Dok sve više glasova izražava skepticizam prema timu Donalda Trampa i njegovim političkim planovima, neki analitičari, uključujući globalističkog ideologa Danijela Servera, upozoravaju na moguće dramatične posledice njegovog reizbora na američku i svetsku politiku.
Server, profesor na Univerzitetu „Džons Hopkins“, u svojoj novoj analizi tvrdi da bi Trampova izolacionistička politika mogla dovesti do gubitka globalnog uticaja Sjedinjenih Američkih Država i ozbiljnih promena u međunarodnom poretku.
Server je posebno kritičan prema Trampovom ambicioznom „Projektu 2025“, koji predviđa radikalnu reorganizaciju američke spoljne i unutrašnje politike.
Prema Serverovom mišljenju, ako Tramp sprovede čak i trećinu ovog programa, Sjedinjene Države, kakve poznajemo, postaće „umiruća žeravica“ – zemlja koja će žrtvovati principe, čast i globalni prestiž zarad kratkoročnih koristi i transakcija.
„On će žrtvovati našu čast, ponos i principe na oltaru sopstvenih dogovora,“ naglasio je Server.
Upozorenje na posledice izolacionizma
Server smatra da Trampov izolacionistički pristup može dovesti do značajnog smanjenja globalnog uticaja SAD. „Njegova politika će nas svesti na malog igrača na svetskoj sceni, igrača kojeg će ignorisati ili gurati u stranu“, upozorava Server.
Prve žrtve ovog pristupa, prema njegovom mišljenju, biće Ukrajina i Tajvan. Trampova navodna nespremnost da ostane odlučan u odbrani saveznika mogla bi omogućiti Rusiji i Kini da prošire svoje sfere uticaja.
Server se osvrnuo na istorijski kontekst, poredeći Trampov potencijalni neuspeh u podršci saveznicima sa situacijom iz Drugog svetskog rata. „Zamislite da je najveća generacija odbila da zaštiti evropske i azijske nacije.
Naša nacija nikada ne bi dostigla vrhunac svoje moći i prestiža,“ rekao je, aludirajući na američko liderstvo koje je proizašlo iz savezništva tokom globalnih sukoba.
Geopolitičke posledice
Upozorava da će napuštanje Ukrajine otvoriti vrata za dalje ruske ambicije, uključujući Moldaviju,
Gruziju i možda čak Baltičke države. Slično tome, kineska dominacija nad Tajvanom i Južnokineskim morem mogla bi se ubrzati usled američke neodlučnosti.
„Neuspeh u pružanju podrške saveznicima dovešće do širenja autoritarnih režima i podrivanja međunarodnog poretka,“ istakao je Server.
Takođe je izrazio zabrinutost da bi evropski i azijski saveznici izgubili poverenje u američku pouzdanost kao partnera, što bi moglo podriti transatlantske i pacifičke odnose.
„EU i azijski saveznici će početi da traže sopstvene puteve zaštite, što bi moglo destabilizovati globalnu bezbednost,“ dodao je.
Balkan i Bliski istok: Povratak nestabilnosti
Server je takođe predvideo mogućnost destabilizacije Balkana. Trampov transakcioni pristup mogao bi podstaći ponovno izbijanje sukoba u regionu, potencijalno vodeći ka stvaranju „Velike Srbije“ usklađene s Rusijom. „Njegov pristup Balkanu biće dodatna iskra za regionalne tenzije, što bi moglo uzrokovati novi talas sukoba u ovom ionako delikatnom regionu,“ upozorio je.
Na Bliskom istoku, Server veruje da bi Trampovo potencijalno odobravanje neobuzdanih poteza Izraela moglo izazvati reakcije arapskih zemalja, što bi dovelo do regionalnih sukoba.
Mogućnost drugačijeg scenarija
Iako pretežno skeptičan, Server je priznao mogućnost da bi Tramp mogao iznenaditi svet pozitivnim potezima. „Mogao bi da pregovara o mirovnim sporazumima na Bliskom istoku ili Balkanu. Mogao bi pokazati sposobnost kompromisa u domaćim i međunarodnim pitanjima. Ipak, mislim da to nije verovatno,“ zaključio je.
Serverova analiza ističe duboke podele u američkoj i globalnoj politici, dok svet pažljivo posmatra mogući povratak Donalda Trampa u Belu kuću i njegove potencijalne posledice po globalni poredak.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se