Marko Prelec, savetnik Međunarodne krizne grupe i stručnjak sa više od trideset godina iskustva u analiziranju događanja na Balkanu, dao je intervju švajcarskom listu „Noje Cirher cajtung“, u kojem je izneo svoje mišljenje o mogućim posledicama rusko-ukrajinskog rata na geopolitičku situaciju na Balkanu.
Prelec, koji je ranije radio u Haškom tribunalu za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji i bio zadužen za projekte Međunarodne krizne grupe (ICG) na Balkanu, naglasio je da bi pobeda Rusije u ratu mogla da izazove ozbiljne promene u ovom regionu.
Prema njegovim rečima, svaka ruska pobeda mogla bi da podstakne precrtavanje granica, s obzirom na promene u međunarodnim političkim odnosima i širem geopolitičkom okruženju.
Prelec posebno upozorava da bi takav razvoj događaja otvorio prostor za neizvesnosti i dodatne komplikacije, posebno ako bi se poklopio sa pobedom Donalda Trampa na predstojećim američkim predsedničkim izborima, što bi moglo dodatno destabilizovati situaciju na globalnom nivou.
Važno je napomenuti da Prelecova izjava o mogućem menjanju granica na Balkanu uključuje i njegovo viđenje Kosova kao nezavisne države, što je deo šireg međunarodnog diskursa o budućnosti Balkana u kontekstu promena u istočnoj Evropi.
Na drugoj strani, u isto vreme kada se razmatraju mogući geopolitički scenariji, situacija na frontu u Ukrajini nastavlja da se razvija. Ruske snage, koje već nedeljama napreduju na frontovima u Donjeckoj oblasti, usmerile su svoje akcije ka strateškom gradu Pokrovsku, ključnom logističkom čvorištu za Ukrajinu, čime bi dodatno oslabile ukrajinske vojne pozicije na tom frontu.
Pored napredovanja u Donbasu, ruske snage su pokrenule opsežnu kontraofanzivu protiv ukrajinskih trupa u oblasti Kursk, prema informacijama koje prenose prorusi blogeri i visoki ruski vojni komandanti.
Glavni fokus borbenih dejstava je upravo Kurska oblast, gde su ruske trupe u poslednjih nekoliko dana preduzele niz ofanzivnih operacija sa ciljem vraćanja teritorije pod svoju kontrolu.
Proukrajinski izvori takođe izveštavaju o intenzivnim sukobima u delu okupiranih teritorija, uz nagoveštaje da bi ruska vojska mogla da povrati kontrolu nad nekoliko ključnih sela koja su bila pod ukrajinskom kontrolom.
Prema najnovijim izveštajima, ruske snage su već uspele da zauzmu nekoliko sela na zapadnim granicama Rusije, koja su bila pod napadom ukrajinskih jedinica.
Ova sela, smeštena istočno od reke Malaja Loknja, južno od Snagosta, predstavljaju važne tačke za kontrolu regiona, a ruska vojska je uspela da potisne ukrajinske trupe i učvrsti svoju poziciju u tim oblastima.
Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da je u borbenim dejstvima u ovom regionu uspelo da porazi ukrajinske jedinice u nekoliko naselja, što je, kako prenosi britanski list „Gardijan“, deo šire ofanzivne strategije ruske vojske.
General-major Apti Alaudinov, komandant čečenskih specijalnih snaga Ahmat koje su raspoređene u oblasti Kursk, dao je izjavu za rusku novinsku agenciju Tass, u kojoj je izneo optimističnu procenu trenutne situacije na frontu.
Prema njegovim rečima, ruske snage su u ofanzivi, a rezultati na terenu pokazuju da je ruska vojska u prednosti. Alaudinov je potvrdio da je tokom poslednjih nekoliko dana ruska vojska uspela da oslobodi ukupno 10 naselja u oblasti Kurska, uključujući ključne tačke koje su bile meta ukrajinskih napada.
Njegove izjave ukazuju na to da je ruska vojna strategija u ovoj oblasti bila uspešna, a situacija na frontu, prema njegovim rečima, sada je stabilna i povoljna za Rusiju.
Ovaj napredak ruske vojske u Kurskoj oblasti deo je šire ofanzive koja se odvija na više frontova, a ruske snage se nadaju da će daljim akcijama oslabiti ukrajinske pozicije i vratiti kontrolu nad važnim strateškim tačkama.
Alaudinov je istakao da su u poslednjih nekoliko dana postignuti značajni rezultati i da ruske snage nastavljaju sa napadima, dok se ukrajinske trupe povlače sa određenih pozicija.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se