Naslovnica IZA OGLEDALA NAJSTRAŠNIJE ORUŽJE SULTANA SULEJMANA: Hajredin Barbarosa, zloglasni crvenobradi pirat

NAJSTRAŠNIJE ORUŽJE SULTANA SULEJMANA: Hajredin Barbarosa, zloglasni crvenobradi pirat

Hayreddin-Barbarossa2

Hajredin Barbarosa je bio jedan od najzloglasnijih pirata. On je zajedno sa svojom braćom, Išakom i Aružem, osvojio severnoafrički grad Alžir i predao ga Otomanima kako bi se zaštitio od Španaca.

Međutim, to nije zaustavilo Špance, koji su 1518. godine napali Tlemcen. To je grad bizu Alžira kojim su vladali Hajredin i njegov brat. Tokom opsade su ubijeni Išak i Aruž. Hajredin je postao vladar Alžira i nastavio da služi Otomanskom carstvu. On je nastavio sa piratskim aktivnostima i postao čuvena istorijska ličnost.

[adsenseyu1]

Hajredin Barbarosa je prvobitno bio poznat kao Kižr ili Kidr, a rođen je na grčkom ostrvu Lezbos negde oko 1478. godine. Hajredin je imao tri brata, ali 1518. godine su dvojica stradala.

Kada je Aruž ubijen u Tlemcenu, Hajredin je nasledio Alžir, ali i bratov nadimak među Evropljanima – „Barbarosa“ (po crvenoj bradi). Ime Hajredin je piratu počasno dao otomanski sultan, Sulejman Veličanstveni, a ono u prevodu znači „dobrota“ ili „najbolji od vere“.

Iako su Španci okupirali Tlemcen sredinom 1518. godine, Hajredin je uz pomoć otomanske konjice uspeo ponovo da zauzme grad krajem iste godine.

[adsenseyu4]

Sledeće godine, Španci su zajedno sa Italijanima napali Alžir, ali je Hajredin uspeo da suzbije napad. Hajredin se zatim osvetio iste godine napavši francuski region Provansu. Dve godine kasnije, umro je otomanski sultan Selim I, a nasledio ga je njegov sin, Sulejman Veličanstveni.

armada brod flota spanija portugalija galija

Hajredin je za svoje piratske usluge tražio od novog sultana da odobri zaštitu severne Afrike od Španaca. Sulejman je to odobrio, a onda je Hajredinova flota počela da napada francusku i špansku obalu.

Hajredin je učestvovao i u osvajanju Rodosa 1522. godine, poslavši brodove pod komandom jednog od njegovih potčinjenih, Kurtoglua. Rodos je bio utvrđenje Vitezova Svetog Jovana – hrišćanskih pirata koji su često napadali otomanska plovila u zapadnom Mediteranu. Predstavljali su trn u oku Otomana te su morali biti uklonjeni.

[adsenseyu1]

Hajredinova pljačkanja su se nastavila i uzrokovala mnogo štete Evropljanima. Kao rezultat toga, car Svetog rimskog carstva, Čarls V, odlučio je da zatraži pomoć od Andree Dorija, čuvenog admirala iz Đenove.

Prvi Hajredinov okršaj sa ovim protivnikom se dogodio 1531. godine. Hajredin je porazio svog protivnika, koji je imao flotu od oko 40 galija, za šta je dobio nagradu od sultana.

Dok je Sulejman bio na vojnoj ekspediciji ka Habzburškoj Austriji u narednoj godini, Dorija je okupirao nekoliko gradova na obali Grčke.

Iako su Otomani ponovo zauzeli te gradove, sultan je tada shvatio da mora imati jaku mornaricu kako bi zaštitio otomanske interese u Mediteranu od evropskih pomorskih osvajača. Tada je Hajredin pozvan u Konstantinopolj, gde je postavljen za admirala otomanske flote.

[adsenseyu4]

Hajredin je ispunio očekivanja sultana i nastavio da pljačka hrišćansku Evropu. On je 1538. godine dokazao da je sposoban pomorski komandant. Papa Pavle III je okupio „Svetu ligu“ predvođenu Andreom Dorija.

Admiral iz Đenove je komandovao flotom koja je pripadala Papskim državama, Španskom carstvu, Kraljevstvu Malte i Republici Đenove i Venecije. Bitka kod Preveze, koja se odigrala 28. septembra 1538. godine, donela je još jednu pobedu Hajredinu i osigurala dominaciju Otomana Mediteranom sve do Bitke kod Lepanta 1571. godine.

Hajredin je nastavio verno da služi Otomanskom carstvu. Kada je Čarls V pokušao da podmiti pirata, on je momentalno odbio tu ponudu. Opsade obalnih gradova su se nastavile.

Đenova je u jednom momentu odustala i pristala da plaća Hajredinu kako je ne bi napadao. U jednom trenutku su Otomani ušli u savez sa Francuzima, te je Hajredin branio južnu Francusku od napada Španije.

Primirje između Otomana i Španaca je postignuto 1544. godine, a godinu dana kasnije se Hajredin povukao u vilu na severnoj obali Bosfora. Njegov sin je postavljen za vladara Alžira. Hajredin je 1546. godine umro prirodnom smrću i zakopan je na evropskoj strani Bosforskog moreuza.

Webtribune.rs

[adsenseyu5][adsenseyu5]