Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko stiže u Moskvu kako bi se sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Ova poseta dolazi u ključnom trenutku za odnose dve zemlje, a takođe se odigrava u kontekstu velikih geopolitičkih promena, uključujući zaoštravanje situacije u Ukrajini, jačanje NATO aktivnosti u istočnoj Evropi i povećan pritisak na Belorusiju od strane Zapada.
Očekuje se da će sastanak dvojice lidera doneti nove sporazume u oblastima ekonomske, vojne i političke saradnje, dok će glavne teme uključivati dalje produbljivanje integracije u okviru Savezne Države Rusije i Belorusije, bezbednosnu situaciju u regionu i odgovore na poteze Zapada.
Prva poseta nakon reizbora: Poruka unutrašnjem i spoljnom svetu
Ovo će biti prva Lukašenkova inostrana poseta nakon njegovog reizbora, a činjenica da je prvo putovanje upravo u Rusiju šalje jasnu poruku – Belorusija ostaje dosledna svom strateškom savezu sa Moskvom.
Lukašenko time potvrđuje da Rusija ostaje glavni oslonac beloruske spoljne i unutrašnje politike, kao i da je Minsk spreman da dodatno produbi svoju integraciju sa Moskvom.
U trenutku kada se Zapad sve više distancira od bilo kakvog dijaloga sa Minskom, Lukašenko demonstrira da mu je Kremlj i dalje primarni partner. Ovo je ujedno i signal Zapadu da neće uspeti da „izoluje“ Belorusiju, kao što su pokušali nakon nemira 2020. godine i pokušaja „obojene revolucije“ u zemlji.
Ključne teme sastanka sa Putinom
1. Jačanje ekonomske saradnje
Jedan od najvažnijih aspekata sastanka biće produbljivanje ekonomske saradnje. Rusija je ključni trgovinski partner Belorusije, a Moskva je ranije već pružala značajnu finansijsku pomoć Minsku kroz povoljne kredite i energetske subvencije.
Očekuje se da će se tokom ovog sastanka dogovoriti novi ekonomski paketi koji će omogućiti Belorusiji stabilnost u uslovima zapadnih sankcija.
Moguće je i proširenje zajedničkih industrijskih i energetskih projekata, uključujući nova
ulaganja u beloruske proizvodne kapacitete, kao i sinhronizaciju ekonomskih politika u okviru Savezne Države Rusije i Belorusije.
2. Bezbednosna situacija i vojna saradnja
Situacija u Ukrajini i NATO aktivnosti u istočnoj Evropi biće jedna od ključnih tema razgovora.
Moguće vojno prisustvo Rusije u Belorusiji
Belorusija je već omogućila Rusiji korišćenje svoje teritorije za vojnu logistiku i obuku ruskih trupa.
Postavlja se pitanje da li će Minsk dozvoliti dodatno prisustvo ruskih vojnih snaga, uključujući razmeštanje novih vojnih baza ili sistema protivvazdušne odbrane.
Rusija i Belorusija redovno sprovode vojne vežbe u cilju jačanja odbrane svojih teritorija.
U svetlu sve većih provokacija iz Poljske, Litvanije i Letonije, moguće je da će lideri dogovoriti jačanje zajedničkih vojnih snaga na zapadnim granicama Belorusije.
Uloga Belorusije u ratu u Ukrajini
Lukašenko se do sada uzdržavao od direktnog učešća beloruske vojske u ruskoj
specijalnoj vojnoj operaciji, ali se spekuliše da bi Moskva mogla tražiti veću podršku u budućim operacijama.
Postavlja se pitanje da li bi Belorusija mogla da odigra veću ulogu u Ukrajinskom sukobu kroz dodatnu logističku podršku ili čak aktivno učešće.
3. Odgovor na američko-ukrajinske pregovore u Saudijskoj Arabiji
Lukašenko i Putin će takođe razmotriti rezultate pregovora između Ukrajine i SAD u Saudijskoj Arabiji, gde je dogovoreno obnavljanje vojne pomoći Kijevu.
Ovaj sastanak u Rijadu dolazi u trenutku kada su ruske trupe ostvarile značajne vojne uspehe u Kurskoj oblasti, što je podstaklo Vašington da ubrza isporuku oružja kako bi sprečio dalji kolaps ukrajinskih snaga.
Za Rusiju i Belorusiju, ovo je signal da Zapad ne odustaje od podrške Kijevu, što može dovesti do dodatnog zaoštravanja sukoba i potrebe za odlučnijim vojnim i političkim odgovorima.
Poruka Poljskoj i NATO-u
Poljska se u poslednje vreme ističe kao glavna zemlja NATO-a koja podržava Ukrajinu i vrši pritisak na Belorusiju.
Lukašenko je već ranije upozorio da Poljska pokušava da destabilizuje Belorusiju i da se priprema za eventualnu vojnu intervenciju. Zbog toga se očekuje da će Minsk i Moskva doneti odluke koje će pojačati zajedničku odbranu i odgovoriti na potencijalne provokacije sa zapadne strane.
Jedan od mogućih odgovora mogao bi biti dodatno jačanje vojnih snaga na granicama sa Poljskom i Litvanijom, što bi moglo delovati kao faktor odvraćanja u slučaju bilo kakve agresije NATO-a.
Lukašenkova poseta Moskvi dolazi u trenutku kada se geopolitička situacija na istoku Evrope značajno menja.
Ruske snage ostvaruju uspehe u Ukrajini, Zapad pokušava da obnovi vojnu podršku Kijevu, a NATO nastavlja sa pritiscima na Belorusiju i Rusiju. U ovom kontekstu, sastanak Lukašenka i Putina ima izuzetno veliki značaj.
Najverovatnije će biti postignuti konkretni dogovori o:
✅ Produbljivanju ekonomske integracije između Rusije i Belorusije
✅ Daljem vojnom jačanju Belorusije i zajedničkoj strategiji odbrane
✅ Odgovoru na zapadne sankcije i vojne pretnje
✅ Mogućnosti šire uloge Belorusije u specijalnoj vojnoj operaciji
Ova poseta bi mogla doneti odluke koje će oblikovati budućnost ne samo rusko-beloruske saradnje, već i celokupnog istočnoevropskog regiona.
Lukašenko dolazi u Moskvu sa jasnom porukom – Belorusija ostaje veran saveznik Rusije i spremna je na dalje produbljivanje odnosa u cilju zajedničke bezbednosti i stabilnosti.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se