[adsenseyu3]
S pokretanjem vazdušnih napada u Siriji, ruski predsednik Vladimir Putin je započeo zastupnički rat sa SAD, za koji su mnogi stručnjaci naveli da predstavlja kockanje Moskve.
[adsenseyu2]
Ujutru 30. septembra, ruski general sa tri zvezdice je prišao američkoj ambasadi u Bagdadu, prošao pored naoružanih marinaca i predao diplomatski demarš SAD lično.
Njegova izjava je bila prosta: Ruska vojska će započeti vazdušne napade u Siriji za sat vremena a američka vojska bi trebalo da napusti oblast odmah.
Ovakav potez je oživeo Hladni rat na jedan sasvim nov način, pun sumnje, antagonizma i ratnih igara, tvrdi „Military Times“
S pokretanjem vazdušnih napada u Siriji, ruski predsednik Vladimir Putin je započeo zastupnički rat sa SAD, za koji su mnogi stručnjaci naveli da predstavlja kockanje Moskve.
Ruski pomalo agresivni stav je podstakao uzbunu među redovima američkih odbrambenih stratega i izazvao preispitivanje o tome koliko SAD i Pentagon zapravo znaju o Rusiji.
[adsenseyu4]
Oni su počeli da se pitaju na šta su sve Rusi spremni i kako bi rat sa Rusijom izgledao danas.
Naravno, američki stručnjaci su ubeđeni da bi američka vojska porazila rusku vojsku u konvencionalnom ratu. Međutim, moderni ratovi nimalo ne liče na nekadašnje konvencionalne ratove.
Danas SAD troše 10 puta više novca nego Rusija na nacionalnu odbranu. SAD poseduju 10 nosača aviona, a Rusija samo jedan. Vojska SAD poseduje jaku tehnologiju i superiornu sposobnost da projektuje svoju moć na ostatak sveta.
Rusija je i dalje slaba, ali razvija neke ključne tehnologije i osmišlja nove taktike i geopolitičke strategije koje ugrožavaju američko razmišljanje da su SAD jedina svetska supersila.
Treba napomenuti da je Rusija modernizovala svoje nuklearno interkontinentalno balističko oružje, svoje avione i svoje nuklearne podmornice.
„Ruska odbrambena industrija se diže iz pepela“, rekao je Vadim Kozjulin, vojni stručnjak iz Moskve. „Vojna ravnoteža se može učvrstiti samo kroz rusku nuklearnu moć koja nije toliko skupa za održavanje kao što mnogi misle“.
[adsenseyu1]
Dok su ruske konvencionalne snage dosta slabije od nuklearnih, postoje izvesna konvencionalna polja na kojima su Rusi ipak moćniji, a to su avioni, protivvazdušna odbrana, podmornice i elektronsko ratovanje.
Ako bi poredili američku i rusku vojsku, to bi bilo kao da poredimo jabuke i narandže. Rusi imaju jasne strateške ciljeve što oslikava i njihova vojna struktura. Rusija sebe smatra kopnenom silom koja širi uticaj u sferi istočne Evrope, centralne Azije, Bliskog istoka i Pacifika.
S druge strane, Amerikanci imaju moćnu mornaricu, ali činjenica je da Rusi neće slati svoju mornaricu da osvaja svetske okeane jer im to nije cilj.
Umesto da ulažu u nosače aviona, Rusi ulažu u podmornice koje mogu da podrže njihovu nuklearnu moć i konvencionalno ugroze neprijateljske površinske flote u obližnjim vodama kao što su Crno more, Baltičko more ili Sredozemno more.
Vazdušni prostor Rusije je takođe pod žestokom zaštitom. Kvalitet ruskih nevidljivih aviona je daleko manji od američkih, ali Rusija ima najbolje sisteme za borbu protiv nevidljivih aviona i mnogo je ulagala u protivvazdušne sisteme kako bi zaštitila svoje granice.
Ruske sposobnosti elektronskog ratovanja su takođe napredne, a vojni planeri Pentagona nisu ni svesni do koje mere Rusija može da poremeti njihove radare i signalno obaveštavanje koje predstavlja osnov napredne vazdušne snage SAD. SAD i njihovi saveznici ne bi imali nimalo lak zadatak kada bi pokušali da se infiltriraju u ruski vazdušni prostor.
Sve u svemu, ruska i američka vojska ni u koju ruku nisu jednake, ali je činjenica da se jaz između njih prilično smanjio u proteklih nekoliko godina.
Brzo formiranje operativne ruske baze u Siriji je iznenadilo mnoge američke zvaničnike. Ruska vojska je za samo par nedelja postavila permanentnu bazu u Latakiji na obali sirijskog dela Mediterana. Tamo je postavljeno nekoliko desetina borbenih aviona i utvrđena je baza sa tenkovima i nekoliko stotina vojnika.
Rusi su za ovu jesen najavili planove za pomorske vežbe u Mediteranu, ali nisu precizirali kada će se tačno njihovi brodovi naći u regionu. U ovim vežbama će učestvovati glavni brod Crnomorske flote, kruzer Moskva sa vodećim projektilima, ali i nekoliko manjih eskortnih plovila i plovila za iskrcavanje. Neki vojni zvaničnici spekulišu da Rusija na ovaj način pokušava da pošalje još vojske i opreme u Siriju.
Smatra se da Moskva šalje svoje najbolje protivvazdušne sisteme u Latakiju, što izaziva zabrinutost u Pentagonu pošto takav potez ukazuje na to da se Rusija neće fokusirati samo na borbu protiv pobunjeničkih grupa u Siriji poput ISIS-a.
„Čudno je što Rusija šalje sofisticirane protivvazdušne sisteme u svoju bazu jer ISIS ne poseduje nikakve avione“, rekao je general Filip Bridlav, šef Evropske komande i vrhovni komandant NATO-a.
Dok god Rusija ostane u savezu sa Iranom, ona neće imati problem da održava red u vazduhu iznad Sirije.
Putinovi manevri u Siriji i Ukrajini definitivno pokazuju da se Rusija vratila na scenu kao globalni geopolitički igrač, ali i da Rusija to čini samo kako bi stala na put monopolarnoj politici SAD.
Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]