Prema informacijama koje su preneli mediji, uključujući i francuski list Le Parisien, ključne obaveštajne informacije o lokaciji lidera Hezbolaha, Hasana Nasralle, došle su putem iranskog špijuna, koji je sarađivao sa izraelskim službama.
Taj špijun je navodno otkrio da će se Nasralla 27. septembra nalaziti u južnom predgrađu Bejruta, gde će prisustvovati sastanku u štabu pokreta, nakon što prisustvuje sahrani komandanta Hezbolahovog odreda, Muhameda Huseina Srura.
Iako detalji o identitetu ovog „krtice“ nisu objavljeni, veruje se da je njegova uloga bila presudna u pružanju informacija koje su dovele do vazdušnog udara na štab Hezbolaha.
Po dolasku Nasralle u štab, prema izveštajima, očekivalo se održavanje važnog sastanka na kojem bi prisustvovali ključni lideri Hezbolaha, uključujući 12 viših komandanata ove organizacije, kao i predstavnika iranskog Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC), tačnije, komandanta jedinice „El-Kuds“.
Ova jedinica je poznata po specijalizaciji za operacije izvan iranske teritorije i održava snažnu saradnju sa Hezbolahom. Prisustvo iranskog komandanta ukazuje na blisku povezanost Hezbolaha sa Iranom, naročito kada je reč o vojnim operacijama i regionalnim strategijama u Libanu i šire.
U međuvremenu, izraelski lovci F-35, koji su bili stacionirani u blizini, već su bili u stanju pripravnosti, čekajući konačnu potvrdu da se Nasralla i drugi visoki zvaničnici Hezbolaha nalaze u bazi.
Prema navodima, obaveštajci su pažljivo pratili kretanje lidera Hezbolaha i čekali trenutak kada će svi biti prisutni u jednoj prostoriji, što je predstavljalo idealan trenutak za sprovođenje udara.
Le Parisien izveštava da su Izraelske odbrambene snage (IDF) napale štab Hezbolaha u južnom predgrađu Bejruta, bacivši šest bombi, svaka teška po dve tone.
Ove bombe su ciljale bunker u kojem se sastanak održavao, izazvavši snažnu eksploziju koja je stvorila krater dubok 30 metara.
Bunker, u kojem su se nalazili lideri Hezbolaha, bio je pod zemljom, što je ukazivalo na visok stepen zaštite i sigurnosnih mera koje je organizacija preduzela u očekivanju moguće meta-operacije.
Dana 28. septembra, dan nakon napada, IDF je zvanično potvrdio da je Hasan Nasralla ubijen u ovom udaru. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu takođe je dao zvanično saopštenje u kojem je naglasio da je likvidacija Nasralle bila ključna za povratak stanovnika severa Izraela, koji su prethodno bili evakuisani zbog učestalih napada Hezbolaha na izraelske položaje.
Netanjahu je takođe istakao da je ovaj udar značajno promenio balans snaga u regionu, oslabljujući Hezbolah i iranske interese u Libanu.
Hezbolah je, nešto kasnije, potvrdio smrt svog dugogodišnjeg lidera, Hasana Nasralle, što predstavlja ogroman gubitak za ovu organizaciju.
Nasralla je bio ključna figura Hezbolaha, organizacije koja je odigrala značajnu ulogu u mnogim regionalnim sukobima, naročito u borbama protiv Izraela. On je bio simbol otpora protiv izraelskih snaga u Libanu, a njegova smrt predstavlja prekretnicu u odnosima između Hezbolaha i Izraela.
Nasrallina smrt potencijalno otvara nova pitanja o budućem rukovodstvu Hezbolaha i mogućim odmazdama koje bi mogle uslediti nakon njegovog ubistva.
Hezbolah je poznat po svojoj vojnoj disciplini i sposobnosti da preživi udare na svoje vođstvo, ali gubitak Nasralle sigurno će izazvati turbulencije unutar organizacije.
Pored toga, Iran, kao ključni saveznik Hezbolaha, verovatno će uložiti dodatne napore kako bi zadržao kontrolu nad situacijom u Libanu i obezbedio da Hezbolah i dalje bude snažan igrač u regionalnim konfliktima.
Likvidacija Nasralle mogla bi imati šire posledice po Bliski istok, gde su tenzije između Irana i Izraela već na visokom nivou.
Hezbolah je, kao iranski zastupnik, često bio uključivan u sukobe na Bliskom istoku, naročito u Siriji, gde su iranske snage i Hezbolah podržavali režim Bašara al-Asada.
Nasrallina smrt može uticati na iransku strategiju u regionu i dovesti do promene odnosa snaga između različitih političkih i vojnih aktera.
Izrael će verovatno nastaviti sa svojim operacijama u cilju slabljenja Hezbolaha i iranskog uticaja u Libanu, dok Iran neće ostati bez odgovora na ovako veliki gubitak.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se