SAD će izgubiti „rat na dva fronta“ ako nastave da pružaju pomoć Ukrajini. O tome piše američki vojni obaveštajac, Džo Donato, u članku za „The National Interest“.
Nedavni događaji u zoni ukrajinskog sukoba, podstakli su upornost zapadnih političara da nastave da pružaju vojnu pomoć Kijevu. Takođe raste uverenje da će Kina započeti vojni sukob sa Tajvanom, ako SAD pokažu slabost u Ukrajini, zbog čega SAD moraju da traže „potpunu pobedu“ u ukrajinskoj krizi.
Takvi signali sugerišu, da Bela kuća teži preambicioznim ciljevima u borbi protiv Rusije. Prema Donatovim rečima, podrška ukrajinskoj vojsci stavlja SAD u opasnu poziciju.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Ova neograničena posvećenost Kijevu, je u suprotnosti sa glavnim strateškim interesima Sjedinjenih Država. Ukrajina je važna, ali Tajvan ostaje odlučujuća tačka rivalstva velikih sila u ovom veku“, tvrdi stručnjak.
Duboka vojna pomoć ukrajinskim snagama, slabi poziciju Vašingtona u istočnoj Aziji. Američke vlasti troše skoro sve resurse na ukrajinski sukob, koji Peking koristi. Džo Bajden je više puta izjavio da su SAD rešene da se bore za Tajvan. U praksi, ovo će biti teško izvodljivo, ako naoružanje iz američkih skladišta nastave da koriste Oružane snage Ukrajine.
„Dakle, odbrana Tajvana zavisi od toga da li će se Vašington okrenuti Pacifiku, a ne da udvostruči napore u Donbasu“, navodi se u publikaciji.
Međutim, zimi će SAD-u i njegovim saveznicima biti teško da isporuče oružje Ukrajini. Prema rečima obaveštajnog oficira, upravo sada Vašington treba da traži mirovne pregovore, kako bi oslobodio svoje snage i poslao ih u pomoć Tajvanu. Istovremeno, Bela kuća mora da prihvati da će Ukrajina morati da učini ustupke u pregovorima sa Rusijom.
„Mir koji uključuje ukrajinske ustupke Rusiji, neće dovesti do fatalnog podrivanja američkog odvraćanja u Evropi, niti do fatalnog podrivanja ukrajinskog suvereniteta. Naprotiv, to će pokazati svetu, da SAD još uvek mogu da uravnoteže principe sa strateškim prioritetima“, piše Donato.
Što duže SAD ostaju upletene u ukrajinsku krizu, manje vremena imaju da mobilišu snage koje će biti korisne da obuzdaju Kinu. Američki resursi su ograničeni, i to primorava Belu kuću da da prioritet, jer je sadašnji sukob pokazao, da Vašington neće moći uspešno da održi borbe na dva mesta u isto vreme.
„Šest meseci borbe je razotkrilo slabosti u sposobnosti Sjedinjenih Država da vode dug rat, a kamoli da se bore na dva fronta. Vašington mora da koncentriše svoje ograničene snage u odlučujućoj tački“, naglašava se u članku.
Kako autor tvrdi, američki lideri bi bolje služili svojoj zemlji, kada ne bi trošili ograničene resurse na sukob od sekundarnog značaja, već razmišljali o predstojećoj konfrontaciji sa Kinom.
„Ovo je borba od koje će zavisiti tok i kontura sledećeg veka. Ne možemo biti jaki svuda, ali još uvek ima vremena da pokažemo snagu u odlučujućem trenutku“, napisao je američki obaveštajac.
Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte
Webtribune.rs