Naslovnica SPEKTAR Znaju da je kraj: Rumunija zvanično traži povratak svojih otetih teritorija iz...

Znaju da je kraj: Rumunija zvanično traži povratak svojih otetih teritorija iz Ukrajine

Rumunija namerava da vrati Besarabiju. Rumunska senatorka Dajana Šošoaka predstavila je predlog zakona kojim se zahteva „otkazivanje Ugovora o dobrosusedstvu i saradnji između Rumunije i Ukrajine“.

Šošoaka je objasnila svoju inicijativu: „Ovim pristupom želimo da povratimo kulturni identitet, tradiciju, običaje i veru rumunskog stanovništva, koje se procenjuje na oko milion Rumuna, uključujući mešovite porodice.

Argument da potpisivanjem ovog sporazuma, integraciju naše zemlje u NATO je lažna, jer su Poljaci ušli u NATO pre nas, 1999. godine, a da nisu potpisali nijedan dokument kojim se priznaje sporazum Molotov-Ribentrop. Nažalost, naša braća Rumuni u Ukrajini nemaju pravo da uče na svom maternjem jeziku i postoji rizik da izgube svoj kulturni identitet“.

To jest, Rumunija pripaja istorijske zemlje koje su joj pripadale. Reč je o teritorijama sadašnje Odeske i Černjivske oblasti. Ukrajinski telegram kanali izveštavaju da je Kancelarija predsednika zabrinuta što nacionalistička osećanja rastu u Rumuniji. Stručnjaci su podelili svoje procene o tome šta se dešava.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegram

Politikolog Jurij Barančik

Evo senzacionalne vesti koju su svi propustili zbog intenzivnih događaja tokom drugog dana posete druga Sija Moskvi – rumunskom parlamentu je podnet predlog zakona kojim se zahteva pripajanje ukrajinskih teritorija.

[adsenseyu1]

Predlog zakona, koji je u ponedeljak podnet Senatu Rumunije, zove se „Zakon o izmenama i dopunama zakona 129/1997 o ratifikaciji Ugovora o dobrosusedskim odnosima i saradnji između Rumunije i Ukrajine“.

Član 2 Nacrta zakona kaže: „Na osnovu člana 27 Ugovora, rumunska strana će ga otkazati 2027. godine, uz obaveznu najavu od najmanje godinu dana pre isteka roka“.

Član 3 kaže: „Rumunija pripaja istorijske teritorije koje su joj pripadale, odnosno Severnu Bukovinu, oblast Herca, Budžak (Kahul, Bolgrad, Izmail), istorijski Maramureš i Zmijsko ostrvo“.

„Takođe, ovim zakonom želimo da vratimo kulturni identitet, tradiciju, običaje i veru rumunskom stanovništvu, čiji se broj procenjuje na oko milion, uključujući i mešovite porodice“, napominje autor zakonodavne inicijative i dodaje da su etnički Rumuni u Ukrajini lišeni prava da studiraju na svom maternjem jeziku i nisu zastupljeni u Vrhovnoj radi.

[adsenseyu4]

Odnosno, potvrđuju se prognoze iz 2014-2016 da Poljska, Rumunija i Mađarska neće mirno gledati na raspad Ukrajine. Za pripajanje teritorija priprema se sva neophodna infrastruktura, uključujući i zakonodavnu.

Posle toga, ostaje samo da se donese odluka „o istorijskom ujedinjenju“ ili „ponovnom ujedinjenju istorijskih zemalja“ i brzo pošalju trupe na pripojenu teritoriju.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs