Huavej nastavlja bez Gugla – Evo šta se događa …

huavej mobilni telefon

Kompanija Huavej predstavila je svoje pametne telefone, Mate 30 i Mate 30 Pro, na kojima nisu dostupne Gugl aplikacije, zbog američkih ograničenja prema kineskim kompanijama (a posebno protiv samog Huaveja).

Suprotno onome što mnogi tvrde, kompanija nije razvila „sopstveni operativni sistem“.  Umesto toga koristi verziju Guglovog Androida na bazi „open source“. To znači da će Android aplikacije i dalje biti dostupne korisnicima Huaveja i oni će i dalje koristiti svoje telefone kao i obično, ali će aplikacije morati da nabavljaju preko Huavej Ap galerije, a ne preko Gugl Plej prodavnice.

Ono što korisnicima neće bit dostupno jeste Gugl Hrom, Guglove mape i gmail.

Očekuje se da će se najnoviji Huavej telefon dobro prodavati na kineskom domaćem tržištu, ali njegova budućnost izvan kineskih granica je upitna.

Hoće li korisnici kupiti telefon na kom ne mogu da koriste sveprisutne Guglove usluge? 

U širem kontekstu, kako će ovaj naizgled ključni trenutak za Huavej uticati na njegov udeo na globalnom tržištu ili udeo kineskih preduzeća uopšte?

Izvršni direktor izjavio je da Huavej i Gugl imaju čvrsto partnerstvo i da su trenutne i rastuće komplikacije sa kojima se Huavej suočava direktni rezultat delovanja američke vlade.

Očigledno je da bi Huavej nastavio da koristi Guglov Android operativni sistem na svojim telefonima i mogućnost da sarađuje sa Guglom, kompaniji bi bio koristan barem u kratkom roku. Dugoročno, Huavej će eventualno biti spreman da se direktno nadmeće sa njim ili će ga eventualno preteći vlastitom verzijom popularnih Gugl proizvoda.

Izgleda da mnogi analitičari veruju da je to nagon pokretanja američkih ograničenja; američke firme nisu u stanju da se takmiče licem u lice sa svojim kineskim kolegama i SAD koriste svoj, još uvek moćan, ekonomski primat kako bi što duže sabotirale kineski, ekonomski uspon.

Izgleda da su SAD, ograničavanjem kompanije da pristupa Guglovim uslugama, samo ubrzale taj dan, primoravši kineskog tehnološkog giganta da brzo investira u razvoj i promoviše alternative. Bez obzira na nedostatke sa kojima se u kratkom roku može suočiti njegova sopstvena verzija Androida, Huavej sigurno ima resurse da angažuje programere potrebne za kreiranje sopstvene hardverske podrške u bliskoj budućnosti.

Huavej tehnologiju 5G već uveliko usvajaju zemlje širom sveta koje su ignorisale američki pritisak da usvoje bojkote protiv kineskih kompanija. Pametni Huavej telefoni takođe su već duboko ušli na tržišta širom sveta i stekli popularnost koja neće jednostavno ispariti preko noći.

Američka ograničenja ne utiču na Huavej uređaje koji se prodaju u Kini. Kineski potrošači nisu široko usvojili Guglove usluge zbog domaćih kineskih kompanija koje pružaju sve, od mrežnih pretraživača do mreža društvenih medija i platformi za deljenje medija.

Huavej će verovatno uspeti da preživi dok ne nadoknadi i na kraju prevaziđe američka ograničenja svojih proizvoda u inostranstvu. Kinesko stanovništvo je, za one koji ne znaju, za milijardu veće od američkog.

Kineski predsednik Si Đinping jednom je rekao: „Kineska ekonomija je more, a ne jezero. Oluje mogu prevrnuti ribnjak, ali nikad more. „

Ovo raspoloženje se prikladno odnosi na trenutne izazove kompanije Huavej. Napori Sjedinjenih Država da oštete poslovanje kompanije na globalnom nivou imaće samo ograničen uticaj i to samo u kratkom roku. Huavej će opstati i uspeti u „moru“ ogromnog kineskog domaćeg tržišta. Prilagodiće se i evoluirati pre nego što ponovo postane globalno sposoban da zaobiđe američka ograničenja, sa mnoštvom alternativa koje će se direktno nadmetati sa Guglom.

Sposobnost zaobilaženja američkih ograničenja biće atraktivna opcija za gotovo sve glavne proizvođače pametnih telefona koji nisu iz SAD-a (a verovatno i kompanije iz drugih industrija) koji se verovatno lako mogu zamisliti kako će jednog dana završiti kao Huavej. Usvajanje operativnog sistema, prodavnica aplikacija i usluga nezavisnih od američkih tehničkih giganata ne samo da će sprečiti da ove kompanije budu napadnute američkim trgovinskim praksama u budućnosti, već će pomoći u deljenju bogatstva koje Gugl i drugi američki tehnološki giganti prisvajaju već godinama.

SAD su možda zagrizle više nego što bi mogle da sažvaću u svom trgovinskom ratu sa Kinom. Njihov instinkt da ruši rivale na bilo koji neophodan način možda je zaslepio SAD od potrebe prilagođavanja promenljivoj globalnoj ekonomiji u kojoj njen primat više nije logičan ili održiv.

Ne samo da će Huavej u budućnosti preteći američke korporacije, već će, zbog američkih trgovinskih praksi, slične kompanije oklevati da sarađuju sa američkim firmama.

Dugoročno gledano ovaj udarac, koliko god bio jak i razarajući, može imati krajnje pozitivan uticaj. Korporacije, koje shvate da ne mogu dozvoliti monopol nad osnovnim uslugama ili komponentama od kojih zavise, obezbediće lokalizovaniji fokus na samodovoljnost koji će doprineti ekonomskoj stabilnosti, ne samo za odgovarajuće nacionalne ekonomije, već i za pojedince i preduzeća koji se na drugi način nađu pod uticajem ekonomskog rata poput onog kome danas svedočimo.

Webtribune.rs