HRVATSKI ANALITIČAR – Hrvatska, BiH i Srbija uskoro će morati da počupaju svoje vetroelektrane i bace ih u smeće

vetroelektrana

Ovo je zaista legitimno pitanje, nakon što smo analizirali upravo izašlu knjigu Fabijana Buglea “Vetroelektrane: tamna strana ekološke tranzicije” u kojoj autor iznosi niz političko-ekoloških finansijskih skandala koje plaćaju mali, iskreni i vredni ljudi verujući u bolje sutra.

Vetroelektrane su svuda oko nas. Svake godine ih je više i više. Predstavljaju simbol ekološke tranzicije: na institucionalnim veb stranicama, u školskim knjigama, reklamama, filmovima, medijima… Vetroelektrane su “okupirale” sela i obale. Sistemskom medijskom propagandom širom sveta, postale su simbol ekologije i borbe za klimu.

Međutim, ove “zelene lepotice” zagađuju, emituju CO2, štete zdravlju i biološkoj raznolikosti, protivpravno prisvajaju javna sredstava, dižu cenu električne energije, prepune su sukoba interesa… Autor knjige tvrdi da imamo posla sa ekološkom mafijom globalnih razmera.

Autor knjige “Vetroelektrane: tamna strana ekološke tranzicije” Fabijan Bugle, francuski uzbunjivač, već 10 godina osuđuje ekološku i finansijsku katastrofu vetroelektrana. Između 2011. i 2016. godine bio je u kontaktu sa Centralnom službom za sprečavanje korupcije francuskog Ministarstva pravosuđa, kada je otkrivena korupcija vezana za vetroelektrane.

Fabijan Bugle 2018. godine razotkriva skandal prevelikih cena otkupa električne energije. Nakon ovih otkrića, francuska vlada je iznova pokrenula pregovore, nakon kojih su cene smanjene, što Fabijanu daje puni kredibilitet za ono što piše i govori. Fabijan je autor brojnih foruma o vetroelektranama. Preduzetnik je u finansijskom i kulturnom sektoru, a izabran je i za opštinskog člana veća.

“Zvonike crkava želim da zamenim vetroelektranama”

“Vetroelektrane su nam nametnuli kao dogmatsku potrebu. Nametnule su nam se bez prava za bilo kakvu kritiku. Energija vetra postupno je postala oblik religije, putem koje bismo rešavali probleme klimatskih promena i probleme zelene električne energije.

Zagovornici vetroenergije stvorili su kontekst lobiranja, finansiranja udruženja, korupcije, kom se nije moguće suprotstaviti. Osoba koja se usudi da propituje isplativost i neštetnost vetroelektrana odmah se proglašava protivnikom planete.

Ukoliko analiziramo komunikaciju vetro-promotera, logično zaključujemo da opozicija nije moguća.

Vetrenjača je simbol, poput krsta za katolike, polumeseca za muslimane ili Davidove zvezde za Jevreje. Energija vetra je simbol ove klimatske religije. I sâm sam to doživeo. Parlamentarni zastupnik mi je 2012., na konferenciji, rekao da želi da zameni zvonike vetroelektranama. Cilj je da vetroelektrane izdominiraju našim reljefom, kao što su nekada dominirali zvonici u našim selima”, naglašava Fabijan za francuske medije. 

Svi su podmićeni

Novac je primarni cilj današnjih ekologa, a ne briga o Zemlji. Sledećih godina u Francuskoj će biti potrošeno 100 milijardi evra za podsticaje koje plaćaju mali ljudi. Autor tvrdi, da su sume velike jer treba podmititi mnoge, od političara, pa da raznih organizacija. Ništa se ne sme prepustiti slučaju. Veliki novac je u pitanju. 

Sve nevladine organizacije su uključene u “projekat” i sve primaju novac od promotera vetroelektrana (WWF, Greenpeace,…). 3500 raznih udruženja za zaštitu okoline, životinja, ličnih prava… u Francuskoj finansiraju zagovornici vetroelektrana.

Greenpeace je frapantan primer sukoba interesa. Dok se bori protiv nuklearnih elektrana, njegovo bratsko udruženje Greenpeace Energy promoviše vetroelektrane.

“WWF je takođe u sukobu interesa. Dve vodeće osobe dolaze iz investicijskog fonda koji finansira vetroelektrane i privatnog preduzeća koje je kupljeno od strane najvećeg preduzeća za vetroelektrane ENGIE”, upozorava Fabijan.

Katastrofalni rezultati vetroelektrana

Problem je što se sve to radi kako bi se sakrili najvažniji podaci: sve komponente vetroelektrana ne mogu se reciklirati. Proizvodnja ovih vetroelektrana i materijala dovodi do ozbiljne degradacije okoline, posebno u Kini, sa emisijom radioaktivnog otpada i prisutnošću leukemije kod ljudi, a posebno dece koja žive pored ovih fabrika.

Jednom kada se ove vetroelektrane izrade od sirovina koje utiču na okolinu, ne mogu se reciklirati. Upravo suprotno onome što tvrde ekološka udruženja, političari, investitori i preduzeća.

Tvrde da vetroelektrane pomažu da se planeta spasi jer ne emituju gasove koji izazivaju efekat staklene bašte. Ovde smo u potpunoj zabludi, jer ne samo da emituju gasove za svoju proizvodnju, već s obzirom na nestabilnost vetra, prisiljeni smo da pokrećemo paralelne elektrane na ugljenik, naftu i gas. U Nemačkoj, elektrane na ugalj koje se koriste uz vetroelektrane emituju 10 puta više gasova koji izazivaju efekat staklene bašte nego na primer u Francuskoj.

Za kraj da rezimiramo izjavu autora koja će iznenaditi naše čitaoce. Fabijan Bugle iznosi interesantnu informaciju koja je proverljiva, a tiče se nuklearne energije. Svi koji misle da se ovde vodi rat između nuklearnih centrala i vetroelektrana nisu u pravu. Najveći investitori u vetroelektrane su upravo kompanije koje stoje iza nuklearnih centrala. Interesantno, zar ne?

(logicno.com)