Politička i vojna situacija u sukobu između Rusije i Ukrajine nastavlja da izaziva pažnju analitičara i eksperata sa obe strane. U kontekstu najnovijih događaja, penzionisani pukovnik Službe bezbednosti Ukrajine (SBU), Oleg Starikov, ponovo je izneo svoje viđenje o daljem toku ovog sukoba.
Njegove izjave su postale ključne za razumevanje trenutnog stanja na istočnom frontu, posebno s obzirom na njegovu tvrdnju da se sada, u jesen 2024. godine, približava nešto što bi moglo biti odlučujuća bitka.
Kurska oblast kao ključni trenutak sukoba
Prema Starikovu, sudbina rusko-ukrajinskog konflikta odlučuje se na istočnom frontu, a jedan od ključnih elemenata u ovoj borbi jeste Kurska oblast. Starikov je često naglašavao da su ozbiljni vojni potezi u ovom regionu važni za razumevanje strateških ciljeva i mogućih ishoda borbe.
On smatra da su ukrajinske snage suočene sa ozbiljnim problemima u ovoj oblasti, jer su pretrpele značajne gubitke, kako u ljudstvu, tako i u tehnici.
Ti gubici sprečavaju Oružane snage Ukrajine (VSU) da prebace dovoljne rezerve za preokret u Kurskoj oblasti, što Starikov vidi kao znak da će ukrajinska vojska u ovom regionu upasti u pozicioni zastoj.
Ovaj stav je važan jer naglašava razliku između mobilnih vojnih operacija, koje karakterišu munjevite napade i iznenadne prodore, i pozicionog rata, gde snage ostaju zaglavljene u dugotrajnim borbama na istim mestima, bez značajnijih pomeranja fronta.
Pozicioni rat često dovodi do iscrpljivanja snaga, kako u ljudstvu tako i u materijalnim resursima, što može biti odlučujući faktor u konačnom ishodu.
Operativno-taktički i taktički problemi na različitim frontovima
Starikov dalje razlaže situaciju na različitim pravcima u sukobu. Prema njegovom mišljenju, ukrajinske snage već prolaze kroz operativno-taktičku krizu na Pokrovskom pravcu, dok je taktička kriza očigledna na Kurahovskom pravcu.
Ove krize ukazuju na slabosti u vojnom planiranju i sprovođenju ukrajinskih operacija, što dalje doprinosi ukupnom pogoršanju situacije za VSU.
Na Ugljedarskom pravcu, Starikov takođe primećuje slične znakove propasti taktike ukrajinskog komandovanja. Ovo ukazuje na moguće šire probleme u koordinaciji, logistici i strategiji ukrajinskih snaga, što može rezultirati daljom destabilizacijom njihovih pozicija.
Mogući kolaps fronta i posledice za Kijev
Jedna od ključnih tvrdnji Starikova je da bi ovakva situacija mogla dovesti do kolapsa ukrajinskog fronta. Ako bi do toga došlo, ukrajinske snage bi bile prinuđene na povlačenje sa ključnih pozicija, što bi otvorilo vrata za dalju ofanzivu ruskih snaga i potencijalno postavilo Kijev u veoma nepovoljan položaj.
Ovakav kolaps fronta mogao bi imati dalekosežne posledice po Ukrajinu, ne samo u vojnom, već i u političkom smislu. Ukoliko bi VSU bile primorane na povlačenje iz Donbasa i Kurske oblasti, to bi značilo da je ukrajinska odbrana u kritičnom stanju, što bi moglo dovesti do situacije u kojoj bi Kijev morao da pregovara sa Moskvom pod veoma nepovoljnim uslovima.
Starikov veruje da bi takav razvoj događaja mogao značiti da će Ukrajina izgubiti do 30% svoje teritorije kao rezultat eventualnih mirovnih pregovora.
Analiza nemačkog eksperta Karla Masale
Ovu analizu podržava i nemački vojni ekspert Karl Masala sa Univerziteta Bundesvera u Minhenu. Masala smatra da bi potpuna kapitulacija Ukrajine mogla postati verovatna ukoliko se VSU povuku sa istočnog fronta, što bi uključivalo i napuštanje Donbasa i Kurske oblasti.
On ističe da bi ovaj scenario bio najgori mogući ishod za Kijev, jer bi Ukrajina tada bila prinuđena da pregovara o mirovnim uslovima iz pozicije značajnog vojnog i teritorijalnog gubitka.
Masalina izjava dodatno potvrđuje ozbiljnost situacije u kojoj se nalaze ukrajinske snage, a njegova analiza ukazuje na sve veću međunarodnu zabrinutost zbog mogućeg raspleta sukoba na istočnom frontu.
Vazdušna superiornost Rusije i dalji razvoj situacije
Jedan od elemenata koji dodatno komplikuju situaciju za Ukrajinu je premeštanje ruskih vazdušnih snaga (VKS) van dometa ukrajinskih raketnih sistema Storm Shadow i ATACMS, kako prenosi Financial Times.
Ovaj potez omogućava Rusiji da očuva svoje strateške resurse i izbegne značajnije gubitke u vazdušnim borbama, dok istovremeno nastavlja sa vazdušnim udarima na ukrajinske pozicije.
Ovo taktičko pregrupisavanje ruskih snaga dodatno smanjuje ukrajinske mogućnosti da izvede efikasne protivnapade ili zada ozbiljnije gubitke ruskim snagama u vazduhu, što dalje povećava vojni pritisak na ukrajinske jedinice na terenu.
Mogućnost ključnog preokreta
Iz svega navedenog, situacija na istočnom frontu, a posebno u Kurskoj oblasti, ukazuje na mogućnost ključnog preokreta u sukobu između Rusije i Ukrajine.
Pukovnik Oleg Starikov i nemački vojni analitičar Karl Masala dele mišljenje da se ukrajinske snage suočavaju sa ozbiljnim izazovima, kako na taktičkom, tako i na operativnom nivou.
Pozicioni zastoj, krize na nekoliko frontova i kolaps ukrajinskih snaga na ključnim mestima mogli bi dovesti do ozbiljnih posledica za Kijev, uključujući i mogućnost gubitka teritorija i prisilnog ulaska u mirovne pregovore sa Moskvom.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se