući Rusiji prikupljanje kritičnih informacija, koje bi oslabile NATO i kompromitovale američkog borca F-35, čiju izgradnju pomaže i Turska. Ipak, dok Kongres priprema potencijalne planove za sankcije, koje bi u najtežim uslovima osakatile tursku ekonomiju, Tramp je predstavio Tursku kao žrtvu.
[adsenseyu1]
Na sastanku Grupe od 20 zemalja, u Japanu, američki predsednik je izjavio da je Obamina administracija nepravedno postupala prema Erdoganu, kada je pokušao da kupi američki sistem raketne odbrane. Kako je sporazum S-400 „problem“, SAD „gleda na različita rešenja“, rekao je on.
Trampova podrška Turskoj bila je potkopana kasnijom izjavom Bele kuće da je „izrazio zabrinutost“ zbog ruskog sistema.
Turska se okrenula Rusiji kako bi se pozabavila slabostima svoje protivvazdušne odbrane, nakon što nije uspela da ubedi SAD da podele tehnologiju njenog sistema vazdušne odbrane Patriot, kao deo bilo kog sporazuma o akviziciji. Dogovor o raketama sa Moskvom objavljen je u julu 2017. godine, a da bi pokušao da spreči da se to desi, Stejt department je prošle godine odobrio Turskoj moguću prodaju Patriota od 3,5 milijardi dolara.
Turska nije uverena u to da će sporazum Patriot proći, zbog sumnji u opoziciju u Kongresu i više ne želi da ostavlja svoj vazdušni prostor podložnim penetraciji, rekli su zvaničnici, govoreći pod uslovom da ostanu anonimni, kako bi razgovarali o osetljivom pitanju.
Predstavnik SAD-a Eliot Engel, predsedavajući Odbora za spoljne poslove, izjavio je da Erdogan „treba da prestane da igra igre i da izabere između Zapada ili Rusije“.
Sporazum S-400 „ugrožava NATO i našu nacionalnu bezbednost“, rekao je Engel u saopštenju. „Turska ne može da upravlja naprednim ruskim sistemom protivazdušne odbrane pored osetljivih NATO i američkih sistema. Predsednik Erdogan mora da shvati da će biti posledica. „
Prošlog leta, Vašington je kaznio Ankaru zbog zatvaranja američkog pastora, što je dodatno iskomplikovalo ekonomske odnose. Turska lira izgubila je oko četvrtine svoje vrednosti, inflacija i nezaposlenost su porasli, a ekonomija je ušla u svoju prvu tehničku recesiju u poslednjih deset godina.
Zvaničnici su odbili da kažu koji su rezervni delovi akumulirani, gde su kupljeni ili koliko dugo bi inventar mogao da traje. Akumulacija delova treba da signalizira da je Ankara bolje pripremljena da se odupre američkim sankcijama, nego što je to bilo kada su SAD uvele četvorogodišnji embargo na oružje zbog zaplene turske vojske na severu Kipra 1974. godine, rekli su oni.
“Pored F-35, turski programi za nabavku odbrane koji mogu biti pogođeni sankcijama, uključuju sistem za vazdušnu i raketnu odbranu Patriot, CH-47F Chinook helikopter za teške terete, UH-60 Black Havk helikopter i F-16 Fight Falcon avion ”, kaže rezolucija.
SAD su zapretile da će izbaciti Tursku iz programa F-35. Turska bi mogla posebno da se suoči sa sankcijama u okviru dva zakona koji dozvoljavaju kažnjavanje entiteta koji posluju sa delovima ruske države. Glavne turske kompanije za odbranu bi imogle biti odsečene od američkog finansijskog sistema i praktično im može biti zabranjeno da kupuju američke komponente ili prodaju svoje proizvode u SAD-u.
Ako se Turska isključi iz programa F-35, ona će tražiti alternative, uključujući ruske avione, dok pokušava da razvije sopstvene ratne avione i balističke rakete za domaću upotrebu i izvoz, rekli su turski zvaničnici.
Turska smatra da su ruske rakete S-400 superiornije od Patriota i sposobne su da zaštite tursku prestonicu i komercijalni centar Istanbula, rekli su zvaničnici. Njihovo prisustvo bi ublažilo zabrinutost oko bezbednosti turskih moreuza koji povezuju Crno more sa Mediteranom, dodali su.
Webtribune.rs