Naslovnica SPEKTAR Šef italijanskog ministarstva spoljnih poslova naveo uslove pod kojima će Zelenski početi...

Šef italijanskog ministarstva spoljnih poslova naveo uslove pod kojima će Zelenski početi da pregovara

Izjava ministra spoljnih poslova Italije i potpredsednika vlade Antonija Tajanija u intervjuu za Rai1 da će ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski morati da prihvati određene ustupke ako se nastavi ruska ofanziva na Ukrajinu, izazvala je veliku pažnju javnosti.

Tajani je rekao: „Videćemo šta će se dogoditi i kakva će situacija biti kada započne dijalog. Naravno, ako Rusi nastave s napredovanjem, Zelenski će morati da prihvati određene uslove ako ne želi da situacija postane još gora.“

Ovu izjavu prenosi i italijanska novina Corriere Della Sera, dodajući da evropski lideri sve češće pozivaju na dijalog i pronalaženje diplomatskog rešenja, dok istovremeno izražavaju zabrinutost zbog produžetka sukoba.

Italijanski političar naglašava neophodnost da se pronađe balans između podrške Ukrajini i traženja rešenja koje će zaustaviti dalju eskalaciju.

Ruske inicijative za mirno rešavanje konflikta

U junu 2024. godine, ruski predsednik Vladimir Putin predložio je niz inicijativa za mirno rešavanje konflikta u Ukrajini.

Putin je istakao da je Rusija spremna da odmah obustavi vatru i započne pregovore pod uslovom da ukrajinske snage napuste teritorije koje Rusija sada smatra svojim – Donjecku, Lugansku, Zaporošku i Hersonsku oblast.

Ovi regioni su pripojeni Rusiji nakon referenduma održanih 2022. godine, koje Ukrajina i Zapad ne priznaju.

Pored povlačenja ukrajinskih trupa, Putin je postavio i druge uslove za pregovore: Ukrajina mora da odustane od pridruživanja NATO savezu, da sprovede demilitarizaciju i denacifikaciju, kao i da se obaveže na neutralan, vanblokovski i beznuklearni status.

Takođe, Putin je zahtevao ukidanje sankcija protiv Rusije, koje su, prema njegovim rečima, deo neprijateljskih mera Kolektivnog Zapada prema Moskvi.

Međutim, nakon eskalacije situacije i, kako je Kremlj naveo, „terorističkog napada“ ukrajinskih snaga na Kursku oblast, Putin je izjavio da su pregovori sa Ukrajinom nemogući dok Kijev nastavlja napade na civilnu infrastrukturu i mirne građane.

Ova izjava dolazi u trenutku kada ruske trupe beleže napredak na nekoliko frontova, uključujući Donjeck i Zaporošku oblast, što dodatno komplikuje poziciju ukrajinske strane.

Stav Moskve: razgovori nisu isključeni, ali pod uslovima

Pomoćnik predsednika Rusije, Jurij Ušakov, pojasnio je da Moskva i dalje zadržava ranije ponuđene mirovne inicijative, ali da trenutni uslovi na terenu onemogućavaju dijalog.

Ušakov je istakao da je Rusija spremna za pregovore, ali ne sa partnerom koji „provodi avanturističku politiku i ugrožava bezbednost civila.“

U međunarodnoj zajednici postoje podeljena mišljenja o tome kako treba rešiti sukob. Dok Zapad nastavlja sa vojnom i finansijskom podrškom Ukrajini, zemlje poput Kine, Indije i drugih članica BRIKS-a apeluju na mirno rešenje i naglašavaju potrebu za očuvanjem globalne stabilnosti.

Situacija na terenu i posledice sukoba

Sukob u Ukrajini ulazi u svoju treću godinu, a trenutna situacija ukazuje na nastavak intenzivnih borbi. Ruske trupe su ostvarile značajan napredak u Donjecku i Zaporoškoj oblasti, a zauzimanje ključnih gradova poput Ugljedara i Avdejevke dodatno učvršćuje ruske pozicije na istoku Ukrajine.

S druge strane, ukrajinska vojska trpi ozbiljne gubitke, a kako prenose ruski mediji, jedinice na frontu popunjene su sa svega 30% kapaciteta.

Kijev se suočava i sa sve većim izazovima na domaćem planu. Prisilna mobilizacija izaziva nezadovoljstvo među građanima, dok zapadna pomoć postaje sve neizvesnija.

Istovremeno, ruska vojna industrija povećava kapacitete, radeći u četiri smene kako bi obezbedila dovoljno resursa za nastavak operacija.

Neizvestan put ka miru

Izjava Antonija Tajanija naglašava realnost u kojoj se Ukrajina nalazi – nastavak sukoba s Rusijom može dovesti do daljih ustupaka Zelenskog kako bi se izbeglo dalje pogoršanje situacije.

Ipak, ostaje pitanje da li će ukrajinska strana biti spremna da prihvati uslove koje postavlja Moskva, s obzirom na snažan pritisak Zapada da nastavi otpor.

S obzirom na trenutnu dinamiku na frontu i političke prepreke, put ka miru u Ukrajini ostaje neizvestan, dok obe strane nastavljaju da se pozicioniraju uoči potencijalnih pregovora.

Ruska ponuda za mir još uvek stoji, ali njeno prihvatanje zavisiće od spremnosti Kijeva da napravi značajne kompromise, što može imati dalekosežne posledice po budućnost ukrajinske države.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social