Piše: Tomislav Kresović
Ucene i pretnje Zapada predsedniku Vučiću!
Zapad pre svega EU odnosno Nemačka preko svog emisara poslanika Merkleove stranke poslao je vlastima u Srbiji i Predsedniku Aleksandru Vučiću „poruku koju (ne)može da odbije.
Ta poruka je puno priznanje Kosova uz realizaciju Briselskog sporazuma kao put Srbije prema EU posle 2025 ili 2030 godine. Međutim strane diplomate iz EU napominju da Kosovo nije jedini uslov za put ka EU. Ovo je jasna poruka da je Srbija definisana kao protektoralna.
[adsenseyu1]
Politika „Štapa i šargarepe“ prema Srbiji!
Dakle jasno je vlastima u Srbiji stavljeno do znanja da je EU za Srbiju na „dugom štapu“ .To je politika ucena i ultimatuma,politika poniženja i tretiranja Srbije kao poražene ,a ne kao evro partnera ili u pravom smislu reči „sledbenika“ eve-atlantske politike .Vladajuća koalicija i ministri u vladi sem lidera SPS Ivice Dačića se „kunu“ u EU i doživljavaju je kao Kominternu i kao apsolutnu istinu i ideologiju koja nema alternativu.Srbija je od Nemačke dobila očekivani odgovor.
Nemački „hladan tuš“ Vučiću
Nemačka nije „prijatelj“ Srbije što se vidi i po stavu koliko ulaže svoj autoritet i moć prema Kosovu kao nezavisnoj državi.Nemačka sledi svoju Balkansku „Mitel –Europa“ antisrpsku politiku koja je bila dominantna i 1914,1941 i 1991 ali i 1999 godine.
Nema bitnih pomerenja interesa Nemačke prema Srbiji.Nemačka će ulagati u Srbiju ne zbog puta EU ,nego svojih ekonomoskih interesa na Balkanu,a SAD će to raditi preko NATO interesa i zaštite svojih nacionlanih interesa na Kosovu i Metohiji.Tako SAD i Nemačka igraju sa Srbijom „simultansku“, a Predsednik Srbije očekuje promenu politike SAD prema Srbiji i podršku Nemačke u traženju pravednog i kompromisnog rešenja za Kosovo.
Zapad bez izuzetka bilo to Nemačka,Francuska ili SAD Srbiji u konačnoj „ šahovskoj igri“ mogu da ponude „kulturno prosvetnu autonomiju“ na severu i ništa više, a možda ni to.Nema razgraničenja,podela ,razmene teritorije što ne postoji ni u rezoluciji 1244SBUN ili Ustavu Srbije ali i Briselskim sporazumom.
Šta to beše razgraničenje Beograda i Prištine !?
Neko je iz političkih i medijskih razloga „navukao“ na tanak led rukovodstvu Srbije da priča o „razgraničenju“ bez platforme vlade i parlamenta.Iza ove opcije stajale su mreže oko SOROŠ- a i Sonje Liht i verovanja u izjave trampovih saradnka i američkih medija.
SAD „melju“ Balkan i zatvaraju vrata Rusiji preko NATO u Crnoj Gori i sada u Makedoniji.Srbija je blizu situacije da bude „kolateralna žrtva“ sukoba moćnih bez prave diploamtije i zaštite srpskih nacionalnih interesa.
Umesto „kucanja „ na vrata Brisela gde je sedište i EU i NATO, Srbija svoje interese da vrati u SBUN koliko god je to moguće i da traži podršku pet članica EU koje nisu priznale Kosovo.
Zapad će nastaviit da pritiska Predsednika Srbije do granica da ga proglasi „nesposobnim“ da reši problem sa Prištinom .Praktično Predsednik Srbije je već pušten „niz vodu“ i od njega se sada očekuje da „pliva“ kako zna da se ne bi „poliitčki udavio“.
Predsednik Srbije je oko Kosova vodio više ličnu politiku snagom svog uticaja u vladajućoj koaliciji bez pravih političkih smernica vlade i parlamenta i mišljenja SPC ali i rasprave u SNS.
Pošto je koncept predsednika Srbije oko „razgraničenja“ bio privatnog karaktera sa institucionalnom težinom, a ne šire javnosti taj predlog je odbačen u većem delu EU.
Jasno je da predstoji političko vrenje u SNS i koaliciji ali i oštrija polarizacija vlasti i opozicije koja vodi u prevremene izbore do leta 2019 godine.Ove izbore će pre svega inicirati SNS i Predsednik Vučić da bi dobio političko vreme .
Da je to tako pokazuju i predlozi Vučićevih saradnika da se ide na izbore.Treba očekivati da se do kraja proleća 2019 godine završe izbori u SNS, a do leta dođe do prevremenih izbora.
(Vidovdan)