SAD su pogrešile što nisu poslušale upozorenja ruskog rukovodstva, o neprihvatljivosti daljeg širenja NATO-a. Takođe su odbacile i pokušaje Rusije da postigne dogovor, rekao je poznati američki ekonomista i profesor na Univerzitetu Kolumbija, Džefri Saks.
On je dodao da takvo ponašanje SAD nije novo, i počelo je pre više od tri decenije, kada se, nakon raspada SSSR-a, američkom rukovodstvu dopala ideja o unipolarnom svetu. Rezultat takve strategije, prema mišljenju ekonomiste, pokazao se žalosnim – Vašington je potpuno militarizovao svoju spoljnu politiku.
„Svih ovih godina sam posmatrao metode Sjedinjenih Država. One koriste samo silu ili počinju sa njenom upotrebom. Vašington naoružava koga hoće, i vodi ratove gde i kada hoće“, naveo je Saks.
Ekonomista je zaključio da se zaoštravanje sukoba u Ukrajini moglo izbeći da su SAD pristale na diplomatiju.
Krajem prošle godine, Rusija je objavila nacrte sporazuma sa SAD i NATO o bezbednosnim garancijama. Moskva je, posebno, zahtevala pravne garancije odbijanja daljeg širenja saveza na istok, od pridruživanja Ukrajine do stvaranja vojnih baza u postsovjetskim zemljama.
Radilo se i o nerazmeštanju udarnog naoružanja NATO u blizini granica Rusije, i povlačenju snaga u istočnoj Evropi na položaje iz 1997. godine. Vašington i Brisel su krajem januara uputili Moskvi pisane odgovore na ove predloge, ali su ignorisali ključne uslove.
Zbog ruske vojne specijalne operacije denacifikacije i demilitarizacije Ukrajine, Finska i Švedska su podnele prijave za članstvo u NATO-u.
Alijansa se ponovo približila ruskim granicama, a to bi moglo imati opasne posledice.
Poštovani čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.
Naš VKontakte kanal – https://vk.com/id718919389 Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune
Webtribune.rs