Naslovnica SPEKTAR ŠOKANTNO PREDVIĐANJE DIREKTORA GUGLA: Kina će podeliti internet i staviti polovinu pod...

ŠOKANTNO PREDVIĐANJE DIREKTORA GUGLA: Kina će podeliti internet i staviti polovinu pod svoju kontrolu – STRES ZA SAD

 Futuristic integrated circuit, code lock and globe

Bivši izvršni direktor Google-a Erik Šmit je predvideo da će se internet, onakav kakvog ga znamo, podeliti na dva dela do 2028. godine, sa jednom polovinom pod vođstvom Kine i drugom pod vođstvom SAD-a.

Šmit je tehničkim rukovodiocima rekao: “Mislim da najverovatniji scenario sada nije cepanje, već račvanje na internet pod vođstvom Kine i ne-kineski internet pod vođstvom Amerike.“

To znači da će u narednim decenijama postojati dve različite verzije svetske mreže (www), ali izgleda da Google neće imati problem sa kineskim pravilima kada ona budu uključena.

[adsenseyu5]

Šmit je upozorio da će internet pod kineskom kontrolom biti podvrgnut cenzuri kineske vlade.

“Mislim da ćete videti fantastično rukovodstvo u proizvodima i uslugama iz Kine,“ rekao je Šmit pre upozorenja: “Postoji stvarna opasnost da zajedno sa tim proizvodima i uslugama dođe do drugačijeg režima rukovodstvo od vlade, sa cenzurom, kontrolom, itd.“

Kakve god mere Kina odluči da usvoji kod kuće, napori Pekinga za izgradnju Puta svile 21. veka bi mogli videti izvoz tih mera. Inicijativa Pojas i put, Pekingov korak da poveže oko 60 zemlja Evrope, Afrike, Bliskog istoka i Azije sa kopnenim, morskim i digitalnim vezama, mogla bi videti da zemlje usvajaju kinesku internet infrastrukturu.

[adsenseyu6]

“Savršeno je moguće da će te zemlje početi da preuzimaju infrastrukturu koju Kina ima sa određenim gubitkom slobode,“ predvideo je Šmit.

Ali, da li je on zabrinut zbog predstojeće smrti “otvorenog“ interneta, ili samo ogorčen što su Kinezi prvi došli do toga?

Upozorenje bivšeg izvršnog direktora je usledilo nekoliko sati pre nego što je Wall Street Journal otkrio da su zaposleni u Google-u razgovarali o podešavanju funkcija pretraživanja kompanije kako bi se suprotstavili negativnim i “islamofobičnim“ rezultatima za izraze poput “islam,“ “musliman,“ “Iran,“ itd., kao odgovor na kontroverznu zabranu putovanja predsednika Trampa prošlog januara. To se nije desilo, kaže portparolka Google-a, ali vesti daju dodatnu težinu tvrdnji da Google, i drugi tehnološki giganti Silikonske doline, diskriminišu konzervativan govor.

[adsenseyu5]

Pored toga, pojavio se video prošle nedelje o internom sastanku, gde su najviši zvaničnici Google-a razgovarali o upotrebi AI u borbi protiv populiza i ispravljanja “loše informisanih glasača.“

Prelaženje velikog zaštitnog zida

Iako se čini da je Google saglasan sa sprovođenjem liberalizma leve obale po svaku cenu kod kuće, očigledno je da nema problem da primeni drugačije ideologije u inostranstvu. Šmit je možda oplakivao cenzurisani internet u sredu, ali ovaj internet gigant navodno planira da pokrene cenzurisanu verziju svog sveprisutnog pretraživača u Kini, koji je u skladu sa Kinezima.

[adsenseyu6]

Na projektu, pod kodnim nazivom “Vilin konjic“ (Dragonfly), se radi već više od godinu dana, i navodno će se pokoriti kineskoj vladi u cenzurisanju informacija o slobodnom govoru, političkim protivnicima, i knjigama kao što je “1984“ Džordža Orvela koja negativno prikazuje autoritarne vlade.

Nije jasno kada će, ako će uopšte, “Vilin konjic“ biti pokrenut. Kineski zvaničnici su za Reuters rekli da taj projekat još uvek nema odobrenje od vlasti, a trenutni trgovinski spor između SAD i Kine bi ga mogao staviti u zapećak. Američki političari i aktiviskti su okrivili Google za taj potez.

Google se povukao iz Kine 2010. godine, navodeći navodna kršenja ljudskih prava od strane kineske vlade. Zašto bi se onda kompanija, navodni paragon liberalizma, sada vratila?

Sa više od 700 miliona internet korisnika u Kini, novi pristup Google-a bi jednostavno mogao biti “ako ih ne možeš pobediti, pridruži im se.“

Webtribune.rs

[adsenseyu5]