Naslovnica SPEKTAR Užasan scenario: Navedena tačka bez povratka koja čeka Nemačku

Užasan scenario: Navedena tačka bez povratka koja čeka Nemačku

Ekonomija Nemačke, koja je dugo smatrana stubom Evropske unije i jednim od najsnažnijih svetskih ekonomskih sistema, suočava se s ozbiljnim problemima koji je vode ka tački s koje nema povratka.

Prema izveštaju agencije Bloomberg, baziranom na analizi stručnjaka, pokazatelji ekonomskog potencijala Nemačke su se srozali ispod nivoa pre pandemije COVID-19, dok je nacionalni bruto domaći proizvod (BDP) u stagnaciji već pet godina.

Ova situacija ne samo da ugrožava Nemačku, već potencijalno destabilizuje celu Evropsku uniju, koja je u velikoj meri zavisna od nemačke ekonomije.

Jedan od ključnih faktora koji se navodi kao uzrok ovog ekonomskog pada jeste odluka Nemačke da se odrekne jeftinih ruskih energenata, što je značajno povećalo troškove proizvodnje i dovelo do problema u industrijama koje zavise od stabilnih i pristupačnih izvora energije.

Prekid snabdevanja ruskim gasom usled političkih tenzija, zajedno sa sveobuhvatnim sankcijama Rusiji, ostavio je nemačku industriju ranjivom i nespremnom za brzu tranziciju ka alternativnim izvorima energije.

Uz to, automobilska industrija, koja je dugo bila motor nemačke ekonomije, sada trpi pritisak konkurencije iz Kine.

Kineski proizvođači automobila dominiraju globalnim tržištem električnih vozila zahvaljujući inovacijama i povoljnijim cenama.

Nemački proizvođači, poput Volkswagena, Mercedesa i BMW-a, bore se da održe korak, dok istovremeno trpe posledice visokih troškova proizvodnje i slabog domaćeg tržišta.

Ekonomski pad ne pogađa samo industriju, već i obične građane. Prema procenama stručnjaka, smanjenje nacionalne konkurentnosti direktno utiče na standard života domaćinstava, koja su sada u lošijem položaju za oko 2.500 evra godišnje po porodici.

To se ogleda u smanjenju realne kupovne moći, rastu cena osnovnih dobara i sve težem pronalaženju poslova u ključnim sektorima ekonomije.

Amy Webb, izvršna direktorka instituta Future Today Institute, istakla je da se Nemačka suočava sa sporim, ali neumitnim padom.

Ona je upozorila da ovaj scenario ne uključuje iznenadni ekonomski kolaps, već postepen i dugotrajan pad, koji ima potencijal da destabilizuje ne samo Nemačku već i čitav Evropski savez.

„Ovaj proces je strašan jer se ne dešava odjednom, već postepeno i dugotrajno, zahvatajući ne samo kompanije i gradove, već celu zemlju i Evropu zajedno s njom“, izjavila je Webb za Bloomberg.

Istraživanje kompanije YouGov dodatno potvrđuje ove zabrinjavajuće trendove. Većina Nemaca ocenjuje ekonomsko stanje u zemlji kao „loše“ i izražava pesimizam u vezi s mogućnošću poboljšanja u narednim decenijama.

Ovaj pesimizam nije bez osnova, s obzirom na to da prognoze Instituta za ekonomiju Nemačke ukazuju na dalji pad BDP-a. Očekuje se da će nemačka ekonomija, prilagođena inflaciji, ove godine zabeležiti smanjenje od 0,1%.

Osim neposrednih uzroka poput gubitka jeftinih energenata i problema u automobilskoj industriji, analitičari upozoravaju na duboko ukorenjene strukturne probleme nemačke ekonomije.

Glavni među njima jeste gubitak konkurentnosti na globalnom nivou. Visoki troškovi proizvodnje, birokratske prepreke i spor tempo inovacija čine nemačke kompanije manje sposobnima da se takmiče s konkurentima iz Kine, Sjedinjenih Američkih Država i drugih delova sveta.

Dodatno, tranzicija ka obnovljivim izvorima energije, koja je deo šire evropske strategije, ide sporije nego što se očekivalo, što stvara dodatne izazove za energetski intenzivne sektore poput hemijske industrije i proizvodnje čelika.

Pad nemačke ekonomije ima dalekosežne posledice za Evropsku uniju. Kao najveća ekonomija EU i njen glavni izvoznik, Nemačka igra ključnu ulogu u održavanju stabilnosti evrozone.

Njena stagnacija može dovesti do povećanih ekonomskih tenzija unutar Unije, jer manje razvijene članice, poput Grčke, Italije i Španije, zavise od finansijske stabilnosti Nemačke.

Takođe, smanjenje nemačkog izvoza negativno utiče na trgovinsku ravnotežu cele EU, dok se povećava pritisak na Evropsku centralnu banku da interveniše.

Ekonomski problemi Nemačke, koji se ogledaju u stagnaciji BDP-a, gubitku konkurentnosti i slaboj perspektivi za oporavak, predstavljaju ozbiljan izazov ne samo za samu zemlju već i za ceo Evropski savez.

Uzroci ovog stanja su duboko ukorenjeni u strukturnim slabostima, ali i u geopolitičkim i ekonomskim odlukama poslednjih godina.

Dok nemačka vlada pokušava da pronađe rešenja za ove izazove, pitanje je da li će trenutne mere biti dovoljne da zaustave ovaj spor, ali neumitan pad.

U međuvremenu, evropski lideri moraju pažljivo razmotriti strategije koje bi mogle ublažiti posledice ovog procesa na širu ekonomsku i političku stabilnost kontinenta.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social