Naslovnica ŽIVOT NOVO NAUČNO OTKRIĆE: Hrana sa visokim sadržajem masti stimuliše rast ćelija raka...

NOVO NAUČNO OTKRIĆE: Hrana sa visokim sadržajem masti stimuliše rast ćelija raka u debelom crevu

holesterol

Ishrana sa visokim sadržajem masti može ćelije vaše sluzokože creva učiniti da budu sklone raku, kaže se u studiji objavljenoj u Nature.

Ovi rezultati potkrepljuju dugogodišnju tvrdnju da su gojaznost i ishrana sa visokim sadržajem masti, visokokalorična ishrana, najznačajniji faktori za mnoge vrste raka.

U radu pod naslovom “High-fat diet enhances stemness and tumorigenicity of intestinal progenitors,“ pokazuje kako ishrana sa visokim sadržajem masti utiče na strukturu i funkciju creva kod sisara. Studija konkretno uključuje intestinalne matične ćelije i ne-intestinalne matične ćelije – fokusirajući se na sposobnost ćelija za stvaranje i iniciranje tumora.

[adsenseyu1]

“Nova studija na miševima ukazuje na to da ishrana sa visokim sadržajem masti dovodi do brzog rasta naseljenosti intestinalnih matičnih ćelija i takođe stvara bazen drugih ćelija koje se ponašaju kao matične ćelije – odnosno, one se mogu beskonačno reprodukovati i diferencirati u druge vrste ćelija,“ kaže koautor studije Semir Bejaz. Ponašanje koje ove ćelije pokazuju, kaže on, dovodi do intestinalnih tumora.

Da bi se potvrdila korelacija između matičnih ćelija i raka povezanih sa gojaznošću, miševi su dobijali ishranu koja se sastojala od 60% masti tokom perioda od devet meseci do godine. Za razliku od toga, Amerikanci obično konzumiraju negde od 20 do 40 procenata masti u svojoj ishrani.

Istraživači su otkrili da su miševi koji su dobijali ishranu sa visokim sadržajem masti imali 50 odsto više telesne mase i razvili su više intestinalnih tumora u poređenju sa miševima koji su hranjeni normalno.

[adsenseyu5]

Intestinalne ćelije iz miševa su zatim izolovane i gajene u petrijevoj posudi, u kojoj su istraživači otkrili da su ćelije iz miševa pod ishranom sa visokim sadržajem masti “mini-creva“ doveli do bržeg tempa nego kod miševa koji su hranjeni normalno. Shodno tome, oni su takođe identifikovali da su miševi pod masnom ishranom proizvodili progenitorske ćelije, koje su diferencirane od matičnih ćelija, i koje pokazuju slično ponašanje kao i matične ćelije. Sličnosti uključuju produženi životni vek, kao i sposobnost stvaranja mini-creva izvan svog tela.

Nakon daljeg istraživanja miševa koji su pod ishranom sa visokim sadržajem masti, istraživači su takođe utvrdili prisustvo hiperaktiviranog hranljivog puta. Ovaj put je poznat kao senzor masnih kiselina PPAR-delta funkcija omogućavajući metaboličkom procesu da pretvori masti umesto ugljenih hidrata i šećera u energiju kada je izložen ishrani sa visokim sadržajem masti.

[adsenseyu1]

Otkriveno je da PPAR-delta takođe aktivira genski set neophodan za identitet matičnih ćelija. Buduće studije će biti usmerene na sužavanje izbora mogućih lekova protiv raka koji će uticati na tumore koji proističu iz gojaznosti.

Studija učvršućuje prethodna istraživanja koja tvrde da je verovatnije da će gojazni ljudi dobiti kolorektalni rak, kao i ona koja su ukazala na to da će intestinalne matične ćelije najverovantije steći mutacije koje rezultiraju rakom debelog creva. Matične ćelije, koje traju doživotno, žive u epitelijumu creva. Matične ćelije, zauzvrat, stvaraju sve različite tipove ćelija koje čine epitelijum.

“Epidemiološka veza između ishrane sa visokim sadržajem masti i kolorektalnog raka se prijavljuje već dugi niz godina, ali osnovni mehanizmi nisu poznati,“ kaže Bejaz. “Naša studija po prvi put pokazuje precizne mehanizme kako ishrana sa visokim sadržajem msti reguliše funkciju intestinalnih matičnih ćelija i kako ova regulacija doprinosi formiranju tumora.“

Webtribune.rs

[adsenseyu5]