Mač u kamenu postoji, ali ne u Britaniji: Odavde je krenula legenda o maču kralja Artura

San Galgano sword in the stone

Jedna od najpoznatijih britanskih legendi jeste priča o kralju Arturu i maču u kamenu, međutim malo ljudi zna da se istina iza ove priče krije u Italiji gde stvarno postoji mač u kamenu koji je inspirisao poznatiju verziju

Jedna od najpoznatijih britanskih legendi jeste priča o kralju Arturu, vitezovima okruglog stola i maču u kamenu. Prema predanju, mač je iz kamena jedino mogao da izvuče pravi, odnosno legitimni kralj Engleske.

Slična, mada mnogo manje poznata priča potiče iz italijanske regije Toskane, a po svemu sudeći, upravo je ona poslužila kao inspiracija za britansku legendu.

San Galgano poznat je u istoriji kao prvi svetac koji je zvanično kanonizovan od strane crkve. Usled toga, ono što znamo o njemu prevashodno potiče iz crkvenih dokumenata o kanonizaciji sprovedenoj 1185., samo nekoliko godina nakon svečeve smrti.

Galgano Gvidoti, kako je bilo njegovo svetovno ime, rođen je 1146. godine uKjusidinu, blizu današnje Sijene. Njegova majkka zvala se Dionizija, a otac Gvido. U mladosti, Galgano je bio okupiran „zadovoljstvima puti“, a kako je pritom bio plemić ivitez, bio je veoma nasilan i arogantan. Sve to se promenilo kada je odjednom budući svetac odlučio da postane pustinjak.

Preobraćenje je počelo vizijom Arhanđela Mihajla koji mu je pokazao put spasenja. Arhanđel je rekao Galganu gde da ide i sledećeg jutra vitez je pošao da izvrši svoju božansku misiju.

kralj artur

Pre nego što je krenuo na put, na molbu majke, Galgano je odlučio da poslednji put poseti svoju verenicu. Na putu ka njoj, konj se ritnuo i zbacio ga sa leđa. Tada je nevidljiva sila podigla Galgana nazad na noge, a glas serafima odveo ga je uMontesijepi, brdo u blizini Kjusidina.

Kada je stigao u podnožje , rečeno mu je stane mirno i gleda ka vrhu. Tamo mu se prikazala vizija okruglog hrama Isusa i Marije, okruženih sa dvanaest apostola. Glas mu je rekao da se popne, a vizija je polako izbledela.

Kada je stigao do vrha, glas je od njega tražio da se odrekne telesnih zadovoljstava.

Uprkos svemu, Galgano se pobunio protiv celestijalnog zahteva rekavši mu da to nije „ništa lakše nego raseći kamen mačem“. Kako bi isterao svoje, Galgano je isukao mač i i udario u kamen. Na njegovo iznenađenje, oštrica je prošla kroz stenu kao vreo nož kroz puter, ali je u njemu ostala zauvek zaglavljena.

Tu poruku je Galgano shvatio jasno i glasno, zbog čega se trajno nastanio na Montesijepiju gde je proveo ostatak života kao pustinjak.

Nekoliko godina posle San Galganove smrti, okrugla kapela je sagrađena na vrhu brda, a mač u kamenu postao je glavna atrakcija.

Vekovima su skeptici mislili da je u pitanju prevara, međutim relativno nedavna istraživanja pokazala su da je mač zaista iz 12. veka, a skeniranjem je takođe utvrđeno da se ispod kamena u kojem je mač nalazi odaja oko 2 metra dugačka i metar široka, za koju naučnici pretpostavljaju da je San Galganova grobnica.

(Newsweek.rs)