Naslovnica SPEKTAR Rusija počinje serijsku proizvodnju najopasnijih raketa na svetu

Rusija počinje serijsku proizvodnju najopasnijih raketa na svetu

Rusija je spremna za serijsku proizvodnju najnovijih interkontinentalnih balističkih raketa (ICBM) Sarmat. To je izjavio ministar odbrane Sergej Šojgu u Savetu Federacije.

U razgovoru sa ruskim senatorima, šef vojnog odeljenja najavio je završetak modernizacije proizvodnje za serijsku proizvodnju ICBM Sarmat.

Prema rečima ministra, Rusija razvija svoj odbrambeni potencijal.

Ministar nije rekao ništa o budućem proizvođaču raketa, ali ranije je objavljeno da će se Krasnojarska fabrika, koja je u sovjetska vremena bila vodeći proizvođač raketa za podmornice, baviti serijskom proizvodnjom Sarmata.

Još u 2017., Ministarstvo odbrane je najavilo modernizaciju proizvodnje u Krasnojarsku i da planira da zaključi ugovor sa preduzećem za proizvodnju ICBM Sarmat.

Krajem prošle godine objavljeno je da je početak ispitivanja letačkog dizajna ICBM Sarmat bio planiran za 2019. godinu, a kraj za 2021. godinu.

Iste godine 2021. industrija će morati da savlada masovnu proizvodnju novog oružja i srodnih sistema. Pored toga, 2021. godine prvi raketni puk naoružan Sarmatima preuzeće borbene dužnosti.

To će biti Užurska Crvenozastavna raketna divizija strateških raketnih snaga. Zatim će ICBM stupiti u službu u Dombarovskoj diviziji strateških raketnih snaga.

ICBM RS-28 „Sarmat“ se priprema da zameni najmoćniji svetski ICBM RS-20 „Vojvoda“ (NATO – SS-18 „Sotona“). Moguće je da će raketa postati nosilac hipersoničnih bojevih blokova sistema Avangard.

Nova ruska nuklearna raketa „sarmat“ ili „RS-28“, napunjena najrazornijom bojevom glavom na svetu,pravi krater veličine Velikog kanjona Kolorada.

Novi projektil težak je 200 tona i jedini je na planeti koji može da pređe 17.000 kilometara

„Sarmat“ ima višestruke bojeve glave sa najmanje 15 nezavisno navođenih projektila koji će biti grupisani u obliku grozda.

Svaki projektil može se odvojiti od grozda u trenutku kada program u samoj bojevoj glavi odredi cilj.

Odvojena bojeva glava leteće prema cilju hipersoničnom brzinom, više od pet mahova, mijenjajući svoju putanju tako da je ne mogu presresti bilo kakvi sistemi protivraketne odbrane – ni sadašnji, ni perspektivni, pa čak ni oni koji se oslanjaju na svemirske elemente.

Webtribune.rs