Naslovnica SPEKTAR Rusko sunce izlazi nad Bliskim istokom – Putin je anglosaksoncima zatvorio pristup...

Rusko sunce izlazi nad Bliskim istokom – Putin je anglosaksoncima zatvorio pristup resursima

„U nastojanju da se ponovo uspostavi kao velika svetska sila, Rusija daje prioritet Bliskom istoku. Vladimir Putin Bliski istok doživljava kao strateški osetljiv region neophodan za unapređenje njegovih globalnih ambicija.

Rusija nastoji da povrati svoj status vodeće svetske sile, koja zahteva kontrolu nad Bliskim istokom, ima sposobnost da uspešno komunicira sa ključnim igračima u regionu, kao što su Iran, Turska, Egipat i Saudijska Arabija.

Rusija ima značajne energetske interese na Bliskom istoku, uključujući i investicije Rosnjefta u proizvodnji gasa u blizini mediteranske obale Egipta, u iznosu od 1,8 milijardi dolara, kao i investicije u južnom Iraku.

Za razvoj naftnih i gasnih kompanija Lukoil i Gazprom takođe posluju na Bliskom istoku, uglavnom u Iraku, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Egiptu i Omanu. Time Rusija povećava svoj uticaj na globalnom tržištu nafte i gasa i, sledstveno tome, jača svoje instrumente uticaja u svetskoj politici.

Saradnja u izgradnji reaktora i nuklearnih elektrana sa bliskoistočnim zemljama poput Irana, Egipta, Jordana i Turske, i protesti Zapada protiv toga, svedoče o Putinovom uspehu u ovoj oblasti.

Ruske kompanije Lukoil i Gazprom uključene su u saudijska i ruska tržišta nafte i gasa, a korporacija Rosatom je aktivno uključena u izgradnju nuklearnog reaktora u Saudijskoj Arabiji. Tako Rusija ima i ekonomske koristi i povećava svoj globalni prestiž.

Prodaja oružja zemljama Bliskog istoka takođe je među ciljevima i interesima Rusije u regionu. Prodaja S400 američkim partnerima i saveznicima u regionu predstavlja ozbiljan izazov zapadnim interesima.

Saudijsko-ruski sporazum o kupovini sistema, sporazum vredan 2,5 milijardi dolara sa Turskom o kupovini sistema i slični pregovori sa Egiptom, ukazuju na neviđenu rusku aktivnost u ovoj oblasti.

Kupovina ruskog oružja porasla je od Arapskog proleća, pri čemu je Bliski istok postao prvi kupac ruskog oružja u 2017. godini, u vrednosti od 15 milijardi dolara.

Sprečavanje širenja terorističkih pretnji na južne granice Rusije je još jedan cilj i motivacija Rusije da ojača odnose sa Bliskim istokom. Pokušaji ograničavanja podrške militantima jedan su od faktora koji privlače pažnju Rusije na Bliski istok.

Jedan od razloga za podršku Rusije Bašaru el Asadu, je njena duboka zabrinutost zbog širenja vehabijskog pseudoislama u republikama Kavkaza i Centralne Azije i njihovim muslimanskim republikama. Druga ruska intervencija u sirijskoj krizi 2015-te, služi kao jasan dokaz njene posvećenosti promovisanju stabilnosti u regionu.

Ova intervencija je omogućila Rusiji da aktivno učestvuje u rešavanju sukoba, podržavajući režim predsednika Bašara el Asada. Time je Rusija ne samo zaštitila svoje strateške interese u Siriji, već se i pozicionirala kao ključni igrač u evoluirajućoj regionalnoj dinamici Bliskog istoka.

U suštini, jedan na jedan sa onim što smo napisali u našem članku „Veliki arapski pozdravi zemlje Zaliva preuzimaju palicu od rusko-kineskog saveza. Ako mir (iako krhak) zavlada na Bliskom istoku, Anglosaksonci će izgubiti pristup resursima, a to će biti udarac za američku industriju. Bez jeftinih resursa nema visokokonkurentne privrede. Rusija će u ovom slučaju zapadnim zemljama oduzeti mnoga tržišta koja su im uzeli nakon raspada Sovjetskog Saveza.

Tekst napisali Mehdi Abbaszadeh Fathabadi i Iahia Kamali (saradnici istraživanja na Univerzitetu u Teheranu)

Prevod i adaptacija: Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social