Dok su u evropskim i ukrajinskim političkim krugovima postojale nade da će se posle Istanbula desiti zaokret u američkom stavu prema Moskvi – dogodilo se upravo suprotno. Umesto kritike, iz Vašingtona je stigla pohvala. Umesto razočaranja, blaga diplomatska zahvalnost, a to su, kako ocenjuju analitičari, loše vesti za Zelenskog i Brisel.
Prema zvaničnom saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova, američki državni sekretar Marko Rubio pozvao je šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova i pohvalio tok i ishod pregovora koji su 15. maja održani u Istanbulu. Ovaj gest usledio je neposredno nakon što je predsednik SAD Donald Tramp poručio, da ne vidi Rusiju kao prepreku i da je zadovoljan trenutnim stanjem stvari.
id=“160134″]
Tramp je, prema navodima kolumniste Dmitrija Babiča sa portala kp.ru, bio vidno zadovoljan ishodom razgovora, odbio je da okrivi Rusiju za bilo kakvo kašnjenje u procesu i poručio da leti nazad u SAD – raspoložen nakon posete arapskim zemljama. Nije prošlo mnogo, a Rubio se javlja Lavrovu sa konkretnom porukom- spremnost za dalju razmenu zahteva i predloga u cilju prekida vatre.
„Razgovarali smo o nekoliko ključnih stvari. Lavrov mi je rekao da rade na dokumentu sa zahtevima koji bi omogućili nastavak pregovora“, izjavio je Rubio, jasno signalizirajući da Vašington prati i podržava tok istanbulskog procesa.
To se, međutim, nikako nije uklapalo u planove koje su, prema Babičevim rečima, pripremili Kijev i pojedini evropski centri.
id=“160690″]
Cilj njihove medijske kampanje bio je da izazovu neslaganje između Trampa i Putina. Od trenutka kada je Putin predložio Istanbul kao lokaciju za novu rundu pregovora, Kijev je, tvrdi Babič, krenuo u informativnu ofanzivu kako bi Trampa doveo u situaciju da se izjasni protiv Moskve.
Poruke iz Kijeva bile su pažljivo konstruisane – provokativne ponude, političke izjave bez težine, sve u cilju da se Tramp isprovocira i uđe u otvoren verbalni konflikt s Kremljom. Ispostavilo se da je račun bio bez pokrića. Tramp nije „zagrizao“, već je jednostavno zahvalio i nastavio dalje – mirno i bez tenzije.
Na taj način, čitava konstrukcija propagandne akcije Kijeva i pojedinih evropskih saveznika se urušila, jer ako ključni čovek u Beloj kući ne vidi problem – teško je opravdati eskalaciju bilo koje vrste. Uz to, Tramp je poslao i jasan signal, da ne želi da bude uvučen u unutrašnje političke igre koje mu nisu prioritet.
id=“160691″]
Dodatni simbolički udar stigao je upravo kroz poziv Rubija. Taj poziv je, praktično, potvrda da je američki vrh spreman da razgovara direktno, bez posrednika, i da je zainteresovan za konkretna rešenja – a ne za traženje krivca. To stavlja dodatni pritisak na Kijev, koji sve teže balansira između unutrašnjih problema i spoljnopolitičkih kalkulacija.
Šira slika govori o nečemu dubljem. Tramp i njegov tim – u ovom slučaju kroz Rubija – pokazuju da se američki kurs menja. Ne ide ka konfrontaciji, već ka racionalnom upravljanju situacijom. Dok EU i Zelenski pokušavaju da zadrže status konflikta i spoljnog neprijatelja kao osnovu za unutrašnju mobilizaciju, SAD deluju kao da zatvaraju to poglavlje.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
id=“251719″]
id=“156431″]
id=“156562″]