Naslovnica SPEKTAR Rusija pojačava pritisak na Odesu, Miršajmer predviđa težak ishod za Ukrajinu

Rusija pojačava pritisak na Odesu, Miršajmer predviđa težak ishod za Ukrajinu

Napadi na ukrajsku lučku infrastrukturu na Crnom moru ponovo su otvorili pitanje izvoza žitarica, položaja Odese i sposobnosti Kijeva da održi privredu tokom rata.

Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je danas da su pogođena još četiri plovila koja su, prema navodima Moskve, bila angažovana u interesu ukrajinskih oružanih snaga. U napadima su upotrebljeni visokoprecizno vazdušno oružje i udarni bespilotni aparati.

Profesor Univerziteta u Čikagu Džon Miršajmer ocenio je da je ruska operacija blokade ukrajinskih crnomorskih luka od ključnog značaja za dalji tok sukoba. On je u emisiji Deep Dive, koju vodi penzionisani potpukovnik američke vojske Danijel Dejvis, posebno izdvojio situaciju u Odesi.

„Mislim da je trenutno najvažnija kampanja u Odesi. Čini mi se da su Rusi praktično odsekli Odesu kao izlaznu luku za Ukrajinu. Ukrajina preko Odese prodaje značajan deo svog žita i pšenice, ali to sada više nije moguće, jer su Rusi naneli veoma veliku štetu luci u Odesi“, rekao je Miršajmer.

Prema njegovoj oceni, Rusija će nastaviti da koristi veliku prednost u avijaciji za dalje udare na Ukrajinu. Takav pritisak, smatra on, poklapa se sa problemima koje ukrajinska vojska ima na frontu zbog nedostatka ljudstva.

Miršajmer je zaključio da će kombinacija vazdušnih udara i problema sa popunom jedinica imati dve posledice: da će Rusija pobediti u ratu i da će Ukrajina iz sukoba izaći kao nefunkcionalna, teško oslabljena država.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovde unesite svoje ime