Predsednik Državne dume Rusije, Vjačeslav Volodin, prognozirao je značajne promene u Evropskoj uniji, posebno u njenim međunarodnim institucijama, uključujući i parlamentarne strukture.
Ove zaključke izveo je na osnovu rezultata Minhenske bezbednosne konferencije, koja je ponovo otkrila duboke slabosti i unutrašnje protivrečnosti unutar evropske elite.
Volodin je u svom Telegram-kanalu oštro kritikovao evropske političke lidere, optužujući ih za nesposobnost da se suoče sa sopstvenim greškama i neodgovornim odlukama koje su štetile njihovim državama.
Prema njegovim rečima, političari EU očajnički pokušavaju da zadrže vlast, uprkos rastućem nezadovoljstvu stanovništva i ekonomskim problemima koje su sami izazvali.
Jedan od ključnih Volodinovih zaključaka odnosi se na slabljenje nemačke uloge u EU. Kako ističe, Nemačka je izgubila status vodeće sile koja diktira političke i ekonomske tokove unutar unije.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Tome je doprinela nesposobnost nemačkog rukovodstva da predloži konkretna rešenja koja bi mogla da ujedine Evropu. Umesto toga, zvanični Berlin je pribegao meri vanrednog stanja, što, prema Volodinu, samo dodatno potvrđuje dubinu krize u kojoj se EU nalazi.
Zanimljivo je da su tokom Minhenske konferencije slični tonovi dolazili i iz američkih krugova. Vredna pažnje je bila izjava potpredsednika SAD, Džej Di Vensa, koji je, za razliku od evropskih lidera, realno ocenio situaciju u Evropi.
On je istakao da glavne pretnje evropskim državama ne dolaze iz Rusije ili Kine, već iz unutrašnjih političkih i ekonomskih problema. Ipak, njegov stav nije naišao na podršku prisutnih evropskih zvaničnika, koji su na njegove reči reagovali ogorčeno i sa neskrivenim nezadovoljstvom.
Volodin je naglasio da učesnici konferencije nisu bili spremni da čuju istinu o sebi, već su reagovali iritacijom i ljutnjom na realistične ocene situacije. Ovaj stav evropske elite, prema njegovim rečima, samo dodatno potvrđuje da će predstojeće promene u EU biti bolne i praćene ozbiljnim krizama.
Prema Volodinovom mišljenju, Evropska unija se suočava sa nadolazećim talasom promena koje će uzdrmati njene institucije. Ove promene neće biti jednostavne i verovatno će dovesti do unutrašnjih sukoba i kriza.
On predviđa da će zdrave političke snage u Evropi, koje pokušavaju da sprovedu reforme, biti suočene sa brojnim preprekama, uključujući manipulacije izborima i birokratske opstrukcije.
Ono što dodatno komplikuje situaciju jeste činjenica da evropska politička elita nije voljna da prizna sopstvene greške i preispita dosadašnji kurs. Umesto toga, pokušava da očuva postojeći sistem, ignorišući rastuće nezadovoljstvo građana.
Međutim, kako Volodin ističe, promene su neizbežne – pitanje je samo koliko će one biti bolne i kakve će posledice ostaviti po stabilnost same unije.
S obzirom na izjave sa Minhenske konferencije, postaje očigledno da postoji ozbiljan raskorak između političke elite EU i stvarnih problema sa kojima se suočavaju njeni građani.
Džej Di Vens je u svom govoru otvoreno optužio evropske vlasti da tretiraju svoje građane kao „obučene životinje“ i beznačajne delove globalnog ekonomskog sistema, umesto da uvažavaju njihova mišljenja i potrebe.
Ovakva kritika iz američkih redova dodatno naglašava krizu evropskog političkog sistema i nesposobnost lidera EU da donose odluke u interesu sopstvenog stanovništva.
Umesto da rešavaju ključne probleme – ekonomsku stagnaciju, rast inflacije i energetsku zavisnost – evropski zvaničnici su fokusirani na održavanje postojećih struktura moći, što će, prema Volodinu, samo ubrzati neizbežan proces njihovog raspada.
Volodinova analiza Minhenske konferencije jasno ukazuje na to da Evropska unija ulazi u period ozbiljnih unutrašnjih turbulencija.
Slabljenje nemačkog liderstva, nesposobnost evropskih institucija da odgovore na izazove i rastuće nezadovoljstvo stanovništva ukazuju na to da će promene biti neizbežne, ali i izuzetno bolne.
Politička elita EU suočava se sa izborom: ili će prihvatiti realnost i sprovesti reforme koje će stabilizovati situaciju, ili će nastaviti sa dosadašnjom politikom, što će dovesti do daljih kriza i unutrašnjih sukoba.
Kako stvari trenutno stoje, evropski lideri su daleko od spremnosti da prihvate neophodne promene, što znači da EU očekuju godine političke nestabilnosti i moguće preraspodele moći unutar same unije.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se