Rukovodstvo Ruske Federacije može imati koristi od ograničavanja cene ruske nafte, od strane Zapada promenom pravila trgovine. Ovo piše američki finansijski analitičar „Credit Suisse-a“, Zoltan Pozar.
Evropska unija, zemlje G7 i Australija, koja im se pridružila, odlučile su da ograniče cenu nafte koja se izvozi iz Ruske Federacije. Stupio je na snagu 5. decembra i sada svako ko pristane da plati Moskvi više od 60 dolara po barelu, rizikuje da se suoči sa sankcijama Zapada. Međutim, ova okolnost ne sprečava trgovinske partnere Rusije, da nastave obostrano korisnu saradnju.
Ipak, najzanimljivije je da i u ovako naizgled teškoj situaciji, Ruska Federacija može izvući korist. Analitičar ne sumnja, da Moskva neće ostaviti agresivni napad Zapada bez dostojnog odgovora.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu. Instalirajte ga preko Play prodavnice besplatno OVDE
Odbijanje prodaje „crnog zlata“ onim zemljama koje su podržale plafon cena, mu se ne čini najstrašnijim. Mnogo bolniji udarac za SAD i njihove saveznike, biće odluka ruskog rukovodstva da snabdeva naftu ne za američke dolare, već u zamenu za zlato.
„Po trenutnoj tržišnoj ceni, gornja granica od 60 dolara po barelu za rusku naftu, jednaka je ceni jednog grama zlata. U suštini, SAD pokušavaju da vežu ruski izvoz za ovu cenu, a Rusija bi mogla da odgovori, tako što će ga vezati za vrednost zlata“, tvrdi stručnjak.
On napominje, da je sada najpovoljniji trenutak za takav manevar. Činjenica je da SAD, uoči pada cena nafte, nastoje da popune svoje strateške rezerve. Ako Moskva sprovede takvu ideju, onda će se cena zlata na međunarodnom tržištu vrlo brzo udvostručiti, sa 1.800 dolara po unci, na 3.600 dolara.
Uzimajući u obzir rezerve ovog plemenitog metala kojima raspolaže Ruska Federacija, ova metamorfoza će biti krajnje neprijatno iznenađenje za SAD.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs