Naslovnica U FOKUSU Šta se sprema? NATO raspoređuje dodatnih 200 pripadnika na KiM!

Šta se sprema? NATO raspoređuje dodatnih 200 pripadnika na KiM!

NATO će od danas do 16. oktobra rasporediti oko 200 pripadnika novoformiranih Savezničkih snaga za reagovanje (ARF) na Zapadni Balkan, kako bi započeli s treninzima i bili spremni da pomognu pripadnicima Kfora.

Iz Kfora je saopšteno da je ovo prvi put da su raspoređeni pripadnici ARF-a od kako je ta formacija uspostavljena u julu ove godine, i dodaje se da će 50 pripadnika Operativnog tima za vezu i izviđanje unutar ARF-a biti raspoređeno u AP Kosovu i Metohiji, dok će ostali biti raspoređeni u Severnoj Makedoniji.

“Raspoređeno osoblje uvežbavaće se kako bi se održao visok nivo spremnosti i testirale veštine i procedure da se brzo rasporede velike snage. Deo uprave ARF-a biće privremeno integrisan u komandnu strukturu misije Kfora, sa zadatkom da se utvrde logisitčke, infrastrukturne i operatvine potrebe za Kfor, što treba da predstavlja značajno osnaženje stanja Kfora“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je ARF “strateška, visoko pripremljena snaga spremna na delovanje na više područja“.

“U stanju je da se rasporedi u kratkom roku“, navodi se u saopštenju.

Iz Alijanse je saopšteno da raspoređivanje snaga ARF-a, zajedno sa tekućim raspoređivanjem Strateških rezervnih snaga najavljenih ranije meseca, “šalje jasnu poruku“ rešenosti NATO-a da očuva mir i stabilnost u regionu, i govori o spremnosti Alijanse da brzo reaguje.

Saveznička komanda u Napulju (SKN) blisko prati situaciju na Zapadnom Balkanu, koji je u sapopštenju označen kao strateški važan za Alijansu.

“Napetosti koje se ponavljaju i nekoordinisani potezi podigli su nivo zabrinutosri kod saveznika i partnera NATO-a o miru širom Kosova, stabilnosti u regionu i bezbednosti trupa NATO-a i partnera“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da SKN pruža podršku Kforu u implementaciji mandata koji se bazira na rezoluciji UN 1244 iz 1999. godine, kako bi se osiguralo sigurno i bezbedno okruženje za “sve narode i zajednice koje žive na Kosovu“ i kako bi se svima omogućila sloboda kretanja u svakom momentu.

“Pripadnici Kfora deluju kao treće-pozivci, u bliskoj saradnji sa kosovskom policijom i snagama misije Euleksa, koji su prvi i drugi pozivci“, stoji u saopštenju.

(Tanjug)

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social