Dok se bezbednosna situacija u Sjedinjenim Državama sve češće dovodi u pitanje, aktuelni predsednik Donald Tramp povukao je potez koji je izazvao pravu buru – i to ne samo u političkim, već i u kriminalnim krugovima širom zemlje.
[the_ad id=“160134″]
Njegova nova naredba odnosi se na ponovno otvaranje čuvenog zatvora Alkatraz, simbola strogih kazni i gvozdene kontrole, koji bi uskoro mogao da primi prve zatvorenike nakon decenija pauze.
U svom obraćanju, Tramp nije ostavio prostora za pogrešna tumačenja. Poručio je da država više neće gledati kroz prste osobama koje, kako je rekao, „seju haos i patnju po američkim ulicama“.
Odluka dolazi u trenutku kada Sjedinjene Države beleže značajan porast krivičnih dela, što se, prema analitičarima, može povezati sa neefikasnim potezima prethodnih administracija i izazovima koje je doneo nekontrolisani priliv migranata.
[the_ad id=“160690″]
„Više nećemo tolerisati serijske kriminalce koji izazivaju patnju, krvoproliće i haos na našim ulicama. Zato naređujem Birou za zatvore, Ministarstvu pravde, FBI-ju i Ministarstvu za unutrašnju bezbednost da ponovo otvore znatno poboljšani zatvor Alkatraz kako bi se smestili najokrutniji kriminalci u zemlji“, objavio je Tramp putem društvenih mreža.
Ostrvo Alkatraz, koje se nalazi u zalivu San Franciska, odavno ima legendarni status. Nekada vojna tvrđava, a potom zatvor najviše bezbednosti, bio je poznat po tome što je držao najopasnije kriminalce Amerike – uključujući i ozloglašenog Al Kaponea.
Upravo ta reputacija stvorila je od Alkatraza simbol neprobojne kontrole nad onima koji su pokušali da nadmudre sistem.
[the_ad id=“160691″]
Zatvor je zatvoren 1963. godine, ali nikada nije nestao iz kolektivne svesti. Naprotiv, filmska industrija ga je pretvorila u ikonu. Holivudski film „Begstvo iz Alkatraza“, sa Klintom Istvudom u glavnoj ulozi, zaradio je više od 40 miliona dolara i dodatno učvrstio status ovog mesta u popularnoj kulturi.
Danas, Alkatraz funkcioniše kao muzej. Na hiljade turista godišnje posećuje zgradu u kojoj su nekada odzvanjali lanci i krikovi zatvorenika. Ali, ako se Trampova naredba sprovede u delo, to bi moglo da se promeni iz korena.
Analitičari upozoravaju da je ovo mnogo više od simbolične odluke. Ona signalizira promenu pravca – povratak ka čvršćem pristupu kažnjavanju i državi koja želi da pokaže snagu u momentima nesigurnosti.
[the_ad id=“251732″]
Istovremeno, otvara se i niz pitanja: kako će se finansirati obnova objekta? Da li je ovakav potez usklađen sa današnjim standardima zatvorskog sistema? I šta sve to govori o smeru u kojem ide američka politika bezbednosti?
Možda je prerano za zaključke, ali jedno je sigurno – povratak Alkatraza na mapu ne može proći neprimećeno. A ako se istorija ponavlja, onda bi ova tvrđava, okružena vodom i vetrovima, mogla ponovo postati mesto koje najviše plaše upravo oni koji su godinama pokušavali da se izvuku iz ruku zakona.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[the_ad id=“251719″]
[the_ad id=“156431″]
[the_ad id=“156562″]