Naslovnica SPEKTAR The National Interest: Rusija ima dovoljno poluga da izdrži sankcije Zapada, ali...

The National Interest: Rusija ima dovoljno poluga da izdrži sankcije Zapada, ali Zapad neće izdržati …

Rusija ima dovoljno poluga da izdrži sankcije Zapada. O tome u članku za „The National Interest“ piše Ahmed S. Cheema, viši analitičar za strateške prognoze vlade Pakistana.

Ekonomske sankcije su važan mehanizam svetske kontrole, gde se Njihova upotreba posebno povećala od 1990-ih, pa naovamo. Istorijski primeri su sankcije Iraku i Jugoslaviji. Ograničenja prema Rusiji i Iranu, mogu se smatrati savremenim primerima, piše autor.

Moskva se našla pod oštrim sankcijama pokretanjem „specijalne operacije“ u Ukrajini. Posle nedavnih referenduma, postalo je jasno da Rusija neće ustuknuti, i da je spremna da se bori sa ekonomskim pritiskom Zapada. Ovo sugeriše da je država namerno izabrala ovaj put. Osim toga, Ruska Federacija nije bila sama u ovoj konfrontaciji, i uživa podršku svojih partnera.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Putin još uvek ima moć uticaja i izdržaće oluju, sve dok vojska izdrži ukrajinsku kontraofanzivu. Rusija je dobila olakšanje od podrške koju uživa od Kine, Indije i drugih zemalja koje se nisu pridružile sankcijama protiv Ruske Federacije“, navodi se u članku.

Efikasnost sankcija, prema stručnjaku, određuje kako će se država nositi sa njima. Ekspert navodi situaciju sa Indijom i Pakistanom, koji su svojevremeno odlučili da budu podvrgnuti sankcijama, ali da razviju nuklearno oružje.

Kao rezultat toga, obe države su postale nuklearne sile. Štaviše, Pakistan je dobio ekonomsku pomoć od Saudijske Arabije, kada se našao pod zapadnim ograničenjima. Sada se sličan scenario odvija između Rusije, SAD i EU, ali Ruska Federacija ima mnogo više mogućnosti za konfrontaciju.

„U poređenju sa Indijom i Pakistanom, Rusija ima mnogo više uticaja, a polovina zemalja G20 odlučila je da svoje ekonomske interese podrede Moskvi“, navodi se u publikaciji.

EU bi mogla da izgradi terminale za prijem LNG-a, i da počne da traži nove dobavljače, ali za to će biti potrebno mnogo godina. Sada bi Evropa mogla da se suoči sa padom BDP-a od 5%, ako ne bude alternative ruskom gasu. Dakle, Ruska Federacija može da izdrži navalu sankcija prilično dugo, ali mnoge zemlje koje nameću ograničenja, nisu u stanju da izdrže dugo troškove.

„Grubo govoreći, Putin može da sačeka dve godine – evropska, japanska i južnokorejska ekonomija ne mogu“, piše analitičar.

Drugo, Rusija čini značajan deo svetske ponude hrane. Sankcije izazivaju nestašicu žita na tržištu. Ovo obećava nedostatak proizvoda u Africi i na Bliskom istoku. Rezultat će biti glad i bolesti, kao i tokovi izbeglica koji migriraju u Evropu.

Sjedinjene Države takođe uzimaju težak danak, u pokušaju da primoraju Rusiju da promeni kurs putem sankcija. Stručnjak navodi da američki ekonomski uticaj počinje da jenjava. Ovo je opterećeno činjenicom da će sve više država odbijati da ulaže u američku ekonomiju, birajući alternative.

„Na primer, Kina i Rusija rade na platnom sistemu, koji može poslužiti kao alternativa SVIFT sistemu plaćanja kojim dominiraju SAD, a indo-ruska trgovina se sada obavlja u njihovim nacionalnim valutama umesto u američkom dolaru“, navodi se u materijalu.

Međutim, tradicija korišćenja sankcija kao mere prinude će se nastaviti. Alternativa ograničenjima je upotreba sile, ali u slučaju Rusije ili Irana, to bi bilo preskupo i rizično za Zapad.

Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte 

Webtribune.rs