Naslovnica U FOKUSU Šef nemačke diplomatije: Odustajanje od „Severnog toka 2“ imaće teške posledice ne...

Šef nemačke diplomatije: Odustajanje od „Severnog toka 2“ imaće teške posledice ne samo za Nemačku …

Odustajanje od dovršavanja gradnje gasovoda Severni tok 2 imaće geostrateške posledice po odnose između Evrope i Rusije, upozorio je nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas u Bundestagu.

„Svako ima pravo da dovodi u pitanje Severni tok 2, ali svi takvi moraju da shvate kakve će to geostrateški posledice imati i šta će to značiti za mogućnost uticaja Evrope na Rusiju. Spreman sam da učestvujem u svim diskusijama o drugim projektima uvoza energije. Postoje zemlje koje od nas zahtevaju da zaustavimo izgradnju Severnog toka 2, a same … povećavaju uvoz nafte iz Rusije“ – rekao je šef nemačke diplomatije.

Cevi tog magistralnog gasovoda, koji spaja baltičke obale Rusije i Nemačke, do kraja aprila treba da budu položene i u teritorijalnim vodama Danske.

U tom slučaju Severni tok 2 bi profunkcionisao u drugoj polovini 2021-ve.

Mas je, inače, ocenio da će se pokušaj izolacije Moskve i Pekinga dovesti do stvaranja najvećeg vojnog saveza na svetu.

Posebno je ukazao da je Berlin zainteresovan za poboljšanje odnosa sa Moskvom:

„Što su vremena teža, to na jasniji način moramo razgovarati s Moskvom. Zainteresovani smo i za poboljšae odnosa između EU i Rusije. Ostajemo spremni za dijalog. Samo, ključ za to sada nije u Berlinu ili Briselu, već u Moskvi“.

U međuvremenu su nemačka ministarka odbrane Anegret Kramp-Karenbauer i generalni inspektor oružanih snaga Eberhard Corn, predstavljajući dokument „Misli o budućnosti Bundesvera“, proglasili Rusiju i Kinu za „strateškim konkurentima“.

Na ovo je član ekspertskog saveta ruskog Ministarstva odbrane Viktor Murahovski rekao:

„Nemačka može koliko god želi da trubi o strateškoj konkurenciji sa Rusijom, ali ona nije u stanju da nam se suprotstavi. Nemačka je zemlja koja ne poseduje ni državnu ni pogotovo vojnu suverenost. I dalje je pod realnom okupacijom Sjedinjenih Država. Nemačka ministarka odbrane je svoje `misli o budućnosti Bundesvera` prepisala iz američkih dokumenata“.

Dodao je: „Nemačka nije sposobna sama da se suprotstavi ni Rusiji ni Kini. Uprkos snažnoj ekonomiji i velikom broju stanovnika, Nemačka može biti spremna za borbu samo kada se ujedini sa ostalim članicama NATO. Ali, čak i u ovoj strukturi, Amerikanci i generalni sekretar NATO“