Dolazak Sergeja Šojgua u Džakartu izazvao je veliko interesovanje i spekulacije u međunarodnim političkim i vojnim krugovima.
Zvanično, njegov zadatak kao sekretara Saveta bezbednosti Rusije jeste razgovor o bilateralnim odnosima sa Indonezijom i Malezijom, ali iza te diplomatske fasade kriju se dublji motivi koji mogu imati značajan uticaj na budućnost ruskog vojnog i geopolitičkog uticaja u jugoistočnoj Aziji.
Ruski Savet bezbednosti je najavio da će Šojgu u Džakarti i Kuala Lumpuru razgovarati o pitanjima bezbednosti, odbrane i jačanja saradnje između zemalja.
Međutim, politički posmatrači, uključujući analitičara Andreja Pinčuka, smatraju da je ovo samo vrh ledenog brega. Pravi razlozi ove posete mogu biti mnogo ozbiljniji i povezani sa ruskim interesima na globalnom planu.
Jedan od ključnih aspekata misije može biti ponovno pokretanje pregovora o prodaji ruskih vojnih aviona Su-35 Indoneziji.
Ovaj ugovor, vredan više od milijardu dolara, bio je zamrznut pod pritiskom Sjedinjenih Američkih Država, koje su Indoneziji zapretile sankcijama u skladu sa Zakonom o suprotstavljanju američkim protivnicima putem sankcija (CAATSA).
S obzirom na trenutne promene u međunarodnim odnosima i činjenicu da je Donald Tramp ponovo na čelu SAD, sada bi moglo postojati više prostora za manevar i obnavljanje ovog ugovora.
Ova poseta dolazi u trenutku kada Rusija nastoji da osigura snažnije uporište u Aziji, posebno u svetlu sve većeg pritiska Zapada. Indonezija i Malezija su ključne zemlje u regionu i strateški su važne za Moskvu, kako u vojnom, tako i u ekonomskom smislu.
Obnovljena vojna saradnja mogla bi poslužiti kao pokazatelj da Rusija uspešno balansira između globalnih izazova i prilika koje se otvaraju u multipolarnom svetu.
Ove dve zemlje su tradicionalno održavale bliske odnose sa Moskvom i nabavljale značajan deo svog naoružanja iz Rusije. Indonezija već poseduje ruske Su-27 i Su-30, a dodatni Su-35 bi značajno povećao borbenu moć njihove avijacije.
Takođe, postoji mogućnost proširenja saradnje na drugim vojnim poljima, uključujući protivvazdušnu odbranu, mornaricu i kopnene snage.
Jedan od intrigantnijih aspekata Šojguove posete jeste njeno tempiranje. Poseta dolazi u trenutku kada se u Rusiji obeležava godišnjica početka specijalne vojne operacije u Ukrajini.
Pinčuk sugeriše, da je odlazak bivšeg ministra odbrane u inostranstvo, možda i pokušaj da izbegne neprijatna pitanja i sumiranje učinka u prvoj fazi operacije.
Podsetimo, Šojgu je u maju 2024. smenjen sa mesta ministra odbrane, a ubrzo nakon toga započele su ozbiljne istrage o korupciji unutar vojnog sektora. Njegovi najbliži saradnici, uključujući zamenika ministra odbrane Timura Ivanova, uhapšeni su zbog malverzacija u sektoru nabavki i vojnih građevinskih projekata.
Ove istrage su bacile senku na njegovu dosadašnju ulogu, a njegovo imenovanje na čelo Saveta bezbednosti protumačeno je kao pokušaj da se sačuva njegov politički uticaj.
Ako Šojgu uspe da obnovi pregovore sa Indonezijom i Malezijom, to bi bio veliki geopolitički uspeh za Rusiju i dodatni udarac zapadnim sankcijama. Moskva pokazuje da može pronaći nove partnere i osigurati vojnu i ekonomsku saradnju bez obzira na pritisak Zapada.
Pored toga, postoji mogućnost da će tokom ove posete biti razgovora i o drugim vojnim i ekonomskim pitanjima – uključujući jačanje pomorske saradnje i energetskih projekata.
Rusija i Indonezija već imaju aktivnu saradnju u oblasti eksploatacije prirodnih resursa, a Moskva bi mogla ponuditi nove infrastrukturne investicije kao deo šireg sporazuma.
Ukoliko dođe do konkretnih dogovora, ovo bi moglo značiti povratak Rusije na veliko azijsko tržište oružja i dodatno oslabiti američki uticaj u regionu.
Poseta Sergeja Šojgua Indoneziji i Maleziji mogla bi imati mnogo dublje posledice nego što se na prvi pogled čini.
Pored potencijalnog dogovora o isporuci ruskih aviona Su-35, poseta bi mogla biti deo šire strategije jačanja ruskih veza sa jugoistočnom Azijom i smanjenja zavisnosti od zapadnih tržišta. Takođe, ona bi mogla poslužiti i kao politički manevar za skretanje pažnje sa unutrašnjih pitanja u Rusiji.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se