Naslovnica SPEKTAR Zabrinuti jer je vizija Rusije i Kine dramatično suprotna od njihove vizije

Zabrinuti jer je vizija Rusije i Kine dramatično suprotna od njihove vizije

Nesklad između propadanja Sjedinjenih Država i njihovog mentaliteta „najjačeg“ i „najmoćnijeg“, je osnovni uzrok postojeće podele i haosa u svetu, piše Global Times.

Kako napominje list, SAD su zabrinute zbog širenja veza između Kine i Rusije, jer bi zajedničke akcije Pekinga i Moskve u oblasti bezbednosti, mogle da podriju uticaj Vašingtona na globalnoj sceni.

Da bi se procenila snaga velike sile, dovoljno je pogledati njen odnos prema protivnicima, navodi Global Times.

Na konferenciji za novinare u sredu, portparol američkog Stejt departmenta Ned Prajs, rekao je da su odnosi Kine i Rusije „zabrinjavajući“ jer je njihova vizija međunarodnog poretka „dramatično u suprotnosti sa liberalnom vizijom“ i „ sa osnovama međunarodnog sistema koji postoje osam decenija, od završetka Drugog svetskog rata“.

Međutim, u stvarnosti, Vašington se samo plaši pada međunarodnog poretka osnovanog posle Drugog svetskog rata i fokusiranog na Sjedinjene Države. Oni su zabrinuti da bi zajednički bezbedonosni napori Pekinga i Moskve mogli da potkopaju uticaj SAD, u globalnoj areni kojom ta zemlja dugo dominira.

Zhang Tengjun, portparol Kineskog instituta za međunarodne studije, rekao je da je strateška zabrinutost Sjedinjenih Država posledica pada zemlje. „ SAD održavaju poziciju strateškog rivalstva sa Kinom i Rusijom, istovremeno u pravcu Ukrajine i azijsko-pacifičkog regiona. Pod takvim uslovima, ako se Kina i Rusija približe, to će uticati na raspoređivanje američkih resursa u ove dve oblasti i ometati njihove napore da dominiraju regionalnim poretkom “, rekao je DŽang Tengjun.

Nesklad između snage SAD i njenog mentaliteta najjače svetske sile, je osnovni uzrok postojeće podele i haosa. Kineski ekspert smatra da suština problema nije u tome šta su Kina i Rusija uradile ili nisu, već u tome da li će SAD i Zapad uspeti da prevaziđu svoje strahove i zabrinutost zbog sopstvenog propadanja.

U pogledu međunarodnog poretka, SAD su najistaknutiji predstavnik hegemonizma, dok Kina i Rusija zapravo „ štite međunarodni poredak, poštenje i pravdu “.

Cui Heng, istraživač sa „East China Normal Universiti“, smatra da strateška saradnja Pekinga i Moskve daje pozitivan podsticaj međunarodnoj zajednici.

„ Na regionalnom nivou, koordinacija između Kine i Rusije je konstruktivna snaga. Uzmimo za primer Avganistan. Sjedinjene Države su tamo ostavile nered, ali na kraju Kina, Rusija i druge susedne zemlje pomažu da se tamo uspostavi red “, smatra ekspert.

Kako primećuje Global Times, Vašington bi trebalo da posluša savet bivšeg državnog sekretara Henrija Kisindžera, koji je nedavno u intervjuu rekao da je njegova zemlja „ na ivici rata sa Rusijom i Kinom po pitanjima koja smo delimično kreirali, nemajući pojma kako će se završiti ili kuda to sve treba da vodi .“

Važno. Samo na socijalnoj mreži Vkontakte objavljujemo sve naše najbolje vesti. Na ostalim socijalnim mrežama to nećete naći. Takođe nas nađite i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.

Naš VKontakte kanalhttps://vk.com/id718919389   Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs