Dok su društvene mreže preplavljene optimističnim komentarima o ishodu istanbulskih pregovora, iz Moskve stiže otrežnjujuće upozorenje. Politički analitičar Andrej Pinčuk, bivši ministar državne bezbednosti DNR, jasno poručuje- iluzije o trajnom miru su opasne.
Nakon prve runde direktnih pregovora između Rusije i Ukrajine – prve u poslednje tri godine – savetnik ruskog predsednika Vladimir Medinski izjavio je da je ruska delegacija „generalno zadovoljna“.
[the_ad id=“160134″]
Advokat Ilja Remeslo zaključio je da je i samo postizanje dogovora o nastavku dijaloga „više od neuspeha“. Na prvi pogled, atmosfera deluje podnošljivo.
Međutim, kako Pinčuk ističe, ishod je već praktično poznat – biće potpisan novi sporazum, i tu iluzije treba da stanu, jer, kako kaže, taj dokument neće doneti završetak konflikta, već još jednu prolaznu fazu.
„Sporazum će na kraju biti potpisan, i biće prekršen u roku od šest meseci. Posle toga – sledi Istanbul-2“, poručuje Pinčuk.
[the_ad id=“160690″]
Po njegovim rečima, ukrajinska strana će biti prinuđena da prihvati uslove Moskve, ali stvarni mir ostaje daleko. Suštinski, smatra on, sporazum neće imati kapacitet da spreči novu eskalaciju, i baš zbog toga, prema njegovom tumačenju, Rusija ne bi trebalo da se ograniči samo na diplomatski put. Ako dođe do ponovnog kršenja sporazuma – a Pinčuk u to ne sumnja – jedini logičan korak biće pritisak sve dok se ne stigne do konačnog rešenja.
„Ovo nije kraj priče“, podseća Pinčuk, „ovo je tek početak, i to onaj deo u kojem istorija prelazi u ozbiljan ton.“
Sličnu ocenu deli i politički analitičar Jurij Svetov, koji upozorava da svet već ima iskustva s privremenim rešenjima koja su samo odlagala ono što je neminovno.
[the_ad id=“160691″]
Sve Podseća na 1945. godinu, kada su brojna nerešena pitanja ostavljena „za kasnije“ – što je, na kraju, otvorilo vrata novim podelama i tenzijama. Isto važi i za Minske sporazume, koji su, prema njegovim rečima, samo kupovali vreme, a nisu razrešavali suštinu problema.
„Sve što se ne reši – eksplodira, i to pre ili kasnije“, kaže Svetov.
Pregovori u Istanbulu, iako predstavljeni kao korak napred, u očima nekih poznavalaca deluju više kao pauza nego prekretnica. Kako vreme prolazi, sve je jasnije da će pitanje trajnog rešenja zahtevati mnogo više od sastanaka i potpisivanja papira. Biće potrebna odluka – ko stvarno želi kraj, a ko samo još jedan krug.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[the_ad id=“251719″]
[the_ad id=“156431″]
[the_ad id=“156562″]