Novi satelitski snimci Kube pokazuju velike nadogradnje u četiri vojne baze za koje se veruje da su povezane sa Kinom, što bi Pekingu moglo pružiti značajne mogućnosti za špijuniranje Sjedinjenih Država.
Slike, koje je objavio Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) u Vašingtonu, snimljene su u martu i aprilu ove godine i prikazuju novogradnju na tri lokacije u blizini Havane, kao i rad u ranije nepoznatoj bazi u blizini američke pomorske baze u zalivu Gvantanamo.
Prema izveštaju CSIS-a, najznačajnije promene su se desile u bazi Bejukal, koja datira iz kubanske raketne krize 1962. godine, kada je korišćena za skladištenje sovjetskog nuklearnog oružja.
Nedavno je baza postala veliki elektronski obaveštajni centar, koji navodno nadgleda elektronske komunikacije. Nove slike pokazuju ugradnju modernog kućišta elektronske antene i druge nadogradnje.
Još dve lokacije, Vajai i Kalabazar, takođe pokazuju značajan rast i razvoj misije, uključujući postavljanje antena, radarskih antena i druge opreme koja može pomoći u praćenju satelita. Ove baze, koje se nalaze u blizini Havane, postaju sve važnije u kontekstu moguće upotrebe za špijunske aktivnosti.
Četvrta baza, El Salao, je u izgradnji, ali njena lokacija u blizini američke pomorske baze u zalivu Gvantanamo i obim izgradnje izazivaju zabrinutost američkih stručnjaka.
Slike pokazuju napredak u postavljanju antenskog niza prečnika od 130 do 200 metara, za koji analitičari kažu da može da prati signale na udaljenosti do 15.000 kilometara.
„Bez pristupa poverljivim materijalima, praktično je nemoguće odrediti specifične ciljeve ovih objekata“, navodi se u izveštaju CSIS-a. Ipak, analitičari kažu da je povećanje opreme za praćenje svemira na lokacijama kao što su Bežukal i Kalabazar primetno s obzirom na to da Kuba nema sopstveni svemirski program.
Američka kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe odbila je da komentariše izveštaj CSIS-a.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[adsenseyu4]