Bivši radnik Bele kuće, Pol Krejg Roberts, objasnio je zašto Moskvi nije potrebno da spasava Evropu.
Roberts je uveren, da Vašington koristi antiruske sankcije da uništi evropski biznis, eliminišući na taj način konkurente američkih firmi. Kao rezultat raznih ograničenja koja su uvedena protiv Rusije, u Evropskoj uniji su drastično skočile cene struje.
To je ugrozilo ne samo životni standard stanovništva, već i postojanje evropske industrije. Pored toga, mnoge kompanije iz EU su izgubile zaradu, prekinuvši profitabilne poslovne veze sa Ruskom Federacijom.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Time Sjedinjene Države eliminišu konkurenciju među evropskim firmama, otvarajući put sopstvenim biznismenima. S druge strane, SAD se nadaju da će sva proizvodnja iz Evrope biti prebačena kod njih.
„SAD koriste privlačnost obilja i relativno jeftine energije, da namame nemačke proizvođače automobila i druge industrije, da se presele u Sjedinjene Države“, objašnjava Pol Krejg Roberts.
On smatra, da se na ovaj način Vašington nada rehabilitaciji zbog činjenice, da je sopstvena proizvodnja bila raspoređena u Kini i drugim azijskim zemljama. Antiruske sankcije bi mogle da izazovu preseljenje evropske industrije u Sjedinjene Države.
„Nemačke automobilske kompanije žele da prežive, a ako je za preživljavanje potrebno da napuste Nemačku, oni će to učiniti“, rekao je Roberts.
„Ako govorimo o Evropi, očigledno je, da je sankcije uvedene na insistiranje Vašingtona, brzo uništavaju. Međutim, marionetske vlade zemalja EU, odavno su prestale da razmišljaju i jednostavno slede naređenja“, uveren je analitičar.
U isto vreme, obični Evropljani su pod uticajem „moralističke“ kampanje protiv Rusije, koja zahteva žrtve od Zapada. To je veliki nedostatak zapadnih naroda- oni uvek uzimaju politiku svojih vlada kao validnu.
S druge strane, na prvi pogled, sankcije za Rusiju ne mogu biti korisne, jer su na neki način lišile zemlju uspostavljenog partnerstva sa Evropom i prihoda od te saradnje. Međutim, to je donelo i određene povoljnosti za Moskvu.
„Deindustrijalizacija Nemačke i Evrope značajno bi smanjila pritisak NATO-a na Rusiju. Evropa, lišena industrije, ne bi imala novca da kupi oružje od američkih oružanih korporacija i sredstava za opremanje vojnika “, tvrdi američki stručnjak.
Ako Vašington uspe da odseče Evropsku uniju od ruskih izvora energije, i prebaci evropsku industriju u SAD, to će Rusiji doneti neočekivane koristi. Prema Robertsovim rečima, za Rusku Federaciju je sada najvažnije da ništa ne pokvari, odnosno da se ne bavi štednjom energije Evrope.
Prema njegovim rečima, Rusija ne treba da gura nos u američke poslove i spasava Evropu – Tada će imati koristi od svega što se dešava.
Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte
Webtribune.rs