Prijavljeno prisustvo zapadnih vojnika među žrtvama u Ukrajini označava opasnu eskalaciju i rizikuje „širenje rata“, rekao je mađarski premijer Viktor Orban.
U intervjuu za radio „Košut“ u petak, Orban je opisao trenutno stanje kao paradoksalno, navodeći da iako se mir čini bližim nego ikad, situacija nikada nije bila tako opasna.
– Prema ruskim izveštajima, američki i francuski vojnici poginuli su u vazdušnim napadima koje su izveli (prim. aut. Rusi) na teritoriju Ukrajine. To znači da tamo ima zapadnih vojnika – rekao je on, prenosi Raša tudej na engleskom.
– Dakle, mi smo u veoma opasnoj situaciji, jer ljudi sa vojnim statusom iz zapadne Evrope ili Sjedinjenih Država danas mogu da ginu u Ukrajini. Evo šta se desilo. Molimo se za njih, naravno, ovo je veliki gubitak za sve, ali jasno pokazuje opasnost od eskalacije, a time i širenja rata – naveo je mađarski premijer.
Ranije ove nedelje, Moskva je pokrenula seriju uzvratnih udara kao odgovor na to što Kijev koristi oružje dugog dometa koje je isporučio Zapad za napade duboko u teritoriju Rusije.
Udari su pokrenuti nakon što su Vašington i London uklonili ograničenja na ukrajinsku upotrebu raketa „atakams“ i „storm šedou“. Ruske snage su pogodile položaje američkih raketnih bacača i objekata kojima upravljaju strani instruktori i plaćenici, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Strani plaćenici „legitimna meta“ za rusku armiju
Moskva je više puta upozoravala da se strano vojno osoblje bori zajedno sa regularnom vojskom Ukrajine i učestvuje u prekograničnim racijama. Prema ministarstvu spoljnih poslova, grupa boraca eliminisanih tokom upada u Brjansku oblast prošlog meseca uključivala je državljane SAD, Poljske i Kanade.
Ruski zvaničnici su u više navrata opisali strane plaćenike koji deluju u zoni sukoba kao „legitimnu metu” za vojsku, optužujući NATO za direktnu umešanost u sukob.
„EU odugovlači sukob“
U intervjuu za radio „Košut“, Orban je takođe kritikovao EU zbog odugovlačenja sukoba, pozivajući se na rezoluciju koju je u četvrtak usvojio Evropski parlament o proširenju vojne pomoći Kijevu.
Ovo je uključivalo dodatne zalihe raketa dugog dometa. On je taj potez nazvao „depresivnim“, jer ukazuje da mnogi lideri EU „žele da nastave rat, pa čak i da povećaju njegov intenzitet“.
Takođe je istakao nedostatak neposrednog uticaja na ukrajinsku krizu od izborne pobede Donalda Trampa u SAD, koji je obećao da će okončati sukob za 24 sata, i napomenuo da odlazeća administracija predsednika DŽoa Bajdena zadržava svoj proratni stav.
Moskva smatra ukrajinski sukob zastupničkim ratom SAD protiv Rusije, koji je eskalirao u de fakto globalnu konfrontaciju, nakon što su zapadne nacije ovlastile Kijev da pokrene dalekometne napade duboko unutar zemlje koristeći donirano oružje.
(novosti.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se