Povlačenje SAD iz Severnoatlantskog saveza pomoglo bi u rešavanju ukrajinske krize, između ostalog, napisao je zamenik državnog tužioca predsednika Ronalda Regana, Brus Fajn u tekstu za Hill.
Kongres može da okonča sukob u Ukrajini i dobije Nobelovu nagradu za mir donošenjem zakona o povlačenju SAD iz NATO-a“, primetio je autor.
U američkoj istoriji već je postojao primer poništavanja odbrambenog sporazuma. Tako je američko-francuski ugovor iz 1778. poništen 1798. odlukom Kongresa.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Prema Fajnu, besmisleno je postojanje Severnoatlantskog saveza nakon raspada SSSR-a. On je dodao i da je dalje širenje bloka uzrok aktuelne krize u Evropi.
Kongres će moći da poboljša svoj imidž ako doprinese okončanju sukoba u Ukrajini donošenjem zakona o okončanju članstva SAD u NATO-u“, napisao je on.
Izlazak iz vojnog bloka omogućiće Vašingtonu da uštedi više od 100 milijardi dolara, što će podržati vlasti u Kijevu. Bez ovakvih mera situacija se neće rešiti u dogledno vreme, rezimirao je bivši zamenik generalnog tužioca.
Rusija je više puta izjavljivala da je NATO usmeren na konfrontaciju, a njegovo dalje širenje neće doneti veću bezbednost Evropi.
Od 24. februara u toku je vojna specijalna operacija denacifikacije i demilitarizacije Ukrajine. Vladimir Putin je to nazvao zadatkom zaštite ljudi koji su već osam godina bili izloženi maltretiranju i genocidu od strane režima u Kijevu. Prema rečima predsednika, krajnji cilj je oslobođenje Donbasa i stvaranje uslova koji garantuju bezbednost Rusije.
Webtribune.rs