Rusija i Belorusija usvajaju nuklearnu praksu SAD i njenih saveznika u NATO- u, što je Moskva kritikovala u poslednjih nekoliko godina. Ovo, prema ruskim medijima, proizilazi iz poslednjih izjava predsednika Vladimira Putina i Aleksandra Lukašenka.
Kako se navodi, predsednici dve zemlje govorili su o novoj komponenti približavanja Ruske Federacije i Belorusije u vojnoj sferi, tokom zajedničke konferencije za novinare u Minsku 19. decembra.
„Smatram mogućim, da se nastavi sa primenom predloga predsednika Belorusije, o obučavanju posada borbenih aviona armije Belorusije, koji su već preuređeni za moguću upotrebu raketa sa specijalnom bojevom glavom“, citiraju mediji Vladimira Putina. On je naglasio, da SAD „već decenijama vode slične aktivnosti sa svojim saveznicima unutar NATO-a“.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Beloruski lider je objasnio, da ova odluka nije „pretnja nekome“, već da je opravdana strahom od napetosti u blizini granica Unije.
U proteklih nekoliko godina, Rusija je optuživala Sjedinjene Države i njihove saveznike iz NATO-a, za kršenje Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja „zbog prakse koju sada suštinski prenosi na svoj savez sa Belorusijom“.
Prema Ruskoj Federaciji, ove zabrane da se neće prenositi nuklearno oružje nenuklearnim državamase, se ignorišu tokom zajedničkih nuklearnih misija NATO-a, u kojima se piloti iz nenuklearnih zemalja članica NATO-a, obučavaju za rukovanje i upotrebu nuklearnog oružja.
Zvanična predstavnica ruskog ministarstva spoljnih poslova, Marija Zaharova, nazvala je mere bezbednosti najavljene tokom sastanka Putina i Lukašenka iznuđenom reakcijom „na svrsishodan razvoj dugoročne prakse tzv. . „zajedničke nuklearne misije“ NATO-a.
Prema njenim rečima, trenutno se ne planira opremanje beloruskih sistema nuklearnim bojevim glavama, niti njihovo premeštanje na teritoriju Belorusije. Predstavnica MIP-a je naglasila, da će se obuka beloruske vojske odvijati u ruskim centrima za obuku „prema programima koji isključuju pitanja funkcionisanja nuklearnih bojevih glava“. Ona je takođe dodala, da će Ruska Federacija ubuduće polaziti od akcija zemalja NATO-a.
U oktobru je, rusko Ministarstvo spoljnih poslova izvestilo, da Rusija ne planira da prenese tehnologiju u Belorusiju, za pretvaranje aviona u nosače nuklearnog oružja.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs