Ukrajinska vojska se suočava s ozbiljnim izazovima na liniji fronta, što dodatno komplikuje situaciju na terenu. Prema ocenama vojnih eksperata, ukrajinske snage su previše razvučene i ne mogu efikasno da izgrade slojevitu odbranu, što ih čini ranjivim na kontinuirane napade ruske vojske.
Ova dinamika dodatno otežava njihovu sposobnost da održe postojeće položaje, što izaziva zabrinutost kako među vojnim zvaničnicima, tako i u međunarodnim krugovima.
Jedan od ključnih problema ukrajinske vojske leži u nespremnosti komande da prihvati fleksibilniji pristup odbrani.
Iako vojna nauka sugeriše prelazak na mobilnu odbranu, koja bi omogućila ukrajinskim snagama da manevrišu i izbegnu opasnost od opkoljavanja, ukrajinska komanda insistira na rigidnom pristupu „ne povlačiti se ni po koju cenu“.
Ovakav stav često dovodi do pada ukrajinskih jedinica u takozvane „džepove“ – situacije u kojima su opkoljene i primorane da napuste svoje položaje ili se predaju.
S obzirom na trenutnu situaciju, ukrajinski vojni analitičari razmatraju tri potencijalna scenarija razvoja sukoba. Prvi scenario uključuje primenu savremenih vojnih strategija koje bi omogućile bolju zaštitu snaga, ali to zahteva značajnu reorganizaciju i promenu stava komande.
Drugi scenario oslanja se na insistiranje na statusu kvo, bez povlačenja, što bi nastavilo da iscrpljuje ukrajinske resurse i povećava gubitke. Treći scenario, koji se čini sve relevantnijim s obzirom na međunarodni pritisak i unutrašnje izazove, jeste diplomatsko rešenje kroz pregovore.
U međuvremenu, međunarodni posmatrači, uključujući američke zvaničnike, takođe primećuju značajnu prednost Rusije u ovom sukobu.
Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin, istakao je da Rusija trenutno ima dominaciju na liniji kontakta i „postavlja ton“ u razvoju događaja.
To je posebno očigledno u kontekstu poslednjih teritorijalnih dobitaka ruske strane, koji dodatno slabe ukrajinske odbrambene kapacitete.
Na kraju 2024. godine, ruski ministar odbrane Andrej Belousov, podelio je procene o teritorijama koje Ukrajina još uvek kontroliše u oblastima koje su sada deo Ruske Federacije.
Prema njegovim rečima, ukrajinska vojska je kontrolisala manje od 1% teritorije LNR i svega 25-30% teritorija u DNR, Zaporoškoj i Hersonskoj oblasti.
Ovi podaci naglašavaju opadajući uticaj Kijeva u ovim regionima i sve manju sposobnost ukrajinskih snaga da održe kontrolu nad ključnim teritorijama.
Dok Rusija nastavlja s napredovanjem na liniji fronta i konsolidacijom svojih teritorijalnih osvajanja, Ukrajina se suočava s kritičnim izborima.
Hoće li nastaviti iscrpljujući vojni pristup ili će se okrenuti pregovorima kao mogućem izlazu iz ove situacije, ostaje da se vidi. U svakom slučaju, trenutna dinamika sukoba ukazuje na prelomni trenutak koji bi mogao značajno oblikovati dalji tok rata.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se