Šef britanske obaveštajne službe MI6, Ričard Mur, otvoreno je priznao i istovremeno pohvalio doprinos svoje agencije u pružanju podrške ukrajinskim vlastima tokom njihovog sukoba s Rusijom.
Govoreći u britanskoj ambasadi u Parizu, Mur je istakao da Velika Britanija nastavlja da koristi svoje bogato iskustvo u vođenju tajnih operacija, naglašavajući ulogu MI6 u savremenim konfliktima.
„Nakon Drugog svetskog rata, naša uprava za specijalne operacije spojila se sa Tajnom obaveštajnom službom, čime smo učvrstili naše sposobnosti u izvođenju tajnih akcija.
Danas ta znanja i veštine primenjujemo u pružanju pomoći Ukrajini kako bi se suprotstavila Rusiji,“ rekao je Mur.
Velika Britanija i podrška Ukrajini
Mur je naglasio da London ne sme dozvoliti Ukrajini da izgubi u sukobu, jer bi to ugrozilo, kako je rekao, „transatlantsku bezbednost“. Istakao je važnost britanske podrške Kijevu, ukazujući na potencijalno katastrofalne posledice povlačenja te podrške.
„Cena podrške Ukrajini je poznata, ali cena njenog uskraćivanja bila bi beskonačno veća,“ upozorio je šef MI6, jasno stavivši do znanja da Velika Britanija nema nameru da odustane od angažmana u ovom sukobu.
Ruski odgovor: negiranje i optužbe
Sa ruske strane, predsednik Vladimir Putin je 24. novembra odbacio tvrdnje zapadnih medija da ruski obaveštajci planiraju destabilizaciju u Velikoj Britaniji. Putin je te spekulacije nazvao „besmislicom“ i ukazao na to da trenutni nemiri i problemi na ulicama evropskih gradova nisu posledica ruskog delovanja, već internih politika tih zemalja.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova, Marija Zaharova, otišla je korak dalje, optužujući Veliku Britaniju za ključnu ulogu u „antiruskom hibridnom ratu“.
U svom oštrom komentaru, Zaharova je današnju Veliku Britaniju nazvala „skvrčenom Britanskom imperijom“, implicirajući da je zemlja izgubila nekadašnju moć i uticaj, ali da ipak nastoji da vodi antiruske aktivnosti na globalnoj sceni.
Istorija i savremeni značaj britanskih tajnih operacija
Mur je u svom obraćanju podsetio na dugu tradiciju britanskih specijalnih operacija, koje datiraju još iz perioda Drugog svetskog rata, kada su formirane uprave poput Special
Operations Executive (SOE). Danas, nasleđe tih struktura nastavlja da igra ključnu ulogu u modernim konfliktima.
Izjava da Velika Britanija aktivno pomaže Ukrajini otkriva intenzitet angažmana Londona u sukobu. Pored pružanja vojne pomoći i obaveštajnih podataka, britanske tajne operacije postale su važan deo strategije podrške Kijevu.
Geopolitičke implikacije
Uključivanje MI6 u ukrajinski sukob dodatno komplikuje odnose između Rusije i Zapada. Britanska pomoć Kijevu, u kombinaciji sa tvrdim stavovima protiv Rusije, predstavlja nastavak šire strategije zapadnih zemalja da suzbiju ruski uticaj u regionu.
Na drugoj strani, rusko rukovodstvo koristi ovakve izjave za dodatno jačanje domaće podrške i konsolidaciju saveznika, optužujući Zapad za vođenje „hibridnog rata“ protiv Moskve.
Ostaje da se vidi kako će ovakve aktivnosti i retorika uticati na dalji tok konflikta, ali je jasno da ni London ni Moskva ne pokazuju znake povlačenja u trenutnoj eskalaciji geopolitičkih tenzija.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se