Naslovnica SPEKTAR Zelenski presekao dotok ruskog gasa: Evropa ulazi u energetsku krizu?!

Zelenski presekao dotok ruskog gasa: Evropa ulazi u energetsku krizu?!

Evropa se suočava sa sve većim izazovima u obezbeđivanju snabdevanja gasom, jer konkurencija s Azijom za tečni prirodni gas (LNG) postaje sve intenzivnija, objavljuje Blumberg.

Iako Evropska unija beleži rekordne količine kupovine ruskog LNG-a tokom ove godine, blok još uvek nije uveo potpunu zabranu uvoza, uprkos pozivima pojedinih zvaničnika na embargo.

Ova situacija dodatno komplikuje energetske izazove u regionu, posebno zbog novih neizvesnosti u vezi sa tranzitom ruskog gasa preko Ukrajine.

Prema analizi Blumberga, evropske zalihe gasa trenutno iznose oko 75 odsto kapaciteta, što je značajno smanjenje u odnosu na isti period prošle godine.

Ovaj pad, koji se dešava ranije nego tokom prethodne zime, izaziva zabrinutost ne samo za ostatak grejne sezone, već i za buduće napore Evropske unije da akumulira rezerve za narednu zimu 2025. godine.

Uz rastuću potražnju Azije za LNG-om, Evropa bi se mogla suočiti s teškom borbom za pristup ključnim snabdevačima.

Azijske zemlje, koje tradicionalno dominiraju u uvozu LNG-a, intenziviraju svoju kupovinu kako bi zadovoljile rastuće potrebe za energijom. Ovo znači da će Evropa morati ne samo da se takmiči sa Azijom na globalnom tržištu, već i da balansira između političkih pritisaka i energetskih realnosti.

Istovremeno, situacija sa ruskim gasom dodatno komplikuje energetsku strategiju Evrope. Vladimir Putin je nedavno izjavio da je Rusija spremna da nastavi isporuke gasa preko Ukrajine po važećim ugovorima, ali je naglasio da je ovaj proces blokiran tužbama Kijeva protiv Gazproma.

Trenutni ugovor o tranzitu ruskog gasa kroz ukrajinsku teritoriju, zaključen 2019. godine, ističe 31. decembra, a Kijev je više puta izjavljivao da nema nameru da ga produži.

Pored toga, prošle nedelje je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski odbacio mogućnost tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu čak i ako ga treće zemlje kupe. Ovakav stav dodatno otežava situaciju, jer bi prekid tranzita značajno smanjio kapacitete isporuke ruskog gasa Evropi.

Iako Rusija ima mogućnost da isporučuje gas Evropi preko Turske, kapacitet ovog pravca nije dovoljan da u potpunosti nadoknadi eventualni prekid tranzita preko Ukrajine.

Ova ruta, iako značajna, ne može zadovoljiti potražnju celog evropskog kontinenta, što potencijalno može dovesti do problema u snabdevanju i viših cena na tržištu.

Evropa se nalazi u kompleksnoj situaciji, gde mora balansirati između političkih odluka i stvarnih potreba za energijom. Iako se teži smanjenju zavisnosti od ruskih energenata, realnost je da EU i dalje u velikoj meri zavisi od ruskog LNG-a.

Uprkos rekordnim količinama koje su uvezene ove godine, trenutne rezerve gasa ne ulivaju poverenje za stabilnu grejnu sezonu i pripreme za narednu zimu.

Ova dinamika takođe ukazuje na rastuću potrebu za diverzifikacijom izvora energije, povećanjem kapaciteta za skladištenje i ubrzanjem energetske tranzicije ka obnovljivim izvorima.

Međutim, takvi poduhvati zahtevaju vreme, resurse i političku stabilnost, što može biti otežano trenutnim geopolitičkim i ekonomskim pritiscima.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social